Photos: Τα κλικ από τη νίκη του Πανθρακικού στο Καυτανζόγλειο και η κριτική του φιλικού αγώνα με τον Ηρακλή

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας αλλά ίσως την πιο σημαντική ως τώρα κατέκτησε η ομάδα του Πανθρακικού, καθώς επικράτησε με 0-1 του Ηρακλή μέσα στο Καυταντζόγλειο Στάδιο.

Αυτό άλλωστε ήταν το πιο δυνατό, έως τώρα, τεστ του Πανθρακικού, μετά και τα φιλικά με Καβάλα και Δόξα Δράμας, στα πλαίσια του δεύτερου σταδίου της προετοιμασίας. Η ομάδα της Κομοτηνής έδειξε καλά στοιχεία, αλλά εκνεύρισε και τους λιγοστούς φιλάθλους του Ηρακλή που κατηγόρησαν πως προς το τέλος της αναμέτρησης επιδίωξε περισσότερο την καθυστέρηση σε ένα φιλικό παιχνίδι, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο διαιτητής κράτησε πέντε λεπτά εξτρά χρόνου!

Ο Μάνουελ Ρόκα και οι συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με την ετοιμότητα της ομάδας, δυόμισι εβδομάδες πριν την έναρξη της Super League.

Ωστόσο, στα μελανά σημεία της αναμέτρησης καταγράφεται ο τραυματισμός του Βάλτερ, που στο 17′ αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Σέτι. Ο Ισπανός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δικέφαλο και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Η δεύτερη άτυχη στιγμή για τον Πανθρακικό στο ματς ήταν στο 75′ όταν ο Μπουγαίδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα από τη μεγάλη περιοχή χτύπησε, ενώ ο Βέλλιος επιχειρούσε ανάποδο ψαλίδι, με τον 22χρονο αμυντικό να έχει ένα ελαφρύ τραύμα στο μέτωπο και να μεταφέρεται στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός δέχθηκε πίεση στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ηρακλής είχε δοκάρι στο 12′, ενώ και ο Αθανασιάδης όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα φώναξε “παρών”.

Προϊόντος του χρόνου ο Πανθρακικός ισορρόπησε, οργανώθηκε καλά μεσοαμυντικά και μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Τζάνης εκτέλεσε πολύ ωραία φάουλ από τα αριστερά και ο Χασομέρης, πηδώντας πιο ψηλά από κάθε αντίπαλο, διαμόρφωσε με μια εξαιρετική κεφαλιά το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρα από τους αρχικούς έντεκα, ο Μάνουελ Ρόκα χρησιμοποίησε επίσης και τους Πασχαλάκη, Ζδράβο, Μπουγαίδη, Ψάλτη, Λαδάκη, Μαρκόπουλο, Νικόλτση αλλά και τον Χαβίτο, που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του.

Η ομάδα της Κομοτηνής  είχε ορισμένες ευκαιρίες ώστε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τα σουτ των Τζάνη, Ντιγκινί και Νικόλτση.

Ωστόσο απειλήθηκε κιόλας, αλλά σε μια πολύ καλή στιγμή του Ηρακλή ο Πασχαλάκης απέκρουσε εκπληκτικά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Βέλλιο.

Το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του παιχνιδιού, με τον Πανθρακικό να συνεχίζει νικηφόρα τα φιλικά του, αλλά να αποδεικνύεται ότι θέλει δουλειά ακόμα όπως και ο Ηρακλής ώστε να μην έχει προβλήματα στην έναρξη του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης (60′ Πασχαλάκης), Παπαγεωργίου (65′ Ζδράβος), Σερφά, Μελίσσης (63′ Μπουγαίδης – 77′ Ψάλτης), Ποτουρίδης, Ηλιάδης (70′ Λαδάκης), Ροτζέριο, Ντιγκινί (70′ Μαρκόπουλος), Βάλτερ (17′ Σέτι), Χασομέρης (55′ Χαβίτο), Τζάνης (65′ Νικόλτσης).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Πέρνις (46′ Χουάντερσον), Μπουκουβάλας (46′ Κάσσος), Σαραμαντάς (46′ Καρλίτος), Μπαρτολίνι (46′ Καρασαλίδης), Στάμου (46′ Ζιαμπάρης), Ιντζόγλου (46′ Μακρής), Λάζαρ (46′ Πουρτουλίδης), Χαντί (46′ Ρομάνο), Τσιλιανίδης (46′ Βέλλιος), Πασάς (46′ Κυριακίδης), Περόνε (46′ Λουκίνας).

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ THRAKISPORTS ME TO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ INTIME