LIVE από τις Βρυξέλλες: Ασε Λένικ – Εθνικός 3-1 (15-12 οι Βέλγοι στο χρυσό σετ)

Μεταδίδει ο Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS το ραντεβού του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με την ιστορία! Την σημαντική επαναληπτική αναμέτρηση με την Ασέ Λένικ στο κλειστό γυμναστήριο της Νέερ Ζέλικ, όπου η ομάδα της Θράκης θα επιδιώξει την πρόκριση στα προημιτελικά το Challenge Cup. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής από την Αλεξανδρούπολη, σε ανοιχτή γραμμή με φίλους του ThrakiSportS που βρίσκονται στο Βέλγιο, μαθαίνει όλες τις λεπτομέρειες και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για τον Εθνικό, μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για τον Θρακιώτικο Αθλητισμό. Και θα την παρακολουθήσουμε στιγμή προς στιγμή, με την ελπίδα ότι στο τέλος της βραδιάς, εκεί, λίγο πριν τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδος, θα πανηγυρίζουμε μια μεγάλη πρόκριση για την ομάδα του Ενικού στους 8 του Challenge Cup, πάλαι ποτέ Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Ωρα 20:10  Ο Εθνικός αντιμετωπίζει την Ασέ Λένικ στο Βέλγιο, στην ρεβάνς της νίκης με 3-0 πριν μία εβδομάδα στην Αλεξανδρούπολη. Αν νικήσει ο Εθνικός ή αν χάσει με 3-2, θα προκριθεί. Αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1, τότε βάσει του κανονισμού που έχει εφεύρει η CEV η πρόκριση θα κριθεί στο “χρυσό σετ”, δηλαδή σε έναν ξεχωριστό αγώνα που θα διεξαχθεί αμέσως μετά και θα κριθεί στους 15 πόντους! Αλλά ελπίζουμε να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Ωρα 20:15  Στο κλειστό την Ζελικ ήδη έχουν φτάσει οι πρώτοι Έλληνες – και δη Εβρίτες. Σε λίγο οι φωτογραφίες που μας στέλνουν οι ίδιοι με καταιγιστικό ρυθμό!

Ωρα 20:20  Μαθαίνουμε ότι υπήρξε τέτοιος ξεσηκωμός, που σήμερα αρκετοί Θρακιώτες του Βελγίου απευθύνθηκαν στην διοίκηση της Λένικ για εισιτήρια και τους είπαν ότι είχαν εξαντληθεί! Οι υπεύθυνοι του Συλλόγου Θρακιωτών βρισκόντουσαν σε συνεννόηση με την διοίκηση της βελγικής ομάδας, προφανώς και του ΤΑΑ Εθνικός για να βρεθεί μια λύση και να μπορέσουν να μπουν οι Έλληνες ομογενείς στο γήπεδο.

Ωρα 20:26  Στο Βέλγιο για υποχρεώσεις κυβερνητικές βρίσκεται και ο υφυπουργός Εξωτερικών Άκης Γεροντόπουλος. Μετέχει στην Σύνοδο των ΥΠΕΞ και με την ευκαιρία, καθότι και βουλευτής Έβρου και μέλος του Εθνικού, θα βρεθεί στο γήπεδο! Μάλιστα, οργανώνει και αυτός από την πλευρά του ελληνική κερκίδα. Έχει περάσει άλλωστε πολλά χρόνια εκεί, ως ευρωβουλευτής.

Ωρα 20:31  Ο Σάκης Μουστακίδης και ο βοηθός του Ανέστης Γιαννακόπουλος δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα τραυματισμού. Πλήρης ο Εθνικός καλείται να δώσει τον αγώνα της ιστορίας του (μέχρι τον επόμενο βεβαίως). O Εθνικός έφτασε πριν από λίγο στο γήπεδο. Φωτό από την άφιξή του.

Ωρα 20:34  Σε περίπτωση που ο Εθνικός προκριθεί, θα αντιμετωπίσει την τουρκική BBSK IStanbul. Πριν από λίγο η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κέρδισε και μέσα στην Αυστρία με 3-1 την HotVolleys Vienna και προκρίθηκε με δύο νίκες.

Ωρα 20:40  Εξω από το γήπεδο περιμένου περίπου 20 Εβρίτες του Βελγίου αυτή τη στιγμή, για να μπουν μέσα. Ήδη έφτασαν και οι οπαδοί του Εθνικού που ταξίδευσαν από την Αλεξανδρούπολη, πληρώνοντας 300 και πλέον ευρώ ουσιαστικά για να πάνε, να δούνε το παιχνίδι και να φύγουν αύριο τα ξημερώματα για να επιστρέψουν στην πατρίδα.

Ωρα 20:44  Οι οπαδοί του Εθνικού προμηθεύτηκαν από την διοίκηση του Εθνικού κασκόλ. Έχουν φέρει και νταούλια με σκοπό να δημιουργήσουν μια άκρως καυτή ατμόσφαιρα.

