Β’ Εθνική: ΓΑΣ Κομοτηνή – Λεύκιππος Ξάνθης σημειώσατε άσο!

Σπουδαία νίκη με σκορ 61-54 στο κατάμεστο Κλειστό του 2ου ΓΕΛ πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στο «ελ θράκικο» κόντρα στον Λεύκιππο Ξάνθης στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λεύκιππο να ολοκληρώνει στο 1ο δεκάλεπτο με τρεις πόντους υπέρ του (17-20), και τον ΓΑΣ Κομοτηνή να χάνει τον Ανδρέα Περρή από τη συνέχεια του αγώνα λόγω μικροενοχλήσεων.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή προσπέρασε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 13ο λεπτό με καλάθι του Αρχιμανδρίτη για το 21-20, ωστόσο οι Ξανθιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς, με σκορ 36-37 χάρη σε μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Κατσαμούρη.

Η 3η περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να εναλλάσσονται στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου ο ΓΑΣ Κομοτηνή «τιμώρησε» τη ζώνη του κόουτς Ζαφειρούδη με συνεχόμενα τρίποντα των Φιλοξενίδη, Σιγκούνα, Αβδάλα, κλείνοντας την περίοδο με το +7 (57-50), που ήταν η μεγαλύτερη (μέχρι εκείνη τη στιγμή) διαφορά στο παιχνίδι.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στην 4η περίοδο, ωστόσο αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του Νεοκλή Λεμονίδη και δεν μπόρεσε ουσιαστικά ποτέ να διεκδικήσει τη νίκη.

Η ομάδα της Κομοτηνής πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 11 πόντων στο 38ο λεπτό (69-58), με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 7 πόντους διαφορά υπέρ του ΓΑΣ, για το τελικό 71-64. Η ομάδα της Κομοτηνής κέρδισε και την ισοβαθμία κόντρα στους Ξανθιώτες, καθώς στο Αμοιρίδειο είχε ηττηθεί με σκορ (63-61), με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν στην 4η θέση με 14 νίκες και 8 ήττες.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ παίζει μέσα στον ιστορικό Μακεδονικό, ενώ ο Λεύκιππος Ξάνθης υποδέχεται την Αρετσού Καλαμαριάς.

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αναστασιάδης Β.-Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-37, 57-50, 71-64

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σιγκούνας 14(1), Αρχιμανδρίτης 13(2), Χριστοδούλου 7, Περρής 2, Αβδάλας 12(1), Μπίλιος, Δρέλλας 8, Φιλοξενίδης 8(2), Κάλτσος 5, Κάφφκε 2.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης-Κούτρας): Καλαμπάκας 13(1), Κατσαμούρης 16(2), Παλλάκης 7, Μητρόπουλος 15(2), Μακαρατζής 9, Γιάκουλας, Χριστοφορίδης, Μπουτσακτσή 4, Κουρτίδης.