Photos: 100 κλικ από τον δραματικό σε εξέλιξη αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Skoda Ξάνθη

Δεν τα κατάφερε η Ξάνθη στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκε με 2-1 από την ΑΕΚ που προσθεσε ενα ακόμη πολύτιμο «τρίποντο» στη βαθμολογική της συγκομιδή, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Αντίθετα η Ξάνθη έμεινε χαμηλά στην βαθμολογία με 17 βαθμούς και πέντε από την επικίνδυνη ζώνη και τον Πανθρακικό, έχοντας όμως ματς λιγότερο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 10ο λεπτό, οταν ο Τσενάμο έκανε λάθος σε μακρινό σουτ του Μάνταλου και ο Αραβίδης βρήκε την ευκαιρία να πάρει το «ριμπάουντ» και από κοντά να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ισια με πανέμορφο τέρμα του Σολτάνι από εξαιρετική μπαλιά του Νιέτο.

Οι «κιτρινόμαυροι» επανέκτησαν το προβάδισμα στο 53ο λεπτό με όμορφο σουτ του Μπαρμπόσα, με τον Ανέστη να αναδεικνύεται ήρωας για τους γηπεδούχους, καθώς απέκρουσε το κακό πέναλτι (το κέρδισε ο Καπετάνος) του Νιέτο στο 63′ κρατώντας το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Κορδέρο, Σιμόες, Μάνταλος (71′ Κολοβέτσιος), Βάργκας (71′ Γιόχανσον), Μπαρμπόσα (80′ Τζεμπούρ), Αραβίδης.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσενάμο, Μπέρτος, Γούτας (29′ Καρυπίδης), Λισγάρας, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο, Νιέτο (70′ Ντιμιτρόφ), Βασιλακάκης, Ερέα (58′ Καπετάνος), Σολτάνι.