Ωρα 20:48  Όπως μαθαίνουμε, περιμένουν από την κομισάριο του αγώνα (γυναίκα είναι) να δοθεί η άδεια, πριν τον αγώνα ως Σύλλογος Θρακιωτών Βελγίου να τιμήσει την ομάδα του Εθνικού και να προσφέρει ένα μπουκέτο λουλούδια συμβολικά στον αρχηγό του Άκη Σιδηρόπουλο.

Ωρα 20:55  Σύμφωνα με τον υπεύθυνο του ταξιδιωτικού γραφείου που διοργάνωσε την εκδρομή Βασίλη Κασαπίδη, από την Αλεξανδρούπολη ξεκίνησαν περισσότερα από 50 άτομα οργανωμένα, χώρια οι μεμονωμένοι και φυσικά η αποστολή της ομάδας.

Ωρα 21:01 Συνεχίζεται η προθέρμανση του Εθνικού, έρχεται σιγά σιγά και ο κόσμος στο γήπεδο

Ωρα 21:06  Εννοείται ότι μετά το τέλος του αγώνα θα έχουμε πλούσιο φωτορεπορτάζ (και πάντα είμαστε ανοιχτοί στους φίλους του Εθνικού που βρίσκονται στο Βέλγιο, να μας στείλουν και αυτοί της φωτογραφίες τους για δημοσίευση)

Ωρα 21:10  Είκοσι λεπτά για την έναρξη του μεγάλου αγώνα.

Ωρα 21:16  Πάντως, από ό,τι μαθαίνουμε, κάθε άλλο παρά 50 που μας έλεγαν είναι εκείνοι που ταξίδεψαν από την Αλεξανδρούπολη. Αν φτάνουν τα δάχτυλα του ενός χεριού είναι ζήτημα. Αλλά δεν πειράζει, αρκούν για να κάνουν μαζί με τους 30 Εβρίτες τουθ Βελγίου συνατή εξέδρα.

Ωρα 21:25  Πάμε για την παρουσίαση και την έναρξη, χωρίς καθυστέρηση. Η φωτογραφία από την παρουσίαση, με τον Άκη Σιδηρόπουλο να έχει μπροστά του, ντυμένη με παραδοδιακή θρακιώτικη ενδυμασία την κόρη του Στέφανου Τεμπελάκη, φίλου του ThrakiSportS που σήμερα εκτελεί χρέη ανταποκριτή

Η σύνθεση του Εθνικού: Σιδηρόπουλος, Ράιτς, Μιγιαήλοβιτς, Αν. Δαλακούρας, Παπάζογλου, Ανδρεάδης και λίμπερο ο Δαρίδης

1ο σετ: 1-2 (μπροστά ο Εθνικός), 2-3, 3-2, 4-2, 5-2 (σερί 4-0 για τους Βέλγους), 6-3, 7-3, 8-3 (πέντε πόντος πίσω ο Εθνικός στο πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ, κακό ξεκίνημα), 8-4, 9-4, 10-4, 10-5, 10-6 (με κόντρα επίθεση Ράιτς), 13-8, 13-9, 13-10 (στους τρεις η διαφορά), 14-10, 14-11, 14-12, 15-12, 15-13, 15-14, 16-14 (η Λένικ προηγείται με 2 πόντους του Εθνικού στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-15, 16-16 (ισοφάριση με Ράιτς!), 17-16, 18-16, 18-17, 18-18 (πάλι ισοπαλία με Μιγιαήλοβιτς), 19-18, 20-18, 20-19, 21-19, 22-19, 23-19 (οχ, ξεφεύγει με τέσσερις η Λένικ), 24-19 (πέντε σετ μπολ), 24-20, 24-21, 25-21 με τον Εθνικό να χάνει στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ από τη Βελγική ομάδα. Ασέ Λένικ – Εθνικός 1-0

2ο σετ: 1-0, 2-0, 2-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6, 6-7, 7-7, 8-7 (η Λένικ προηγείται του Εθνικού με 1 πόντο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8, 9-8, 10-8, 10-9, 11-9, 12-9, 13-9, 13-10, 13-11, 13-12, 14-12, 14-13, 15-13, 16-13 (πίσω ο Εθνικός για 3 πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-13, 17-14, 18-14, 18-15, 19-15 (μεγάλη ζημιά κάνει στον Εθνικό ο βραζιλιάνος Φελίτσιμο), 19-16, 20-16, 20-17, 20-18 (πλησιάζει στους 2 πόντους ο Εθνικός), 21-18, 21-19, 22-19, 22-20, 22-21, 22-22 (ισοφαρίζει ο Εθνικός), 23-22, 23-23, 24-23 (σετ μπολ, να βγει καλή άμυνα), 24-24, 24-25 (σετ μπαλ ο Εθνικός), 25-25, 26-25, 26-26 (νέα ισοπαλία στο σετ), 26-27, 27-27 (γηκραν γκινιόλ, θρίλερ), 27-28, 27-29 ναιαιαιααιαι με τον Νικολά Μιγιαήλοβιτς να κερδίζει τον τελευταίο πόντο και τον Εθνικό να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ απέναντι στη Λένικ, μιας και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 4 πόντους, όμως τελικά καταφέρνει να επικρατήσει. Πλέον χρειάζεται 1 σετ, για να σφραγίσει την πρόκρισή του στους 8 του Challenge Cup. Ασέ Λένικ – Εθνικός 1-1

