ΕΚΑΣΑΜΑΘ Live: Ασπίδα Ξάνθης – Πανσερραϊκός 75-63 και Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Χρυσούπολη 92-74 (τελικά σκορ)

Μεταδίδουν από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης και από την Αλεξανδρούπολη ο Λεωνίδας Κάλφας

–  Παρακολουθήστε live την εξέλιξη στους αγώνες Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Χρυσούπολης και Ασπίδα Ξάνθης – Πανσερραϊκός για την πέμπτη και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει και τον τίτλο.

Καλησπέρα. Στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης θα ξεκινήσει ακριβώς στις 3.00 το μεσημέρι ο αγώνας Εθνικού – Χρυσούπολης, με τους γηπεδούχους να αποτελούν το απόλυτο φαβορί και να έχουν το μυαλό τους στο Εύμοιρο της Ξάνθης, εκεί όπου μια ώρα αργότερα θα ξεκινήσει η αναμέτρηση Ασπίδας Ξάνθης – Πανσερραϊκού στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής. Την εξέλιξη και στα δύο παιχνίδια θα καλύψει ζωντανά το thrakisports, για αυτό να κάνετε συχνές ανανεώσεις.

14:45 Στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμα. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θέλει μόνο τη νίκη κόντρα στη βαθμολογικά αδιάφορη Χρυσούπολη έχοντας παράλληλα το βλέμμα του στο Εύμοιρο της Ξάνθης και το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ασπίδα και τον Πανσερραϊκό.

15:00 Ο αγώνας στο Κλειστό της Αλεξανδρούπολης ξεκινά παρουσία 20 περίπου θεατών. Διαιτητές του αγώνα είναι οι Αποστολίδης και Τσακιράκη.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός (Κανδύλης): Μπανταλίδης, Ξένος, Πομακάκης, Σεϊνης, Κανδύλης.

Χρυσούπολη (Βαρδικεδόγλου): Μαυροσκλίδης, Αμπελακιώτης, Σουλίδης, Καλεάδης, Οικονόμου

Αλεξανδρούπολη, 1o δεκάλεπτο: 0-4 (7′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). 5-7 (5 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 10-11 (2′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). 18-17 λήξη πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Χρυσούπολης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-7. Στη συνέχεια ο Εθνικός βρήκε ρυθμό και λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ισορροπήσει. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν πόντο-πόντο με το δεκάλεπτο να κλείνει με 18-17 υπέρ του Εθνικού.

Αλεξανδρούπολη, 2ο δεκάλεπτο: 21-19 (7′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 26-21 (5 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 31-23 (2′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 40-28 λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Ο Εθνικός ανέβασε την απόδοσή του και με ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα κατάφερε να φτάσει στο +15 (40-25) με 9-0 σερί, χάρη στους αιφνιδιασμούς και τα τρίποντα σε καίρια σημεία. Ένα τρίποντο της Χρυσούπολης στην εκπνοή διαμόρφωσε το 40-28.

15:55  Ξεκινά σε λίγο και ο αγώνας στο Εύμοιρο Ξάνθης. Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ασπίδα Ξάνθης και τον Πανσερραϊκό. Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ασπίδα Ξάνθης: Σταυριανός, Λιβησιανός, Κατάρης, Καραμπέκης, Οικονόμου

Πανσερραϊκός: Σουτζόπουλος, Παπαδόπουλος, Γεωργιανός, Γκούτκας, Γιαβρόπουλος

Αλεξανδρούπολη, 3ο δεκάλεπτο: Ο Εθνικός ξεκινά με τους Μπανταλίδη, Ξένο, Δουρδούλη, Πομακάκη και Σεϊνη. 44-33 (7′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 52-36 (5 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 52-42 (2′ 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 61-47 Λήξη τρίτου δεκαλέπτου.

Η Χρυσούπολη εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Εθνικού για να μειώσει στους 10 πόντους (52-42) με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά στο +14 για τον Εθνικό.

