Α2 Ανδρών: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην έμπειρη Δράμα η Ασπίδα Ξάνθης

Απέναντι σε μια απο τις πλέον έμπειρες  και φιλόδοξες της κατηγορίας, πέρσι αγωνιζόταν στην Α1, η Ασπίδα Ξάνθης προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα με 23-28 απο την Δράμα ’86.

Η ομάδα της Ξάνθης υποδέχτηκε την ομάδα της Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο “Φίλιππος Αμοιρίδης” και έδειξε πως ήθελε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους της, που ωστόσο όχι μόνο δεν αιφνιδιάστηκαν αλλά πήραν απο το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο διαφορά δύο τερμάτων που διατηρούσε μέχρι και το πρώτο 20λεπτό. Απο το 20′ μέχρι το 25′ η ομάδα της Ξάνθης ανέβασε την πίεση της κατάφερε να μειώσει στο γκολ(9-10), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων που με τέσσερα γκολ πήραν το προβάδισμα και με διαφορά καθώς κατάφεραν να διατηρήσουν και ανέπαφη την εστία τους, με το 10-14 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα απο το πρώτο ημίχρονο και στο πρώτο πεντάλεπτο ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά κανοντας το 10-17, στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάλεψαν προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι κατεβάζοντας την διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι όντας πιο έμπειρη δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν σταθερό ρυθμό και να πάρουν στο φινάλε μια πολύ σημαντική νίκη με 23-28.

Μπορεί η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη να μην κατάφερε να πετύχει την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά μένει η ικανοποιήση οτι απέναντι σε ένα απο τα φαβορί για την διεκδίκηση της πρώτιας πάλεψε.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Σαπανίδης

Πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 5-7, 7-9, 9-10, 10-14(Ημίχρονο), 10-17, 12-17, 14-18, 16-22, 20-25, 23-28(Τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Θ. Βαφειάδης): Καίκης, Βάκκας 5, Γκουντούλας  3, Ναθαναηλίδης 3, Βαρδάκας 3, Καζαντζίδης, Μπέλλιας 2, Παπαϊωάννου 1, Τσεσμετζής, Καραπαπάζογλου, Πατσιαβάς 1, Τζίνεβης 2, Μπρατίδης 2, Κόλλιας, Πιστόλας 1, Ξενόπουλος

ΔΡΑΜΑ ’86(Σ. Δεμερτζίδης): Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου, Τσακαλίδης, Χατζηνικολός 1, Αντρίεβιτς 6, Κουρτίδης, Βαλαβάνης 3, Σπέντζος 6, Τσιτσίγκος, Τορνικίδης 7, Παπαδόπουλος, Κουρουτζίδης, Μπαρουξάκης, Κοτζαμαρίκογλου 3, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης