Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην εντός έδρας ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι ιδιαίτερης σημασίας, είχαμε  σήμερα στα Πηγάδια, όπου η ομάδα της Ξάνθης, υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό, με τα πολλά προβλήματα, του Μαρίνου Ουζουνίδη. Αμφότερες οι δύο ομάδες, ήθελαν τη νίκη, για να σταματήσουν τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών και να κλείσουν τη χρονιά με κάτι θετικό.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός, έδειξε ότι ήθελε πιο πολύ τη νίκη και πέτυχε να σκοράρει. Οι παίχτες της Ξάνθης, ήταν πολύ μουδιασμένοι και έκαναν λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν κάποιες ευκαιρίες και οι παίχτες της Ξάνθης και κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, με σκορ 1-1. Ακολουθεί η διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θράκης, χρειάζεται να ενισχυθεί, με ποδοσφαιριστές, έτοιμους να προσφέρουν. Αν βέβαια, θέλει να ελπίζει σε αξιόλογη πορεία και να αλλάξει την μέτρια, ίσως και κακή, εικόνα που έχει έως τώρα.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας, ιδίως προς το τέλος του αγώνα. 8/10

Φλίσκας: Σταθερός στην απόδοση του, στάθηκε όσο έπρεπε στα ανασταλτικά του καθήκοντα. 5/10

Μπαξεβανίδης: Στάθηκε καλά στα αμυντικά καθήκοντα, επιθετικά δεν ανέβηκε πολύ. 5/10

Κασάδο: Βοήθησε αμυντικά και επιθετικά. 5/10

Λισγάρας: Πολλά λάθη σήμερα, ειδικά στο πρώτο μέρος. Δεν μας έχει συνηθίσει έτσι.   5/10

Μεχία: Ανασταλτικές βοήθειες στο κέντρο, αλλά και στα άκρα στην ανάπτυξη της ομάδας, πολύ τρέξιμο.  7/10

Ντε Λούκας: Πολλά λάθη, έλλειψη συγκέντρωσης, για άλλο ένα ματς. 4/10

Μελιόπουλος: Ήταν λίγο σφιγμένος σήμερα. Έγινε αλλαγή, για λόγους τακτικής. 5/10

Λουσέρο: Έπαιξε στην αρχή αριστερό εξτρέμ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, στον άξονα. Ήταν καλός, προσπάθησε να δημιουργήσει και να αναπτύξει το παιχνίδι της ομάδας.   6/10

Γέντρισεκ: Είχε διάθεση και όρεξη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Έπιασε πολύ  καλή απόδοση, σκόραρε το γκολ-κεφαλιά, της Ξάνθης.  8/10

Κίκε: Δεν πήγε καλά, ελάχιστα βοήθησε σήμερα. Έγινε αλλαγή. 4/10

Σιλά: Έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, ως αριστερό εξτρέμ. Του πάει ο ρόλος και δεν πάει άσχημα, για τα δεδομένα της ομάδας. 5/10

Φασίδης: Μπήκε ως αλλαγή, έπαιξε σχεδόν μισή ώρα. Άλλαξε τη ροη του παιχνιδιού. Έδωσε τη σέντρα-ασιστ στον Γένρισεκ, στη φάση του γκολ. Πήγε πολύ καλά. 7/10

Κάστρο: Έπαιξε ελάχιστα λεπτά, δεν μπορεί να κριθεί.