Υπό το βλέμμα Μαρκαριάν αλλά και του… Λουτσέσκου η ήττα του Πανθρακικού στο Περιστέρι

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Υπό το βλέμμα του του ομοσπονδιακού προπονητή Σέρχιο Μαρκαριάν αλλά και του προπονητή της Ξάνθης Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος έσπευσε στο Περιστέρι μαζί με τον αντιπρόεδρο της ομάδας και τεχνικό διευθυντή Γιάννη Παπαδημητρίου, ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-0 του Πανθρακικού και έμεινε μέσα στη μάχη των πλέι οφ, αφήνοντας χωρίς νίκη μακριά από την Κομοτηνή τους Θρακιώτες.

Ο Μαρκαριάν είχε την ευκαιρία να τσεκάρει πρωτίστως τον Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος ήταν αρκετά καλός, ενώ ο Λουτσέσκου με τον Παπαδημητρίου κατασκόπευσαν τον Ατρόμητο, που θα είναι ο αντίπαλος της Ξάνθης την άλλη εβδομάδα σε αγώνα αρκετά σημαντικό για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα.

Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά έφτασαν σε μια νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν χάρη σε δυο τέρματα που επετεύχθησαν στο πρώτο ημίχρονο. Αυτός που ωστόσο εντυπωσίασε ήταν ένας πρώην παίκτης της Ξάνθης, ο Μαρσελίνιο, που με την γκολάρα που πέτυχε έβαλε υποψηφιότητα όχι μόνο για το τέρμα της αγωνιστικής αλλά ίσως και της χρονιάς.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, μια και οι δύο ομάδες αναζητούσαν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Αθανασιάδη, ενώ οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη… απειλή ήταν από τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ του Δημούτσου στο 11ο λεπτό πέρασε άουτ, ενώ στο 18’ το τέρμα του Ναπολεόνι ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε ανεβάσει… στροφές και στο επόμενο λεπτό ο Ιταλός… τέσταρε τα αντανακλαστικά του Αθανασιάδη, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων αντέδρασε εξαιρετικά και με ωραία επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση όμως του Ατρόμητου έφερε… καρπούς στο 21’ με την απίστευτη… γκολάρα του Μαρσελίνιο. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Πανθρακικού και με τρομερό σουτ, έστειλε τη μπάλα αρχικά στο δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη και στη συνέχεια στα δίχτυα «γράφοντας» το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι» απείλησαν και πάλι με το φάουλ του Ουμπίντες, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε και δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το σουτ του Τζάνη πέρασε άουτ. Οι «πράσινοι» πήραν… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ντιγκινί, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, αλλά στο 44’ ο Ατρόμητος διπλασίασε τα τέρματά του με τον Ουμπίντες. Ο Εμπό έκανε τραγικό λάθος λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Πανθρακικού, ο Ναπολεόνι το… εκμεταλλεύτηκε, έβγαλε την ασίστ στον Αργεντίνο και αυτός απέναντι στον Αθανασιάδη, διαμόρφωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έδωσε εμφανώς χώρο στον Πανθρακικό, θέλοντας να διατηρήσει, αρχικά, το προβάδισμα που είχε, αλλά και για να χτυπήσει στην κόντρα στους «πράσινους» που θα ανέβαιναν ψηλά για να διεκδικήσουν ότι καλύτερο από τον αγώνα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 63’ με την παράλληλη μπαλιά του Μπαϊκαρά, όμως, τόσο ο Ροτζέριο Μάρτινς, όσο και ο Ιγκόρ που μόλις είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι, προσπάθησαν να κάνουν την προβολή αλλά δεν κατάφεραν να έρθουν σε επαφή με την μπάλα.

Στο 68′ ο Ίγκορ έπιασε με όλη του την άνεση την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Γκορμπούνοφ με το 2-0 να μην αλλάζει ούτε σε αυτή τη φάση. Το τρίο των ευκαιριών για την ομάδα του Ρόκα ολοκληρώθηκε δύο λεπτά αργότερα, όταν οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Ιγκόρ, ο οποίος έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του ματς, με τον Ατρόμητο να παίρνει… άνετα τη νίκη.

Βέβαια, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Βραζιλιάνος κατάφερε να σκοράρει στο 79′ παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά από σουτ συμπαίκτη του, ωστόσο ο πρώτος βοηθός είδε οφσάιντ, ακυρώνοντας το 2-1. Αν είχε μετρήσει εκείνο το γκολ, τότε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ίσως είχε διαφορετική τροπή. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ατρόμητοςδεν έφτιαξε αξιομνημόνευτη φάση στο δεύτερο μισό του αγώνα, με το 2-0 να μην αλλάζει τελικά μέχρι το φινάλε.

Με το σύνηθες 3-5-2 παρέταξε τον Πανθρακικό ο Μάνουελ Ρόκα. Μελίσσης, Εμπόου και Ποτουρίδης ήταν τα τρία στόπερ μπροστά από τον Αθανασιάδη. Μεχία, Ντιγκινί και Μπαϊκαρά συνέθεσαν το τρίο των χαφ, ενώ Τσουμάνης από αριστερά και Βιγιαφάνε από δεξιά κινήθηκαν στα άκρα. Επιθετικό δίδυμο ήταν οι Τζάνης και Κάσες, με τον Ιγκόρ να προστίθεται στο τελευταίο ημίωρο.

Αδύναμος κρίκος αποδείχθηκε ωστόσο ο Εμπό, ενώ και ο Κάσες δυστυχώς συνεχίζει να μην έχει την εντυπωσιακή παρουσία με την οποία τον γνωρίσαμε πριν τον τραυματισμό του, στο πρώτο μισό της περσινής περιόδου.

Μετά από αυτήν την ήττα, στους 28 πόντους παρέμεινε ο Πανθρακικός, που έχοντας και αυτός παιχνίδι λιγότερο (με τον Ολυμπιακό) είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και τον Πλατανιά, δεδομένου πως ο Λεβαδειακός θα ανέβει στους 28 βαθμούς αφού έχει σίγουρο τρίποντο με τη Νίκη Βόλου.

Αντιθέτως, οι παίκτες του Νιόπλια μετρούν πλέον 8 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 12 ματς στην έδρα τους ενώ ανέβηκαν στους 40 βαθμούς, στο -2 από την πέμπτη θέση και τον Παναιτωλικό που έχει ματς λιγότερο. Παιχνίδι λιγότερο έχουν και οι Περιστεριώτες βέβαια, αυτό με τον ΟΦΗ του οποίου η τύχη εκκρεμεί.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Καράσκο (65’ Πίτου Γκαρσία), Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κιβρακίδης, Μαρσελίνιο (77’ Κούρος), Δημούτσος (65’ Μπάλλας), Ουμπίντες, Ναπολεόνι, Νάστος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης (54’ Μάρτινς), Τσουμάνης (61’ Ίγκορ), Ποτουρίδης, Τζάνης, Μεχία, Ντιγκινί, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Κάσες (79’ Μανού), Βιγιαφάνε.