Άλωσε και το Ζηρίνειο και πετά για την Λευκορωσία ως πρωτοπόρος ο Εθνικός!!!

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα βρίσκεται ο Εθνικός, κάτι που ενδεχομένως να το εξασφαλίσει και το απόγευμα της Κυριακής μετά το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Φοίνικα. Η αρμάδα του Σάκη Μουστακίδη άλωσε και το Ζηρίνειο, υπέταξε (δύσκολα παρά το 3-0) την Κηφισιά σε έναν αγώνα που επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Κηφισιά με 3-0, μια ομάδα που δύο φορές μέσα στην σεζόν έχει κερδίσει τον Ολυμπιακό, επόμενο αντίπαλο του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη, στο κλείσιμο του πρώτου γύρου. Βέβαια, πιο πριν προηγείται η λευκορωσική Κουμουνάλνικ Γκρόντνο, στον επαναληπτικό της νίκης της περασμένης Τετάρτης, που μπορεί να σημάνει την πρώτη πρόκριση του Εθνικού σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Η ομάδα αναχωρεί λίγο μετά τις έξι το πρωί από το ξενοδοχείο της στην Αθήνα, πετά στις οκτώμισι για την Θεσσαλονίκη και από εκει δυο ώρες μετά για το Μινσκ, όπου αναμένεται να φτάσει λίγο μετά τη μία το μεσημέρι ώρα Ελλάδος.

Στην διάρκεια του ταξιδιού, ο Εθνικός θα έχει στις αποσκευές του τρεις πολύτιμους βαθμούς από το Ζηρίνειο. Το παιχνίδι του Σαββάτου κρίθηκε στα δύο πρώτα σετ, στα οποία η Κηφισιά πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους αλλά, στις λεπτομέρειες ο Εθνικός ήταν πιο αποτελεσματικός και τα κατέκτησε, αν και στο πρώτο βρέθηκαν οι γηπεδούχοι να έχουν πρώτοι σετμπολ. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι δύο ξένοι Ράιτς και Μιγιαήλοβιτςς, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο αρχηγός Άκης Σιδηρόπουλος, στην τελευταία σεζόν της καριέρας του, όπως ο ίδιος έχει ανακοινώσει.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 9-7 και 16-13 αλλά ο Μιγιαήλοβιτς βρήκε ρυθμό από το σερβίς και με δικό του σερί 3-0 έφερε την ισοφάριση 16-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Ντε Σόουζα έφερε την Κηφισιά σε σετ μπολ (24-23) αλλά ο Μιγιαήλοβιτς ισοφάρισε 24-24 με επίθεση πάνω στον Σουλτανόπουλο. Με καλή άμυνα και επίθεση του Ράιτς ο Εθνικός έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (24-25), ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε, αλλά ο Μιγιαήλοβιτς με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο τελείωσε το σετ 25-27 κάνοντας το 0-1 για τον Εθνικό.

Το ίδιο σκηνικό συνέβη και στο δεύτερο σετ με τον Εθνικό να έχει μπει με μεγαλύτερη όρεξη στο παρκέ και να έχει πάρει ένα προβάδισμα δύο πόντων (12-16). Εκείνη την στιγμή ο Δεληκωστίδης τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τον Νικολάκη και τον Μιγιαίλοβιτς μετά από μια λογομαχία τους στο φιλέ.  Με μπλοκ του Ανδρεάδη και του Δαλακούρα ο Εθνικός προηγήθηκε με 26-20. Φάνηκε να καθαρίζει εύκολα το σετ, όμως η Κηφισιά ρισκάρισε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού μειώνοντας σε 18-20, ενώ ο Γιοβάνοβιτς με δύο άσσους ισοφάρισε σε 22-22. Ο Ράιτς έφερε και πάλι σετ μπολ στον Εθνικό (23-24) και ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε. Ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 24-25, νέα ισοφάριση από Πρωτοψάλτη, αλλά αμέσως μετά ήταν ο μοιραίος. Ένα άουτ σερβίς του έδωσε ξανά προβάδισμα στον Εθνικό και ένα μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ντε Σόουζα έγραψε το 25-27 και το 0-2 για τους Εβρίτες.

Η κατάκτηση των δύο πρώτων σετ πρώτον έδινε τουλάχιστον ένα βαθμό στον Εθνικό, δεύτερον στερούσε τουλάχιστον έναν από την Κηφισιά, κυρίως όμως έδινε στους Αλεξανδρουπολίτες αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη δυναμική. Πίεσαν στο σερβίς ακόμα περισσότερο την Κηφισιά και στο 3ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε από την αρχή με 9-5, ενώ στο 13-10 ο Ράιτς έδωσε το δικό του ρεσιτάλ και με σερί 4-0 από το σερβίς εκτόξευσε την διαφορά στο 17-10. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς η Κηφισιά προσπάθησε να κάνει την ανατροπή χωρίς να τα καταφέρει.

Οι πόντοι της Κηφισίας προήλθαν από 2 άσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Λίγα παράπονα και από τις δύο ομάδες από τους διαιτητές Δεληκωστίδης και Δανιηλίδου, που προσπάθησαν πάντως να κόψουν το καρπούζι στη μέση.

Τα σετ: 25-27, 25-27, 17-25

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (6/11 επ, 59% υπ, 41% άριστες), Πρωτοψάλτης, 11 (10/15 επ, 1 μπλκ 65% υπ, 55% άριστες), Παπαγγελόπουλος 3 (3/8 επ), Γιοβάνοβιτς 21 (19/27 επ, 2 άσοι) / Ταμπουρατζής ( – 74% υπ – 52% άριστες), Κούνας, Μουρούτης, Κάπελλας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (14/21 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/14 επ, 4 ασοι, 60% υπ, 36% άριστες), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 18% άριστες), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 58% υπ – 33% άριστες), Δαλακούρας Κ