Super League: Αποβολή Μπέρτου για “σκαριά” στον Κρέσπο που… δεν καταλογίστηκε ως φάουλ από τον διαιτητή!

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αστέρα Τρίπολης στην ήττα με 1-2 από τον ΠΑΟΚ, στην δεύτερη κίτρινη του Μανώλη Μπέρτο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (μάλιστα όλος ο πάγκος πήγε να μπει μέσα), όμως ο φωτογραφικός φακός δείχνει να δικαιώνει απόλυτα την απόφαση του Αλέξανδρου Αρετόπουλου.

Η φάση του 44ου λεπτού δεν έγινε αντιληπτή αρχικά  από τον διαιτητή Αρετόπουλο, με συνέπεια να μην καταλογίσει παράβαση. Το παιχνίδι συνεχίστηκε, ωστόσο με την πρώτη διακοπή, ο τέταρτος διαιτητής, Τριαντάφυλλος Τίκας, φέρεται να ενημέρωσε τον Αρετόπουλο για το τι συνέβη, με συνέπεια εκείνος να δείξει κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο που ήταν η δεύτερη και να τον αποβάλει.

Η σκαριά του Μπέρτου από την εναέρια διεκδίκηση της μπάλας άφησε στον Κρέσπο ένα τεράστιο αιμάτωμα ως σουβενίρ, το οποίο μάλιστα ήταν ο λόγος που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Πάντως στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ ήδη προηγούνταν με 2-0 και έτσι δεν μπορεί να χρεωθεί στην αλλαγή των αριθμητικών ισορροπιών η ήττα των Αρκάδων.

Η ιστορία πάντως γράφει ότι ο Ξανθιώτης αμυντικός αποβλήθηκε για φάουλ που δεν καταλογίστηκε ποτέ από τον διαιτητή…