Πώς η Νίκη Βόλου πέταξε εκτός Κυπέλλου Ελλάδος μέσα στο ΔΑΚ Κομοτηνής τον Πανθρακικό

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Βαγγέλης Μαγκώνης

–  Σε μια μέρα που δεν έλειψαν οι εκπλήξεις (εκτος κυπελλου έμειναν επίσης ο ΠΑΣ Γιαννινα και ο Λεβαδειακός), έπεσε στην παγίδα ο Πανθρακικός. Η ομάδα της Κομοτηνής, παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο σε κάθε ημίχρονο, με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να το εκμεταλευτεί, να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, να στείλει το ματς στα πέναλτι και εκεί ο μαθητής να κερδίσει τον δάσκαλο (για να θυμηθούμε το πρωινό θέμα του ThrakiSportS με τους προπονητές τερματοφυλάκων των δύο ομάδων).

Ο Πανθρακικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό ένα γρήγορο γκολ. Αυτό το κατάφερε στο 16′ όταν μετά από σέντρα του Σκλιοπίδη, ο Τζάνης με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 32ο λεπτό, όλα άρχισαν να φαίνονται ιδανικά,όταν ο Πανθρακικός κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του, με κοντινή προβολή του Ιγκόρ, ύστερα από ασταθή απόκρουση του Αποστολίδη σε σουτ του Τζάνη.

Στο τέλος του πρώτου  ημιχρόνου, τίποτα δεν προμήνυε το τι θα επακολουθήσει. Αλλά σάμπως, τα ίδια δεν είχαν γίνει και στον Βόλο; Ο Πανθρακικός προηγήθηκε με 0-1 αλλά επ΄στρεψε ηττημένος. Το πάθημε δεν έγινε μάθημα. Και στην επανάληψη, η Νίκη Βόλου, μην έχοντας τίποτα να χάσει μπήκε δυνατά στο ματς.

Στο 47′ ύστερα από σουτ του Γέσιτς, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, και ανάγκασε τον Κουτσόπουλο,με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, να διώξει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μανουσάκης λίγο έλειψε να σκοράρει. Νέα προειδοποίηση από την ομάδα του Βόλου στο 56′, αλλά το σουτ του Αναστασόπουλου, αποκρούστηκε από τον Κουτσόπουλο.

Ο Πανθρακικός κατάφερε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 74′ να απειλήσει,αλλά το σουτ του Πόποβιτς δεν βρήκε στόχο. Η υπεροχή της Νίκης όμως καρποφόρησε στο 80′, όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ανιέτε, η μπάλα αναπαύθηκε στη δεξιά γωνία του Κουτσόπουλου, κάνοντας έτσι το 2-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο,και έπρεπε να φτάσουμε στο 115′ για να δούμε μια φάση, με τον Μανουσάκη για τους Βολιώτες, να πλησιάζει στο γκολ αλλά τον Κουτσόπουλο να είναι πάλι εκεί.Μοιραία φτάσαμε στα πέναλτι με την Νίκη να είναι πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη, να μην χάνει κανένα σε αντίθεση με τον Πανθρακικό που έχασε δύο και να κερδίζει με 4-1, στέλνοντας από νωρίς τον Πανθρακικό “σπίτι¨του.

Να θυμήσουμε οτι οι Θρακιώτες πέρσι έφτασαν στους “τέσσερις” του θεσμού, όπου και αποκλείστηκαν από τον μετέπειτα κυπελλούχο (και πρωταθλητή) Ελλάδος, Ολυμπιακο.

Ας θυμηθούμε την διαδικασία των πέναλτι με πρώτη να εκτελεί την ομάδα του Βόλου:

4ο πέναλτι Νίκης Βόλου: Παπαδόπουλος(γκολ) και 1-4

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Πόποβιτς, Χρήστου, Ρομέου(69’Ρομέου), Εμπόου,Παπαγεωργίου, Μπαικαρά, Μίκουλιτς(72’Ζοσέ),Ιγκόρ,Τζάνης(66’Xασομέρης), Σκλιοπίδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Τζιώρας, Ζουλιώτης(75’Ριβέρα), Γέσιτς,Ακασού(46’Αναστασόπουλος), Γιώτας,Γκοτοβός, Μπιτσάκος,Ισαάκ(42’Μανουσάκης),Ανιέτε

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κύζας (Δράμας). 1ος Βοηθός: Θανασακούδης, 2ος Σίπκας, 4ος διαιτητής: Μάνταλος