Αύξησε την διαφορά στην κορυφή παρά το στραβοπάτημα!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης απέναντι στον Άρη στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Volley League, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ, αλλά χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ για να νικήσει με 3-2 και να πάρει δύο αντί για τρεις πόντους.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό) ο Εθνικός έφτασε μέχρι το πέμπτο σετ για να φτάσει στην νίκη και παρότι είχε ευκαιρία για τρίποντο που θα του άνοιγε περισσότερο τη βαθμολογική διαφορά με τον δεύτερο Φοίνικα, στο τέλος μπήκε και σε μεγάλες περιπέτειες από τον Άρη που για άλλη μια φορά έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες του.

Παρόλα αυτά, ο Εθνικός διεύρυνε την διαφορά του στην κορυφή αφού έφτασε τους 31 πόντους ενώ ο Φοίνικας, που βρίσκονταν μόλις σε απόσταση βαθμού πριν την αγωνιστική, παρέμεινε στους 28 μετά την απρόσμενη για πολλούς ήττα του μέσα στην Σύρο από την Κηφισιά, που έχει βάλει γερές βάσεις για είσοδο στην τετράδα (αν και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα).

Το παιχνίδι στο “Μ. Παρασκευόπουλος” ήταν νευρικό και χαρακτηρίστηκε και από πολλές διαμαρτυρίες για την διαιτησία. Ο Εθνικός στο 1ο σετ δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ξεκίνημα. Τα μπλοκ των Παπάζογλου και Ανδρεάδη σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επιθέσεις των Ράιτς, Μιγιαϊλοβιτς και  Ανέστη Δαλακούρα είχαν ως αποτέλεσμα την κατάκτησή του με 25-12.

Στο δεύτερο σετ, αν και οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκαν πιο βελτιωμένοι, αυτοί του Σάκη Μουστακίδη ήταν καλύτεροι από  τη γραμμή του σερβίς. Πήραν προβάδισμα (8-4, 16-11) και με… περίπατο κέρδισαν με 25-18 και  το 2ο σετ. Αλλά εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Εθνικός βαδίζει για ένα εύκολο τρίποντο, ήρθαν τα πάνω κάτω.

Οι παίκτες του Σπύρου Φίνου δεν τα παράτησαν παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-15 στο τρίτο σετ. Με σερί 5-0 μείωσαν 21-20 και τελικά το κατέκτησαν μετά από ένα θρίλερ με 29-31, βάζοντας τον Εθνικό σε μεγάλους μπελάδες. Ο Σάκης Μουστακίδης  πέρασε στο παιχνίδι τον Νίκο Αγγελόπουλο στη θέση του Σιδηρόπουλου και τον Βασίλη Κυριακίδη στη θέση του Παπάζογλου, αλλά από το 24-24 οι δύο ομάδες  πήγαιναν πόντο -πόντο με τον Άρη τελικά να είναι ο νικητής που μείωσε σε 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι με καλό ρυθμό σε σερβίς και υποδοχή επέβαλαν το ρυθμό τους και στο 4ο σετ και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ, στερώντας ήδη τουλάχιστον έναν πόντο από τον Εθνικό, όπως είχε συμβεί και στο πρώτο ματς της Μίκρας. Ο Εθνικός έδειχνε πολύ νευρικός, έκανε πολλά λάθη και ο αγώνας οδηγήθηκε μοιραία στο 5ο σετ. Ωστόσο στο τάι μπρέικ ο Εθνικός είχε από την αρχή το προβάδισμα με 5-2, 8-4, 12-6 και τελικά πήρε τη νίκη με 15-9 και 3-2 έπειτα από ένα παιχνίδι που ξεπέρασε σε διάρκεια τις δύο ώρες. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-12, 25-18, 29-31, 20-25, 15-9

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράτις 20π (16/40 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 27 (21/37 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ – 57% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (6/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ – 39% άριστες), Ανδρεάδης 10 (6/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 59% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κυριακίδης
ΆΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 18π (15/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 16 (14/30 επ, 2 άσσοι, 50% υπ – 41$ άριστες), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/36 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 71% υπ – 61% άριστες), Ναζίρης, Ίλιτς 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης 2 (2/5 επ)