Α2 Ανδρών: Νέα ήττα – καρμπόν για τον Άθλο Ορεστιάδας στο «Νίκος Σαμαράς»

Με 3-0 σετ ηττήθηκε ο Άθλος Ορεστιάδας στο «Νίκος Σαμαράς» από τον ΑΠΣ Απόλλων, σε έναν αγώνα που έμοιαζε πολύ με την αναμέτρηση προ δύο εβδομάδων με την Ολυμπιάδα Πατρών.

Η ομάδα του Β. Έβρου κόντραρε στα ίσια τον αντίπαλό της και στα τρία σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία προς το τέλος δεν έδειξαν ψυχραιμία οι παίκτες της με αποτέλεσμα να ηττηθούν φαινομενικά εύκολα, αν και θα μπορούσαν κάλλιστα να διεκδικήσουν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 21-25. Στο δεύτερη έγινε ακόμα πιο μεγάλη μάχη, με τον Απόλλωνα να λυγίζει τον Άθλο με 25-27. Το τρίτο σετ ήταν μια επανάληψη των άλλων δύο με ίδια κατάληξη, αφού έληξε 22-25.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Άθλος φτάνει στην πηγή και δεν πίνει νερό, άλλωστε την περασμένη εβδομάδα τσίμπησε βαθμό εκτός έδρας μεν από την Ελπίδα στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης αλλά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από το 14-9 αν και είχε έξι ματς μπολ.