Volley League: Ο Άθλος Ορεστιάδας «αυτοκτόνησε» με την Κηφισιά και αποχαιρέτησε με ήττα το 2023

Μια μοναδική ευκαιρία να αποχαιρετήσει το 2023, όχι απλά με νίκη, αλλά με θρίαμβο επί του Α.Ο.Π Κηφισιάς, έχασε στο τελευταίο φετινό ματς της Ορεστιάδας ο Άθλος, ο οποίος αν και προηγήθηκε εύκολα με 2-0 σετ στο ματς της 9ης και τελευταία αγωνιστικής του Α’ γύρου της Volleyleague, στη συνέχεια για πολλοστή φορά έβγαλε στο γήπεδο το “κακό του” πρόσωπο”.

Έτσι έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο ματς και παρά την προσπάθεια κάποιων παικτών να επανακάμψει η ομάδα, υπέστη τελικά την ήττα-ανατροπή με 2-3 (25-17, 25-18, 15-25, 23-25, 13-15) σε ένα δραματικό αγώνα από την Κηφισιά. Τοπ σκόρερ της ομάδας με 23 πόντους ο Ρενάν.

Στο κλειστό “Ν. Σαμαράς” δυστυχώς οι φίλοι του Άθλου βρέθηκαν στο “ίδιο έργο θεατές” καθώς για δύο σετ ήταν κυρίαρχος σε όλους τους τομείς, αλλά στη συνέχεια οι αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόι, αντί να “καθαρίσουν” το ματς και να κάνουν ευτυχισμένα Χριστούγεννα με την ομάδα να προσεγγίζει στην 4άδα, “κατέβασαν ταχύτητα” και παραδίδοντας “σεμινάρια ιδανικού αυτόχειρα” έδειξαν να αρκούνται τελικά στον έναν μόλις κερδισμένο βαθμό.

Η Κηφισιά με τον Οκοσάνοβιτς ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα προηγήθηκε 1-4 , αλλά με τους δυο άσους του Κωνσταντινίδη και του Μπουιάτι ο Άθλος «πήρε κεφάλι» με 7-5. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το 12-12, αλλά με δύο επιθέσεις του Μπέικ και εξαιρετικά μπλοκ από Μπουιάτι, Ράμος και Μπέικ η ομάδα της Ορεστιάδας ξέφυγε με +5, 17-12. Κάποια λάθη όμως έδωσαν την ευκαιρία στην αθηναϊκή ομάδα να μειώσει τη διαφορά, αλλά μια επίθεση και ένα μπλοκ άουτ του Ρίστιτς έκανε το 23-17 για τον Άθλο Ορεστιάδας, που με ένα ακόμη «στοπ» του «γίγαντα» Μπουιάτι πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-17.

Με «ζεστό» από τη γραμμή του σερβίς τον Μπέικ και δύο άσους του Ιρανού ακραίου ο Άθλος προηγήθηκε στο β’ σετ 5-3, ενώ από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς έγινε το 9-5. Στο 13-7 ο τεχνικός της Κηφισιάς πέρασε στην πάσα τον νεαρό Χασμπάλα αντί του Στιβαχτή, αλλά με τους αθλητές του Άθλου να έχουν βρει ρυθμό, με καλό σερβίς του Μπέικ και λάθη της Κηφισιάς η διαφορά εκτοξεύτηκε από νωρίς στο +8, 17-9. Μπλοκ των Μπέικ-Ράμος σταμάτησε τον Οκοσάνοβιτς για το 22-15 του Άθλου που από διπλή μπαλιά των φιλοξενούμενων ζευγάρωσε με 25-18 μέσα σε πανηγυρισμούς τα κερδισμένα του σετ, 2-0.

“Με την πλάτη στον τοίχο” η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει, προηγήθηκε με 2-5 στην αρχή του 3ου σετ. Ακόμη ένας άσος του Μπέικ έφερε το σκορ στα ίσα, 7-7, ενώ στο 7-9 των φιλοξενούμενων ο MVP Βίκος Cola της 7ης αγωνιστικής Παναγιώτης Μποζίδης πήρε τη θέση του πασαδόρου Σόρρα για τον Άθλο. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη, από το 11-13 με καλό σερβίς και άσους από Γκλαντστόουν τζούνιορ και Οκοσάνοβιτς έφεραν τη διαφορά στο +8, 11-19 δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Άθλου. Έτσι εκμεταλλευομένη τα λάθη των γηπεδούχων η Κηφισιά μείωσε με 15-25 σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ με τον Σόρρα να επανέρχεται στο βασικό σχήμα του Άθλου η ομάδα της Ορεστιάδας προηγήθηκε με 7-5, αλλά η Κηφισιά στη συνέχεια ισοφάρισε 8-8. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει χέρια, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 12-14. Στο 14-15 ο Παναγιώτης Μποζίδης αντικατέστησε τον Σόρρα, αλλά η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη νέα λάθη ξέφυγε 18-20. Αυξάνοντας τη διαφορά η Κηφισιά, παρά τη σπουδαία προσπάθεια του Άθλου, που μείωσε στο πόντο, 23-24, έφτασε με σερβίς του Μποζίδη στο φιλέ, με 23-25 στο 2-2 σετ, στέλνοντας το ματς σε 5ο σετ.

Εκεί ο Ρουμάνος τεχνικός, Κριστιάν Τσιτιγκόι, έριξε και πάλι στη μάχη από την αρχή τον Σόρρα, αλλά η αθηναϊκή ομάδα με ανεβασμένη ψυχολογία και με λύσεις από τον Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε με 2-5. Από εκατέρωθεν λάθη και επίθεση του Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά διατήρησε το +3 με 5-8. Με κυριαρχία στο μπλοκ οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι», 6-11 για να φτάσουν, παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Ρενάν που μείωσε σε 13-14, με τον Ρικάρντο να μετατρέπει σε πόντο μια φαινομενικά χαμένη μπάλα, στην ανέλπιστη ανατροπή ανατροπή, 13-15 και στην νίκη 2-3 σετ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Κηφισιάς σε 3 συνολικά αναμετρήσεις με την ομάδα του Άθλου Ορεστιάδας.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη.