Α2 Ανδρών: Όσα έγιναν στα μπαράζ ΣΑΚΑ-ΑΟΟ και ΜΕΝΤ-Αργυρούπολη

Αποστολή στη Νέα Πέραμο: Γιάννης Βαβαλικούδης

–  Μετά το άσχημο χθεσινό ξεκίνημα και την ήττα από την Αργυρούπολη, η Ορεστιάδα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικράτησε με 3-0 του Κολεγίου, την 2η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Α2 ανδρών, που διεξάγονται στο κλειστό της Ν. Περάμου. Στο άλλο παιχνίδι και ντερμπυ των αδερφών Δημητριάδη η ΜΕΝΤ ξεπέρασε εύκολα και την Αργυρούπολη με 3-0 και πολλά θα κριθούν την αυριανή ημέρα στη μάχη των δυο ομάδων από τη Β. Ελλάδα και από τον ίδιο όμιλο της Α2 Ανδρών για την άνοδο και το ποια θα ανέβει στον Έβρο ως πρωτοπόρος.

Η ομάδα του Κολεγίου ήταν εμφανώς βελτιωμένη συγκριτικά με την μέτρια εικόνα της πρεμιέρας κόντρα στην ΜΕΝΤ, αλλά το ίδιο συνέβη και με την Ορεστιάδα η οποία περιόρισε τα λάθη της (από τα 32 κόντρα στην Αργυρούπολη είχε 13 σήμερα) ενώ ο Ποτολίδης δεν ήταν μόνος του επιθετικά καθώς οι Βλασακίδης, Καρδαμανίδης έδωσαν μεγάλες βοήθειες.

Στο πρώτο σετ πάντως η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου ξεκίνησε καλύτερα και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 9-7, ωστόσο στο πρώτο σετ τα σερβίς του Δημητρούδη ήταν αυτά που άλλαξαν άρδην την κατάσταση. Αρχικά μετέτρεψε το 9-7 σε 9-11 για την Ορεστιάδα, ενώ στην επόμενη περιστροφή το 16-16 έγινε 16-16 για τον ΑΟΟ που έφτασε στο 21-24 με χαμένο σερβίς του Ζουπάνη. Το Κολλέγιο μείωσε στον πόντο (23-24 με κόντρα επίθεση του Κοτσιλιάνου), αλλά ο Ποτολίδης τελείωσε την επόμενη φάση και το σετ.

Στο δεύτερο έγινε αρχικά της… ανατροπής. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 7-3, έχοντας κλείσει καλά τον Ζουπάνη, αλλά ο διαγώνιος του Κολλεγίου από ένα σημείο και μετά ήταν ασταμάτητος βοηθώντας την ομάδα του να καλύψει γρήγορα τη διαφορά και να προηγηθεί 9-8, αλλά κυρίως να επιστρέψει μετά το 14-10 (με τρία σερί μπλοκ της Ορεστιάδας) και να προηγηθεί εκ νέου με 18-17. Η απάντηση όμως ήρθε από τον Ποτολίδη, που ισοφάρισε 19-19, κι αφού ακολούθησε διπλή μπαλιά του Κοτσιλιάνου, με μπλοκ στον Ζουπάνη έφερε τον ΑΟΟ στο +2 (18-20). Στο 20-22 η Ορεστιάδα έβγαλε την άμυνα κι ο Βλασακίδης τελείωσε την κόντρα για το 20-23 με τους παίκτες του Κολλεγίου να διαμαρτύρονται για διπλή μπαλιά του Δημητρούδη και τον Μάντζιο να χρεώνεται με κόκκινη κάρτα (20-24), καθώς νωρίτερα είχε δει κίτρινη (μαζί με τον Ποτολίδη) ενώ το σετ έκλεισε με άουτ επίθεση του Κοτσιλιάνου.

Το Κολλέγιο μπήκε στο γ’ σετ αποφασισμένο να αλλάξει τη ροή του αγώνα, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, ωστόσο έχασε γρήγορα τη διαφορά (7-7) κάνοντας αβίαστα λάθη στην επίθεση, ενώ όταν άρχισε να χάνει και τα σερβίς η Ορεστιάδα προσπέρασε με 11-13. Με άουτ επίθεση του Καρδαμανίδη προέκυψε νέα ισοπαλία (14-14), αλλά στο 17-16 είχαμε τυχερό άσου το Καρδαμανίδη με το βοήθεια του φιλέ (18-16) και στην επόμενη φάση η αδράνεια των παικτών του ΣΑΚΑ έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3 (16-19) για να γίνει το 16-20 με κόντρα επίθεση του Βλασακίδη μετά το τάιμ άουτ του Χατζηαντωνίου. Ο Ζουπάνης σταμάτησε το σερί του ΑΟΟ (17-20), όμως με δική του άουτ επίθεση έγινε το 17-22 κι εκεί κάπου κρίθηκε οριστικά το ματς, με τους πράσινους του Έβρου να φτάνουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 19-25)
ΣΑ ΚΟΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 6 (5/18 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 15% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνης 26 (24/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μάντζιος, Χριστοφίδης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες)/ Μπούρας –λ (74% υπ. – 48% άριστες), Σαμουήλης, Μεσσάλας, Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος
ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Δημητρούδης 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 13 (9/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ποτολίδης 11 (11/18 επ., 74% υπ. – 26% άριστες), Καρδαμανίδης 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ)/ Κωνσταντινίδης –λ (65% υπ. – 35% άριστες)

Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής η ΜΕΝΤ επικράτησε της Αργυρούπολης με 3-0 (25-17, 25-19, 25-23) και δείχνει μέχρι στιγμής η ισχυρότερη ομάδα του τουρνουά. Με νίκη της Ορεστιάδας και πιθανώς της Αργυρούπολης επί του αδύναμου Κολεγίου αύριο μπορεί να υπάρξει μέχρι και τριπλή ισοβαθμία μεταξύ των τριών ομάδων.