Όσα έγιναν στη νέα νίκη των κοριτσιών της Ασπίδας επί της Ν. Τρίγλιας

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Νέα, αλλά αναμενόμενη νίκη πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης επί της αδύναμης Ν. Τρίγλιας Χαλκιδικής και διπλασίασε τις νίκες της όπως και ΑΟΚ Βέροιας που έκανε την έκπληξη και κέρδισε τον Αίολο Τρικάλων για τα μπαράζ ανόδου στον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών. Μεγάλο παιχνίδι σήμερα στις 17.00 με τα Τρίκαλα.

Εύκολη νίκη επί της πιο αδύναμης ομάδας του τουρνουά Ν. Τρίγλιας, όπως και αναμενόταν πέτυχε στο κλειστό της Σταυρούπολης στη Θεσσαλονίκη η Ασπίδα Ξάνθης με 39-18! Η ομάδα της Θράκης από την αρχή του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκόρ και έκλεισε το ημίχρονο με 21-10. Το τρίτο δεκάλεπτο το σκορ έφτασε στο 32-11. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νεδήμ Καρά Αχμέτ, έδωσε χρόνο σε όλες του τις παίχτριες. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την Ασπίδα νικήτρια με 39-18.

Άσχημα τα νέα από το τραυματισμό της Καραλή στο πρωτο λεπτό του αγώνα με την Ν. Τρίγλια, η οποία χάνει σίγουρα το τουρνουά. Ευτυχώς η Παπαχρυσοβέργη ξεπέρασε τον τραυματισμό της και αγωνίστηκε κανονικά. Στο άλλο παιχνίδι ο ΑΟΚ Βέροιας κόντρα στα προγνωστικά κέρδισε μετά από μάχη τον Αίολο Τρικάλων. Επομένως και τα δυο επόμενα παιχνίδια της Ασπίδας με Τρίκαλα και Βέροια μπορούν να χαρακτηριστουν ως τελικοί, διότι οι τέσσερις από τις πέντε ομάδες του τουρνουα εμφανίζονται σχεδόν ισοδύναμες και η άνοδος μπορεί να κριθεί στις ισοβαθμίες.

Δεκάλεπτα. 10-8, 21-10, 32-11, 39-18
Διαιτητές Τσούλης-Ζάνεβ

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Παπαϊωάννου 2, Καραλίδου Σ. 7 (1),Παπαευαγγέλου 2,Καρακατσάνη 7, Παπαχρυσοβέργη 4, Αντώνογλου 11, Μαμαλιγκατζή 4, Ομέρ-Ογλού, Σουλιώτη, Καραλίδου Β. 2,Γκιρκίζα.

ΑΟ Ν. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Καραφεύγας): Μίχου Ε. 1 ,Ελευθερίου Χ., Ντουρμπάκου, Καμπούρη 2, Κανάνι, Δάικου Ν. 4, Τραϊανού, Κομνηνού 6, Κριτσέπη, Ελευθερίου Α., Δάικου Μ., Μίχου Α. 5.