Live απο το Καυτανζόγλειο ο μεγάλος ημιτελικός: Ηρακλής – Skoda Ξάνθη 0-1 (Τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουν απο την Θεσσαλονίκη Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Κώστας Καραγιάννης

–  Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι απο το Καυτανζόγλειο Στάδιο οπού σε λίγα λεπτά(17:00) Ηρακλής και Skoda  Ξάνθη ρίχνονται στην μάχη του πρώτου αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Καλησπέρα φίλες και φίλοι, παρέα θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο αγώνα της Ξάνθης με τον Ηρακλή για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ωρα 15:27 Σε περίπου 1,5 ώρα Ξάνθη και Ηρακλής αναμετρώνται στο πρώτο παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ωρα 15:50 Το ματς μετά απο απεργία των τεχνικών Βορείου Ελλάδας δεν μεταδίδεται τηλεοπτικά.

Ωρα 16:08 Με εκπλήξεις η ενδεκάδα της Ξάνθης, με τον Λουτσέσκου να αφήνει στον πάγκο των Παντελή Καπετάνο. Οι έντεκα της Ξάνθης είναι οι: Κυριακίδης,  Μπέρτος, Γουάλας, Καρυπίδης, Γούτας, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον και Αντώνης Ράνος.

Ωρα 16:12 Οι έντεκα που επέλεξε ο Νίκος Παπαδόπουλος για τον Ηρακλή είναι οί: Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Περόνε, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι και Ζιαμπάρης.

width=

Ωρα 16:17 Λίγος ο κόσμος ακόμη, σιγά-σιγά καταφθάνουν και οι φίλοι της Ξάνθης που αναμένεται να ξεπεράσουν τους 500..

Ωρα 16:22 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μήτσιος απο την Ήπειρο, με βοηθούς τους Τουμπακάρη(Αθηνών) και Γεωργάκο(Αθηνών), με τέταρτο τον Γρεβένη απο την ΕΠΣ Γρεβένη. Ενώ έχουμε και επιπρόσθετους πίσω απο τα δύο τέρματα με 1ο τον Στυλιαρά(Αιτ/νιας) και 2ο τον Δελφάκη(Αρκαδία)

Ωρα 16:28 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι Αναστασόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Βάλτερ, Παπαστεριανός, Πέτρος Ορφανίδης και Καπετάνος.

Ωρα 16:32 Για τον Ηρακλή στον πάγκο είναι οι Λαδάς, Καρασαλίδης, Πασάς, Κάσσος, Λουκίνας, Ρουγκαλάς, Τσιλιγκίρης

width=Ωρα 16:45 Μπαίνει σιγά- σιγά ο κόσμος του Ηρακλή και της Ξάνθης, με τους φίλους των γηπεδούχων να δημιουργούν μια όμορφη ατμόσφαιρα.

Ωρα 16:55 Ελάχιστα λεπτά ακόμη για την έναρξη του μεγάλου ημιτελικού, με την Ξάνθη να θέλει στην τέεταρτη συμμετοχή της σε ημιτελικό Κυπέλλου να κάνει το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρώτη συμμετοχή της ιστορίας της σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

1′ Έναρξη του αγώνα

6′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την Ξάνθη, με τον Λουσέρο να πιάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννίκογλου

width=7′ Γκοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Φανταστική προσπάθεια απο τον Σίλβα Κλέιτον που με αριστερό σουτ έξω απο την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δίχτυα του Ηρακλή. Ηρακλής – Skoda Ξάνθη 0-1

9′ Πολύ καλή διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή που προσπάθησε να απαντήσει άμεσα στο γκολ της Ξάνθης. Αρχικά με σουτ του Ρομάνο και εν συνέχεια στην προσπάθεια του Κυριακίδη η μπάλα περάσε ελάχιστα δίπλα απο την εστία του Κυριακίδη.

15′ Έχει ανέβει ο Ηρακλής που πιέζει για την ισοφάριση, έχει οπισθοχωρ΄σει η Ξάνθη μετά το υπέρ της γκολ.

26′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον Βασιλακάκη που ανέκοψε αντικανονικά αντεπίθεση του Ηρακλή.

33′ Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με τον δυνατό αέρα να επηρεάζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

39′ Πρώτη κίτρινη και για παίκτη του Ηρακλή, με τον Τσιλιανίδη να αντικρίζει την κίτρινη του Μήτσιου για διαμαρτυρία.

43′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Μπέρτο να κάνει την παράλληλη μπαλιά απο τα δεξιά ο Κλέιτον έπιασε εν κινήσει το σουτ με τον Γιαννίκογλου να αποκρούσει εντυπωσιακά.

45′ Τέλος Ημιχρόνου στο Καυτανζόγλειο με την Ξάνθη να προηγείται με 1-0. Ηρακλής – Skoda Ξάνθη 0-1

46′ Έναρξη δεύτερου μέρους.

50′ Μικροευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Περόνε να μη μπορεί να πιάσει την κεφαλιά ανενόχλητος

53′ Νεα ευκαιρία με τον Περόνε με τον Ηρακλή που παρόλο που έφυγε μόνος σούταρε από λίγο πλαγια άψυχα πάνω στον Κυριακίδη που μπλοκαρε με δεύτερη προσπάθεια τη μπαλα.

57′ Ανέβηκε η Ξάνθη που ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το ξέσπασμα του Ηρακλή στην αρχή του αγώνα

59′ Αλλαγή για Ηρακλή ο Κάσσος στη θέση του Σαραμαντά

68′ Κίτρινη για τον Ιντζόγλου. Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας στη θέση του Τσιλιανίδη. Με δυο φορ ο Ηρακλής που θα ρισκαρει περισσότερο για να ισοφαρίσει.

70′ Πρώτη αλλαγή για τον Λουτσέσκου, με τον Βάλτερ στη θέση του μέτριου Σολτάνι, που αποδοκιμάστηκε από τους φίλους της πρώην ομάδας του.

77′ Αλλαγή για τη Ξάνθη, ο Καπετάνος στη θέση του Ράνου.

78′ Κίτρινη για τον Κυριακίδη για καθυστερηση.

79′ Έκλεισε τις αλλαγές ο Λουτσέσκου. Ο Παπαστεριανός στη θέση του Κλειτον.

82′ Κλεινουν οι αλλαγές για τον Ηρακλή. Ο Τσιλιγγίρης στη θέση του Πουρτουλίδη.

85′ Φοβερη ευκαιρία σε αντεπίθεση για την Ξάνθη, όταν ο Βάλτερ μόνος του απέτυχε να περάσει τον Γιαννίκογλου που έπεσε στα ποδια του και μπλόκαρε τη μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς η Ξάνθη και να πάρει μεγάλο προβάδισμα για την προκριση.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων από τον Μήτσιο

90+1′ Καλή σέντρα για τον Ηρακλή με τον Κυριακίδη να είναι στο έδαφος μαζί με τον Περόνε.

90+3′ Καλή ευκαιρία με τον Καπετάνο, αλλά διωχνει με διπλή προσπάθεοα ο Γιαννίκογλου.

90+5′ Τέλος αγώνα. Μεγάλη νίκη για τη Ξάνθη που παίρνει προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση. Τελικό αποτέλεσμα Ηρακλής – Skoda Ξάνθη 0-1.