3ο σετ: 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 6-3 (νταμπλ σκορ, αποφασισμένοι στο σερβίς οι Βέλγοι), 7-3, 8-4 (τεχνικό ταϊμ άουτ με την διαφορά στους 4), 9-5, 10-5, 11-5, 11-6 (στους πέντε), 11-7 (μπροστά οι Βέλγοι για 4 πόντους καθώς μειώνει ο Εθνικός), 12-8, 13-8, 13-9, 14-9 (στους πέντε πάλι), 15-9, 15-10, 15-11, 16-11 (η Λένικ πηγαίνει προηγούμενη με 5 πόντους του Εθνικού στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-12, 17-12, 17-13, 18-13, 19-13 (στους 6 η διαφορά, δυσκολεύουν τα πράγματα στο τρίτο σετ για τον Εθνικό), 19-14, 20-14, 21-14 (στους επτά), 21-15, 22-15, 22-16, 23-16, 24-16 (οκτώ σετ μπολ δυστυχώς), 25-16 με τον Εθνικό να χάνει εύκολα το τρίτο σετ από τη Λένικ, βρίσκοντας μπροστά του έναν εξαιρετικό Φελιτίσιμο. Το επόμενο σετ θα είναι το πιο κρίσιμο, καθώς αν επικρατήσει ο Εθνικός παίρνει και την πρόκριση, αλλιώς θα οδηγηθεί το παιχνίδι σε χρυσό σετ. Όλες μας οι ευχές με τον Εθνικό! Ασέ Λένικ – Εθνικός 2-1

4ο σετ: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 3-5, 3-6, 4-6, 4-7, 5-7, 5-8 (μπροστά ο Εθνικός για 3 πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-8, 7-8, 7-9, 8-9, 9-9, 9-10, 10-10, 11-10, 11-11, 12-11, 12-12 (μεγάλο ντέρμπι στο τέταρτο σετ), 13-12, 14-12, 15-12, 16-12 (η Λένικ προηγείται του Εθνικού με 4 πόντους, κάνοντας μεγάλη ανατροπή καθώς έχανε με 4 στο ξεκίνημα του σετ), 16-13, 17-13, 17-14, 18-14, 19-14, 20-14, 20-15, 21-15, 21-16, 22-16, 22-17, 22-18 (μειώνει στους 4 πόντους ο Εθνικός), 23-18, 24-18, 25-18 με τη Λένικ να επικρατεί στο τέταρτο σετ του Εθνικού, κάνοντας το 3-1. Έτσι το παιχνίδι οδηγείται στο χρυσό σετ, αφού ο Εθνικός είχε κατακτήσει τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη με 3-0.Ενας αγώνας, μία πρόκριση, σε ένα σετ 15 πόντων. Ασέ Λένικ – Εθνικός 3-1

Χρυσό σετ: 0-1, 1-1, 2-1, 3-1 (πίσω στο σκορ ο Εθνικός), 4-2, 4-3, 5-4 (χάσαμε επαφή), 6-7 (είμαστε μπροστά!!), 7-7, 7-8 (ο Εθνικός προηγείται της Λένικ για 1 πόντο στο  τεχνικό τάιμ άουτ), 7-9 (δυο πόντους μπροστά, έξι μακριά από τον θρίαμβο), 8-9, 9-9 (γιατί;;; ισοφάριση αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει), 9-10 (πάλι μπροστά), 10-11, 11-11, 12-12 (ισοπαλία το ματς, μεγάλη η μάχη για την πρόκριση), 13-12, 14-12 (δυο σετ μπολ, σερί για τους Βέλγους στο πιο κρίσιμο σημείο) και 15-12 με τον Εθνικό δυστυχώς να χάνει την πρόκριση στη διαδικασία του χρυσού σετ, αυτοκτονώντας ουσιαστικά. Όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης φεύγει με ψηλά το κεφάλι από το Challenge Cup, αφού πραγματοποίησε μια φανταστική πορεία φτάνοντας μέχρι τους 16 της διοργάνωσης. Ασέ Λένικ – Εθνικός 15-12 στο χρυσό σετ, συνολικό σκορ 4-1, πρόκριση για τους Βέλγους.

Δεν πειράζει Εθνικέ! Το χειροκρότημα ανήκει σε αυτήν την ομάδα, την κορυφαία αυτή τη στιγμή στην χώρα στο βόλεϊ, την κορυφαία της Θράκης σε όλα τα αθλήματα σύμφωνα με την ψηφοφορία που διοργάνωσε το ThrakiSportS για το 2013. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας για την παρακολούθηση αυτού του ιστορικού αγώνα. Δυστυχώς ο αθλητισμός έχει και νίκες έχει και ήττες. Μείνετε μαζί μας για πλήρες ρεπορτάζ, φωτορεπορτάζ, δηλώσεις και βίντεο…