Live από το Χαριλάου: ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 1-5 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από τη Θεσσαλονίκη ο Κώστας Καραγιάννης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην ΑΕ Καλλονής και την Skoda Ξάνθη για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, που διεξάγεται στο Γήπεδο του Άρη, το Κλεάνθης Βικελίδης του Χαριλάου. Ο Κώστας Καραγιάννης από τη Θεσσαλονίκη μεταδίδει…

Καλησπέρα. περίπου τρία τέταρτα πριν την έναρξη του ματς, σε ένα γήπεδο κατάλληλο από καιρικές και γηπεδικές συνθήκες αλλά παντελώς άδειο. Και δε νομίζουμε να γεμίσει.

Ωρα 17:40  Εχουν γίνει γνωστές οι ανδεκάδες, πάμε να τις δούμε

Για την Skoda Ξάνθη τερματοφύλακας ο Ζαρόπουλος, δεξιά ο Μπαξεβανίδης, αριστερά ο Παίτο, κέντρο άμυνας οι Βάλλας και Γούτας, αμυντικά χάφ ο Ντιέ με τον Φλίσκα, δεκάρι ο Εστράδα σε ελεύθερο ρόλο, δεξιά ο Κάλβο, αριστερά ο Σολτάνι και σέντερ φόρ ο Σολάρι.

Για την Καλλονή ο Μαντζουράκης, που λόγω τιμωρίας δεν θα κάθεται στον πάγκο, επιλέγει τερματοφύλακα τον Σιδεράκη, στόπερ τους Γκάσιτς και Λεάντρο, στο δεξί άκρο της άμυνας τον Αναστασιάδη, αριστερά τον Ποντάνι, στον άξονα Μαρτσέλο και Σιλιγκαρδάκη, δεκάρι ο Λεοζίνιο, στα άκρα οι Γκαρσία Γιόναν και Χουάνλου και σέντερ φόρ ένας θρακιώτης και πρώην ξανθιώτης, ο Βλάσης Καζάκης.

Ωρα 17:48  Ελάχιστοι οι φίλαθλοι. Υπάρχουν κι Ξανθιώτες, όχι όμως οργανωμένοι, αλλά και Μυτιλινιοί. Όλοι μαζί κάθονται στην Θύρα 7 ενός άδειου Χαριλάου.

Ωρα 17:55  Ο Αθανασιος Γιάχος από την Χίο σφυρίζει το ματς. Νησί του Αιγαίου επίσης, αλλά ας μην κάνουμε θεωρίες συνωμοσίες, παρόλο που το όνομά του πρωταγωνιστεί στα σποτάκια του Σκάι περί παράγκας, λόγω της περσινής διαιτησίας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Βοηθοί του οι Φανόπουλος και Χαρίσης.

Ωρα 17:59  Τέταρτος διαιτητής είναι ένας Θρακιώτης, ο κομοτηναίος Γιάννης τοπούζης.

Ωρα 18:06  Δεν ξεπερνούν τους 200-250 οι φίλαθλοι, μοιρασμένοι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο Χαριλάου και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αρης Πιαλόγλου, ο διευθυντής Νίκος Επιτρόπου και ο τεχνικός διευθυντής Γιάννης Παπαδημητρίου.

Ωρα 18:10  Ώρα για την επίσημη είσοδο των δυο ομάδων. Πάμε για την έναρξη, χωρίς καθυστέρηση

1′ Εναρξη του αγώνα

2′  Ο Ποντάνι προωθήθηκε και έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Καζάκη να πιάνει την κεφαλιά, άουτ.

4′ Ωραίο σουτ του Χουανλού, ο Ζαρόπουλος έπεσε και απέκρουσε για να παραχωρήσει κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

7′ Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι της Καλλονής. Ο Λεοζίνιο έπεσε στο έδαφος, αλλά ο Γιάχος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια σουτ του Γκοϊανίρα πέρασε άουτ.

10′  Αρκετά προβληματική η εικόνα της Ξάνθης στο πρώτο δεκα΄λεπτο. Εχει χάσει κατά κράτος τον χώρο του κέντρου

13′  Κίτρινη στον Καζάκη για σκληρό φάουλ στον Ντιε, που έμεινε αρξετή ώρα στοι έδαφος. Αλλά σηκώθηκε

16′  Έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Ξάνθη, μετά το δυνατό ξεκίνημα της Καλλονής στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως δεν έχει απειλήσει τον σύλλογο της Μυτιλήνης.

