Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα Αγία Βαρβάρα – ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Λίγο έλειψε να πάθει μεγάλη ζημιά στην Καβάλα ο ΓΑΣ Κομοτηνή αφού χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να μπορέσει να λυγίσει την αντίσταση της αδιάφορης βαθμολογικά αλλά εξαιρετικά μαχητικής Αγίας Βαρβάρας.

Το τελικό 72-76 έφερε ανακούφιση στην ομάδα της Κομοτηνής, που συνέχισε το νικηφόρο σερί του και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμος με την Ασπίδα Ξάνθης, ενώ η μάχη για την άνοδο θα κριθεί μετά το Πάσχα, την τελευταία μέρα του πρωταθλήματος.

Αν η «Σάντα» κέρδιζε σήμερα, τότε η Ασπίδα Ξάνθης θα τερμάτιζε 2η και θα έπαιρνε το εισιτήριο για τη Β’ Εθνική, μαζί με το Ανατόλια. Όμως ο ΓΑΣ, ο οποίος στο κλειστό των Ποταμουδίων σημείωσε την 8η συνεχόμενη νίκη του, επιβίωσε και διατήρησε τις ελπίδες του χάρη στην κλάση των έμπειρων παικτών του που στα δύσκολα σήκωσαν την ομάδα στις πλάτες τους.

Όπως αναφέρει το KavalaSports, στην αρχή οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο- πόντο μέχρι που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-16 στο 7’40. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους στο 11’40 (15-27) αλλά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (στο 18’30) η Αγία Βάρβαρα μείωσε 26-29. Στο χρόνο που απέμενε ο ΓΑΣ έκανε σερί 0-5 και το σκορ έγινε 26-34 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα της Κομοτηνής ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 12 (26-38 στο 21’45). Οι γηπεδούχοι μείωσαν 34-38 στο 23’40 κι από ‘κει και μετά το ματς έγινε ντέρμπι. Ισοφάρισαν 46-46 στο 26’45 και πέρασαν μπροστά 55-52 στο 32’45.

Με δύο καλάθια του Ντίνα ο ΓΑΣ έκανε το 57-59 στο 37’30, ο Πενταζίδης ισοφάρισε στο 38’, ο Μασλαρινός με 2 βολές έκανε το 59-61 στο 39’07 κι ο Μουσίκας με δίποντο το 61-61 στο 39’26. Στο χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι αφού αστόχησαν διαδοχικά ο Μασλαρινός, ο Πενταζίδης και ο Ντίνας σε τρίποντο από το κέντρο σε νεκρό χρόνο.

Στην παράταση μίλησε η κλάση και η εμπειρία του Μασλαρινού που έβαλε τους 10 από τους 15 πόντους του ΓΑΣ. Η Αγία Βαρβάρα βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ με εξαίρεση το 65-65 ακριβώς 3″25 πριν το τέλος, αλλά ήταν πάντα κοντά καθώς η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 4 πόντους.

Στην τελευταία της επίθεση, ενώ το σκορ ήταν 72-74, αστόχησαν σε σουτ 3 πόντων ο Πενταζίδης και αμέσως μετά ο Αθανασιάδης. Με τις δύο βολές από το φάουλ που κέρδισε στα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Μασλαρινός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 15-21, 26-34 (ημίχρονο), 48-50, 61-61 (κανονική διάρκεια), 72-76 (παράταση, τελικό αποτέλεσμα)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μαγιάννης): Καρατσομπάνης 7 (1), Μητρούλης, Γ. Σουλίδης, Μουσίκας 10 (2), Αθανασιάδης 31 (3), Πιεβάλιτσα 2, Χαριζάνης 12, Φασουλάς 5 (1), Πενταζίδης 5.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 1, Σταματέλος, Διαμαντίδης 2, Μασλαρινός 22, Λεχούδης 15 (1), Ντίνας 13 (1), Μπεκρής, Βελή 17 (1), Στασινόπουλος 4, Χαλήλ 2.