A2 Γυναικών: Όσα έγιναν στον αγώνα Νίκη Αλεξανδρούπολης – Γρεβενά

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Η Νίκη γεύτηκε την πρώτη της εντός έδρας επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 3-0 των Γρεβενών για τη 12η αγωνιστική αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Τα κορίτσια του Γιώργου Τεκτονίδη δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι καθώς στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν από την ομάδα των Γρεβενών με 4-8 και 12-16, εξαιτίας αβίαστων λαθών σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια διόρθωσαν τα κακώς κείμενα φέρνοντας το ματς στα ίσα 21-21 και 24-24, όμως τελικά στις λεπτομέρειες η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 24-26.

Στο δεύτερο σετ Νίκη και Γρεβενά  συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ 9-9, όπως και στη συνέχεια έφτασαν στο 20-20, με τις γηπεδούχες να δείχνουν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος και τελικά να επικρατούν με 25-23. Αυτό ήταν και το σετ – κλειδί της μετέπειτα τρίποντης νίκης.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού οι παίκτριες της Νίκης έχοντας πλέον και την ψυχολογία βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 11-6 και 20-15, με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-17.

Τα κορίτσια του Τεκτονίδη παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ και στηριζόμενες κυρίως στο εκπληκτικό τους μπλοκ, κατάφεραν να επικρατήσουν  και στο τέταρτο σετ, αφού αρχικά προηγήθηκαν 10-7 και 19-16, μια διαφορά που κράτησαν μέχρι και το τελικό 25-22 που σφράγισε τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ακολούθησαν ξέφρενα πανηγύρια από τις παίκτριες της Νίκης, οι οποίες σαφέστατα απέκτησαν ψυχολογία ενόψει των επόμενων κρίσιμων παιχνιδιών για την παραμονή στην κατηγορία. Η Νίκη έχει ρεπό την επόμενη εβδομάδα, με το επόμενο παιχνίδι της να πραγματοποιείται στα Γιάννενα σε δύο εβδομάδες, όπου αρχίζει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος.

ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τεκτονίδης): Λαμπροπούλου, Καραμπαλή, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου, Σιρδάρη, Βαρέλα, Λυμπεροπούλου (λ) /  Καλογεροπούλου

ΓΡΕΒΕΝΑ (Χαντές): Μητσιάλου, Αναγωνστοπούλου, Καραχείλη, Γκούντιου, Σωτηρίου, Τσάτσα, Κοτζατίσογλου (λ) / Ζολώτα, Αναγνώστου