21′  Σουτ του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή, ο Ζαρόπουλος έπσε και απέκρουσε. Στο ίδιο λεπτό, ο Λεοζίνιο έκανε νέο σουτ, με τον γκολκίπερ της Ξάνθης να μπλοκάρει την μπάλα αυτή τη φορά.

24′ Δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουάρες από καλό σημείο, ο Σιδεράκης απέκρουσε και παραχώρησε κόρνερ.

25′ Γκοοοοοοοοολ η Ξάνθη. Ο Παΐτο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Σολάρι κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Σιδεράκη. ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 0-1

32′  Γκοοοοοοοολ η Ξάνθη. Ο Κάλβο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Σολτάνι με κοντινή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στη Σκόντα. ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 0-2

34′ Κίτρινη κάρτα στον Αναστασιάδη για μαρκάρισμα στον Ζαρόπουλο.

36′ Ο Αναστιάδης έκανε ένα πλασέ, ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

41′ Γκολ η Καλλονή. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Λεοζίνιο, ο Γκοϊανίρα κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης και με κεφαλιά μείωσε. ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 1-2.

45′ Γκοοοοολ η Ξάνθη. Σολτάνι και Σουάρες συνεργάστηκαν άψογα, ο πρώτος γύρισε για τον Σολάρι, που με κοντινό πλασέ δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει ξαναδίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 1-3

45+2′  Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Χορταστικό, με τέσσερα τέρματα και αέρα δύο τερμάτων για την Skoda που έχει βάλει τις βάσεις για την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη  1-3

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

51′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Σολάρι άφησε δεξιά για τον Κάλβο, αυτός απέφυγε έναν αντίπαλο και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

54′  Γκοοοοοολ η Ξάνθη. Ο Σολάρι έφυγε στην κόντρα δίχως να είναι οφσάιντ και έδωσε στον Σολτάνι, που πλάσαρε για το 1-4. Κλειδώνει το διπλό στην Θεσσαλονίκη η Skoda. Καλλονή – Ξάνθη 1-4

59′ Δύο αλλαγές πραγματοποίησε ο προπονητής της Καλλονής, Γιάννης Μαντζουράκης. Ο Αγρίτης πήρε τη θέση του Σιλιγαρδάκη και ο Χωριανόπουλος αντικατέστησε τον Γκάσιτς.

63′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο αρκετά έξω από την περιοχή,  η μπάλα πέρασε άουτ.

64′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης αντί του Σουάρες.

66′ Τρίτη αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γάλας αντί του Χουανλού.

68′ Ο Βασιλακάκη δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά με προβολή στις σέντρες των Παΐτο και Κάλβο από αριστερά και δεξιά, αντίστοιχα.

69′ Ο Σολάρι έδωσε στον Βασιλακάκη, που έκανε το σουτ από δεξιά και από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιδεράκη.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Γκοϊανίρα και δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Ντιέ πέρασε ο Χοσέμι.

74′ Ο Αγρίτης έδωσε δεξιά στον Χωριανόπουλο ο οποίος πραγματοποίησε κακό σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ.

75′ Ωραία κάθετη πάσα για τον Λεοζίνιο, αυτός πέρασε τον Ζαρόπουλο, πλάσαρε από πλάγια, με τον Μπαξεβανίδη να σώζει πάνω στη γραμμή.

83′ Σέντρα του Γάλα, ο Ζαρόπουλος δεν έδιωξε σωστά την μπάλα και ο Αγρίτης με δεύτερη προσπάθεια σούταρε στην κίνηση, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

84′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ράνος παίρνει τη θέση του Κάλβο.

89′ Δυνατό σουτ του Χοσέμι έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Σιδεράκη.

90′ Ο διαιτητής έδωσε δύο λεπτά καθυστερήσεις.

90’+1′ Γκοοοολ η Ξάνθη. Ο Σολτάνι γύρισε για τον Σολάρι ο οποίος σημάδεψε αρχικά το δοκάρι, πήρε στη συνεχεία το… ριμπάουντ για να πετύχει χατ-τρικ. Καλλονή – Ξάνθη 1-5

90’+2′ Τέλος του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με την Ξάνθη να παίρνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με το εντυπωσιακό 1-5 επί της Καλλονής.

Μεγάλη εμφάνιση, σπουδαία νίκη για την Ξάνθη που φτάνει τους 13 βαθμούς. Και πέντε γκολ, αυτό ίσως είναι το πιο εντυπωσιακό. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ από το Κλεάνθης Βικελίδης. Μείνετε μαζί μας…