Εύμοιρο, 1ο δεκάλεπτο: 8-7 (4′ 50” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 19-14 λήξη πρώτου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα βρέθηκε μπροστά με 8 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου αλλά με γκολ φάουλ του Παπαδόπουλου 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η διαφορά πήγε στους 5 (19-14).

Αλεξανδρούπολη, 4ο δεκάλεπτο: 67-55 (7′ 30′ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 75-60 (5 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 87-70 (2’30 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου), 92-74 τελικό σκορ

Ο Εθνικός κάνοντας συντήρηση δυνάμεων είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους και την τελική επικράτηση.

Εύμοιρο, 2ο δεκάλεπτο: 24-25 για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ ο Πανσερραϊκός 7’05” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. 9′ 2” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου τραυματίστηκε και παίζει τραυματίας ο Λύτσκας.  28-34 στο 4.05″, η μεγαλύτερη διαφορά για τον Πανσερραϊκό στο ματς, 36-36 στο 1.04″ πριν το τελος μετά από 0-4 σερί και ταϊμ άουτ ο Πανσερραϊκός. 38-36 αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Ασπίδα 7.36′ βρέθηκε μπροστά με 24-19 με τρίποντο του Βαχαρίδη αλλά με δύο γκολ φάουλ του Παπαδόπουλου και του Βιτσκα η ομάδα του Πανσερραϊκού στο 7.05″ βρέθηκε μπροστά. Μετά οι ομάδες πήγαν πόντο πόντοο (28-29  στο 5.10″), ο Πανσερραϊκός ανέβασε στροφές (28-34 4.04″) αλλά με τρίποντιο του Καραμπέκη στο 3.54″ ανέβηκε η ψυχολογία των Ξανθιωτών, που με ηγέτη τον Κουμπάνη (πέτυχε έξι πόντους στο τελευταίο δίλεπτο) κάνουν ενα 10-2 σερί και παίρνουν προβάδισμα για την Ασπίδα στο τέλος του ημιχρόνου.

Εύμοιρο, 3ο δεκάλεπτο: 40-40 (4.17″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου), 46-40 (3.21″ και τάιμ άουτ ο Σπανός που βλέπει την διαφορά να αυξάνεται), 52-40 (1.40″ πριν το τέλος της περιόδου, η μεγα’υτερη διαφορά υπέρ της Ασπίδας στο παιχνίδι), 52-45 (0.42”),  55-45 τέλος δεκαλέπτου.

Το δεκάλεπτο ξεκινησενηση με χαμηλό σκορ, αλλά στα μισά του  με έξι πόντους Κουμπάνη η Ασπίδα κατάφερε να πάρει μια δισφορά που έφτασε και διατηρήθηκε ως το τέλος του δεκαλέπτου σε διψήφιο αριθμό πόντων. Π΄λαμε για ένα δραματικό και συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο στο Κλειστό του Ευμοίρου, που έχει 200 άτομα κόσμου.

Εύμοιρο, 4ο δεκάλεπτο: 57-45 πάλι με καλάθι του Κουμπάνη (9.28″, στην μεγαλύτερη τιμή της και πάλι η διαφορά), 65-54  (5.13″ για το τέλος του αγώνα η διαφορά παραμένει σε απόσταση ασφαλείας), 71-56 (3.43″ και για πρώτη φορα η διαφορά στους 15 πόντους), 73-56 (2.50″ με Καραμπέκη το καλάθι της Ασπίδας που εκτοξεύει την διαφορά), 75-63 τελικό αποτέλεσμα.

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΒΗΜΑ ΑΝΟΔΟΥ. ΟΛΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, ΑΛΛΑ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΑΝΟΔΟΥ ΚΑΙ Η ΘΡΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΚΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΟ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΜΑΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ!!!

ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ, ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΓΩΝΩΝ, ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΕΥΜΟΙΡΟ…