Α2 Ανδρών: Όσα έγιναν στον αγώνα Ηρακλής – ΓΕΑ

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Την πρώτη του εντός έδρας ήττα τη φετινή περίοδο γνώρισε από την ΓΕΑ ο πρωταθλητής του 2012 Ηρακλής, αγωνιζόμενος στο Κατσάνειο επί της ΓΕΑ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 2-3 σετ.

Οι «κυανόλευκοι» μπορεί να ξεκίνησαν δυνατά και να πήραν σχετικά άνετα το πρώτο σετ με 25-16 στη συνέχεια όμως χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να χάσουν το δεύτερο στις λεπτομέρειες (23-25) και το τρίτο σχετικά άνετα (16-25).

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έδειξε σημαντικά σημάδια ανάκαμψης και επικράτησε με 25-13, όμως στο τάι-μπρέικ, το επιτυχημένο τελείωμα των φάσεων από τους φιλοξενούμενους τους έδωσε και τη νίκη, καθώς επικράτησαν με 12-15 και πήραν δυο πολύτιμους βαθμούς.

Τα σετ: 25-16, 23-25, 16-25, 25-13, 12-15

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Ιωαννίδης, Βούρβος, Τσιάρας, Κατσαφλιάκας, Γεροβασιλείου, Ηλίας, Τσιράκης (λ) / Ευγενίδης, Σταυρακάκης, Τζιουμάκας, Τσολάκος

ΓΕΑ: Πλατέλλας, Αρχοντούδης, Σταματίου, Κωνσταντινίδης, Αμαριανάκης, Χριστόφας, Δημητρούδης (λ) / Μπαξεβανίδης, Πετρίδης, Λαχτάρας, Πασάκος