Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη μετα από 31 χρόνια και μια ανάσα από την πρώτη του πρόκριση ο Εθνικός!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Την πρώτη του νίκη μετά από 31 χρόνια στην Ευρώπη, η οποία τον φέρνει μια ανάσα από την πρώτη πρόκριση της ιστορίας του σε διεθνείς διοργανώσεις, πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης ο Εθνικός σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με την Κομουνάλνικ Γκρόντνο στην Αλεξανδρούπολη.

Στο κατάμεστο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” η ομάδα από την Αλεξανδρούπολη δείχνοντας χαρακτήρα σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ και έτσι πλέον χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό αγώνα της Τρίτης, που θα διεξαχθεί στη Λευκορωσία, ώστε να πανηγυρίσει την πρόκριση στους οκτώ της διοργάνωσης. Ο Εθνικός μπορεί να προκριθεί ακόμα και κατακτώντας ένα σετ στην Λευκορωσία, εφόσον αυτό είναι το χρυσό. Υπενθυμίζουμε πως αν ο Εθνικός στο εκτός έδρας ματς ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 το παιχνίδι θα οδηγηθεί σε golden set, ενώ σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, δηλαδή ήττας με 3-2 και φυσικά νίκης, θα πάρει την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση της ιστορίας του.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός δεν ξεκίνησε κ+αλά, αφού φάνηκε αρκετά αγχωμένος απέναντι στους Λευκορώσους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 7-8, Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, περνώντας μπροστά με 12-10. Το 17-16 με ένα 3-0 σερί χάρη στα σερβίς του Μιγιαήλοβιτς έγινε 2-16 και έτσι το σετ φυσιολογικά κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-22, κάτι που σαφέστατα έδωσε και ψυχολογικό προβάδισμα στο σύλλογο ενόψει της συνέχειας του παιχνιδιού.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπυ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, 10-10 και 18-18. Η Γκρόντνο ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (21-19) αλλά ο Εθνικός με Ράιτς και Μιγιαΐλοβιτς έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 22-21. Οι Λευκορώσοι ισοφάρισαν 22-22 και 23-23, ο Παπάζογλου έκανε το 24-23, η Γκρόντνο ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση και με ένα λάθος των φιλοξενούμενων τελείωσε το σετ 26-24. Ο Εθνικός δείχνοντας ιδιαίτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και με όπλα το μπλοκ και τα σωστά τελειώματα στις επιθέσεις κατάφερε έτσι να κάνει το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση του Εθνικού στην υποδοχή και προηγήθηκαν με 5-8 και 14-16 στο τρίτο σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Εθνικός προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, κάνοντας το 19-19, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, αφού οι Λευκορώσοι κυριάρχησαν στα μπλοκ και έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό του παιχνιδιού με τον Εθνικό να ξεκινάει δυνατά. αφού προηγήθηκε με 8-4 (από 4-4) και 13-7. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τους Λευκορώσους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των Θρακιωτών και έτσι να ισοφαρίζουν το παιχνίδι σε 18-18 και 23-23. Από εκείνο το σημείο το ματς έγινε… γκραν γκινιόλ. Δόθηκαν μεγάλες μάχες στο φιλέ με τους Λευκορώσους να προηγούνται 24-23, 25-24, 26-25 και 27-26 έχοντας τέσσερα σερί σετμπολ αλλά ο Εθνικός είχε υπομονή και επιμονή, ισοφάρισε όλες τις φορές και την κατάλληλη στιγμή με τα μπλοκ Παπάζογλου, Γραμματικάκη και τις επιθέσεις Ράιτς, Μιγιαΐλοβιτς αλλά και του Κώστα Δαλακούρα πέρασε μπροστά με με 28-27 και τελικά πήρε τη νίκη με 31-29 και 3-1 σετ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στη νίκη του Εθνικού ήταν αναμφισβήτητα οι δύο ξένοι του, Ράιτς και Μιχαήλοβιτς, οι οποίοι με εκπληκτικά σερβίς και φοβερά τελειώματα στις επιθέσεις συνέβαλλαν τα μέγιστα στην επικράτηση της ομάδας τους. Πλέον ο Εθνικός θέλει δύο σετ στην Λευκορωσία για να πανηγυρίσει την ερχόμενη Τρίτη μια ιστορική πρόκριση.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 24π (21/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 24 (18,37 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 8 (4/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 11 (6/11 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ – 35% άριστες), Κ.Δαλακούρας 2 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 2 (2/3 επ), Κασαμπαλής.

ΚΟΜΟΥΝΑΛΝΙΚ ΓΚΡΟΝΤΟ (Βίκτορ Μπέκσα): Αμπούκχοβιτς 3π (3/5 επ), Ιεσέλκιεκς 7 (7/22 επ), Κιτούν 21 (18/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρας 1 (1 άσσος), Μπάροντζιτς 15 (8/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τάρας 10 (4/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζαμπαρούσκι (λ, 72% υπ – 51% άριστες), Μπαρντάχου 1 (1 άσσος), Σάμπλικα 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Άπλεβιτς 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)

Δηλώσεις πραγματοποίησαν μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης και ο αρχηγός της ομάδας, ο κεντρικός Άκης Σιδηρόπουλος.

Σάκης Μουστακίδης: “Δεν είχαμε πληροφόρηση για το τι ομάδα θα αντιμετωπίσουμε σήμερα. Η αντιπαλός μας ήταν καλή σε σερβίς και μπλοκ. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια. Μπορούμε να βελτιώσουμε και άλλα στοιχεία στο παιχνίδι μας, όπως την υποδοχή και την κόντρα πάσα, όπου σήμερα υστερήσαμε σε κάποια βαθμό. Θα πάμε να κερδίσουμε στη Λευκορωσία, μιας και στόχος του Εθνικού θα πρέπει να είναι η νίκη είτε στην Ελλάδα είτε στην Ευρώπη”.

Άκης Σιδηρόπουλος: “Δεν γνωρίζαμε τον αντίπαλο. Θα έχουμε δύσκολο έργο στον επαναληπτικό, παρά τη σημερινή μας νίκη. Η κούραση και το ταξίδι θα παίξει μεγάλο ρόλο, αλλά θα προσπαθήσουμε να ανταπεξέλθουμε. Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο τελικά καταφέραμε  να κερδίσουμε στις λεπτομέρειες”.