LIVE από την Κέρκυρα: Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει ο Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την μετάδοση του αγώνα Κέρκυρας – Πανθρακικού για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής μεταδίδει…

Καλησπέρα! Πρεμιέρα πρωταθλήματος για την Super League με το πρώτο παιχνίδι να είναι αυτό του Πανθρακικού απέναντι στην πρώην ομάδα του Άκη Μάντζιου, την Κέρκυρα. Καλή μας ποδοσφαιρική σεζόν λοιπόν και καλή αρχή στις ομάδες μας.

Ωρα 18:33  Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στο ΔΑΚ Κέρκυρας στις 19:15. Μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports 1, στην ομογένεια από τον Αntenna Satellite όπως σας γράψαμε νωρίτερα. Ραδιοφωνικά από όλα τα αθλητικά ραδιόφωνα και διαδικτυακά από το ThrakiSportS.

Ωρα 18:37  Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν καταφέραμε να βρεθούμε στην Κέρκυρα, όπου έχει πάει σχεδόν για… τετραήμερο ο Πανθρακικός (αναχώρησε Πέμπτη και διανυκτέρευσε Ηγουμενίτσα, έφτασε χθες στο νησί των Φαιάκων και θα επιστρέψει αύριο).

Ωρα 18:40  Σύνθεση Πανθρακικού: Φερνάντες, Τζάνης, Κάσες, Σερφά, Εμπό, Μπαϊκαρά, Τσουμάνης, Ιγκόρ, παπαγεωργίου, Τσιανταφυλλάκος, Λαδάκης.

Ωρα 18:41  Σύνθεση Κέρκυρας: Σέτκους, Γκόμες, Βενέτης, Μαραγκός, Κανακούδης, Καρντόσο, Ναγιάρ, Ρόχας, Χαβίτο, Ομπράντοβιτς, Καϊκούτ

Ωρα 18:42  Στον πάγκο για τον Πανθρακικό: Αθανασιάδης, Γκιγιέρμο Πέρεθ, Μαχία, Ντιγκινί, Χασομέρης, Χρήστου και Αράμπα Αγιοντέγι

Ωρα 18:43 Στον πάγκο της Κέρκυρας οι Κουτζαβασίλης, Ζορμπάς, Μαρκόβσκι, Κόντος, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος και ο πρώην του Πανθρακικού Ντιόγκο

Ωρα 18:48  Ο Πανθρακικός έχει πολύ κακή παράδοση στις πρεμιέρες του στην Super League, όπου δεν έχει ακόμα νίκη. Ωστόσο στο μοναδικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στην Κέρκυρα για τα μεγάλα σαλόνια, έχει φύγει νικητής.

Ωρα 18:55 Με 3-5-2 θα “κατέβει” ο Πανθρακικός στην πρεμιέρα. Ο Ντάνι Φερναντες κάτω από τα γκολπόστ, ενώ την τριάδα την άμυνα θα αποτελέσουν οι Παπαγεωργίου, Εμπό και Σερφά. Λαδάκης και Τριανταφυλλάκος θα είναι τα αμυντικά χαφ, με τον Τσουμάνη στα δεξιά, τον Μπαϊκαρά αριστερά και τον Τζάνη πίσω από τους προωθημένους Κάσες και Ιγκορ.

Ωρα 18:57  Με 4-2-3-1 θα παρατάξει την Κέρκυρα ο Γρηγορίου. Ο Σέτκους θα υπερασπιστεί τα δοκάρια της ομάδος του έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γκόμες, Βενέτη, Μαραγκό και Κανακούδη. Καρντόσο και Ναγιάρ θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ με τον Χαβίτο στα δεξιά, τον Ομπράντοβιτς στα αριστερά και τον Ρόχας πίσω από τον προωθημένο Καϊκούτ

Ωρα 19:01  Αποχώρησαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Σε λίγο θα επιστρέψουν παρέα με τον διαιτητή Μάνταλο και τους βοηθούς του για την επίσημη είσοδο και έναρξη του αγώνα, που θα σημάνει και την έναρξη του πρωταθλήματος

Ωρα 19:04  Θυμίζουμε ότι διαιτητής είναι ο κ. Μάνταλος με βοηθούς τους Καραβασίλη, Γεωργιάδη. 4ος διαιτητής ο Δημητρόπουλος

Ωρα 19:07  Φανέλα βασικού στον Κάσες για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του τον περασμένο Ιανουάριο!

Ωρα 19:11  Μπαίνουν οι δύο ομάδες με τους διαιτητές και την μπραζούκα, την μπάλα του πρωταθλήματος, στον αγωνιστικό χώρο. Αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του νέου πρωταθλήματος

Ωρα 19:14  Το στρίψιμο του νομίσματος έδειξε Κέρκυρα στην σέντρα. Καλή ποδοσφαιρική σεζόν να έχουμε…

1′ Έναρξη του αγώνα

2′ Φάουλ Τζάνη από τον άξονα, ο Παπαγεωργίου δεν πρόλαβε την μπάλα, η οποία έφυγε άουτ

8′ Ο Καϊκούτ πίεσε τον Εμπόου, ο οποίος έκανε το λάθος, ωστόσο φρόντισε να το διορθώσει κόβωντας τον αντίπαλο του, πριν αυτός φύγει απέναντι από τον Φερναντές

16′ Γκολ για την Κέρκυρα. Το πρώτο στης σεζόν είναι σε βάρος του Πανθρακικού. Ο Ναγιάρ με φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Φερνάντες, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ. Κέρκυρα – πανθρακικός 1-0

26′ Αντεπίθεση της Κέρκυρας, ο Καϊκούτ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Φερναντές μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

28′  Γκολ η Κέρκυρα με σκόρερ τον Καϊκούτ. Εντυπωσιακό τέρμα. Αντεπίθεση της Κέρκυρας, ο Χαβίτο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καϊκούτ από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας. Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-0

31′ Σηκώνει Ντιγκινί για προθέρμανση ο Μάντυζιος, που βλέπει το παιχνίδι να εξελίσσεται σε εφιάλτη

35′ Κάθετη μπαλιά του Τζάνη, ο Κάσες έχασε το κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ

38′ Και ο Γκιγιέρμο Πέρες πήρε εντολή να σηκωθεί για προθέρμανση

40′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Σέντρα Τσουμάνη από τα αριστερά, ο μαραγκός προ του Ιγκορ έδιωξε με το κεφάλι, σουτ του Τζάνη στην κίνηση, η μπάλα πάνω από το δοκάρι

42′ Ο Ρόχας βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά της περιοχής, όμως η μπάλα από το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

43′ Νέα ευκαιρία για την Κέρκυρα. Κάθετη μπαλιά του Καϊκούτ, ο Χαβίτο πρόλαβε και “τσίμπησε” προ του Φερναντές, αλλά ο γκολκίπερ του Πανθρακικού κατάφερε και έδιωξε με τα πόδια. Σουτ του Ομπράντοβιτς από τα δεξιά, ο Φερναντές στα όρια της περιοχής του στα δεξιά μπλόκαρε δύσκολα.

44′ Κι άλλη ευκαιρία για τοθς γηπεδούχους. Σέντρα Χαβίτο, κεφαλιά του Ναγιάρ, ο Μπαϊκαρά πάνω στη γραμμή έδιωξε.

45′  Τέλος ημιχρόνου στην Κέρκυρα με το σκορ στο 2-0 για τους γηπεδούχους απέναντι στον Πανθρακικό. Σκόρερς οι Ναγιάρ (16′) και Καϊκούτ (27′). Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-0

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

48′ Σουτ Λαδάκη στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε ύψος και ο Σέτκους μπλόκαρε

50′ Αράμπα, Μεχία και Γκιγιέρμο Πέρες κάνουν προθέρμανση για τον Πανθρακικό αλλά αλλαγή δεν έκανε ο Μάντζιος

52′  Να διορθώσουμε. Έχει γίνει αλλαγή στο ημίχρονο με τον Ντιγκινί να έχει περάσει εντός αγωνιστικού χώρου στην θέση του Κάσες

55′ Πάντως ο Πανθρακικός δείχνει να πατά καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά είναι ήδη δυο γκολ πίσω στο σκορ.

58′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Φάουλ Τζάνη από τον άξονα, ο Παπαγεωργίου ξεχασμένος στα δεξιά της μικρής περιοχής επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων

61′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Η δεύτερη. Ο Γκιγιέρμο Πέρες στην θέση του Τσουμάνη.

63′  Γκοοοοοοοολ ο Πανθρακικός. Ο Ιγκόρ σκόρερ. Ο Τριανταφυλλάκος γέμισε στην περιοχή, ο Ιγκόρ στόπαρε και με προβολή προ του Κανακούδη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέτκους. Πολύ θεαματικό τέρμα από τον Βραζιλιάνο περσινό πρώτο σκόρερ της ομάδας της Κομοτηνής, που ανοίγει λογαριασμό και φέτος. Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-1

64′ Αμέσως προσπάθησε να απαντήσει η Κέρκυρα, αλλά ο Φερναντές έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Καϊκούτ

65′  Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο  Ντιόγκο μπαίνει στη θέση του Ομπράντοβιτς και θα παίξει απέναντι στην παλιά του ομάδα.

70′ Αντεπίθεση της Κέρκυρας, ο Χαβίτο αντί να πασάρει στον Ναγιάρ προτίμησε να σουτάρει έω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι

71′ Ατομική ενέργεια τρου Χαβίτο, αλλά ο Λαδάκης σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς την εστία

73′ Κόρνερ του Μπαϊκαρά, κεφαλιά του Σερφά στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

74′ Ο Χασομέρης στη θέση του Τριανταφυλλάκου

75′ Ο Τζάνης με κεφαλιά πάσαρε στον Ιγκόρ, ο τελευταίος επιχειρησε το σουτ ο Γκόμες έβαλε το πόδι τόσο όσο χρειαζόταν για να φύγει η μπάλα κόρνερ

79′ Ζορμπάς στη θέση του Ρόχας και αμέσως κίτρινη κάρτα στον νεοεισελθέντα παίκτη της Κέρκυρας

85′ Κάθετη μπαλιά του Ιγκόρ, ο Σέτκους πρόλαβε τον Ντιγκινί και πρόλαβε πριν ο αντίπαλος του τον πλασάρει

88′ Ο Ντιμιτρόφσκι στη θέση του Χαβίτο

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3′ Τέλος του αγώνα. Ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο στέρησε από τον Πανθρακικό ένα θετικό αποτέλεσμα στην Κέρκυρα. Πρώτη νίκη στην ιστορία της ομάδας των Φαιάκων σε βάρος του Πανθρακικού σε οποιαδήποτε έδρα σε οποιαδήποτε κατηγορία. Σπάει μια αρνητική παράδοση για την Κέρκυρα, συνεχίζεται μια κακή παράδοση για τον Πανθρακικό που τον θέλει να μην κερδίζει ποτέ στην πρεμιέρα της Super League. Τελικό αποτέλεσμα: Κέρκυρα – Πανθρακικός 2-1

Μείνετε μαζί μας, ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τον αγώνα…