Γ’ Εθνική: Μπορούσε νίκη με Μηχανιώνα, κράτησε όμως «σβηστά» το αήττητο με λευκή ισοπαλία και ετοιμάζεται για Καβάλα ο Ορέστης

Δεν έβαλε αλλά και δεν δέχτηκε γκολ ο Ορέστης Ορεστιάδας στο εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Διατήρησε έτσι το αήττητό του και πάει την Κυριακή στην Καβάλα για το μεγάλο παιχνίδι της προσεχούς 7ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε σβηστά στην λευκή ισοπαλία, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία και από τις δύο πλευρές, καθώς κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και οι άμυνες των δύο ομάδων. Και τα δύο ημίχρονα ήταν μοιρασμένα με το παιχνίδι κέντρου να κυριαρχεί αλλά τις δυο ομάδες να ανεβάζουν ταχύτητα κατά διαστήματα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρό, με μια φάση για κάθε σωματείο. Για την ομάδα του Ορέστη το καλό διάστημα ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Νίκου Ουσταμπασίδη κατάφεραν να απειλήσουν κυρίως με στημένες φάσεις, όμως η άμυνα της Μηχανιώνας είχε απαντήσεις. Η σημαντικότερη ευκαιρία προήλθε από ατομική ενέργεια του Ανδρεάδη, ο οποίος σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μηχανιώνας αντέδρασε σωστά.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μήκος κύματος με την ομάδα του Ορέστη να έχει το καλό δημιουργικό της διάστημα από το 55ο λεπτό μέχρι το 70ο. Σε εκείνο το τέταρτο οι παίκτες των πρωταθλητών Εβρου προσπάθησαν είτε με συνδυασμούς είτε με στατικές φάσεις να βάλουν το γκολ που θα άνοιγε το σκορ όμως οι προσπάθειες τους σταμάτησαν δύο φορές στον τερματοφύλακα και μία φορά πάνω στην γραμμή από κεφαλιά του Λαζαρίδη.

Το τέλος της σημερινής αναμέτρησης βρίσκει πάντως τον Ορέστη μόνο στην πέμπτη θέση με 3 νίκες και 3 ισοπαλίες. Προσπέρασε Άρη Αβάτου και Κεραυνό Αγγελοχωρίου και πλέον περιμένει το επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 22 Οκτωβρίου κόντρα στον ΑΟΚ στις 16:00 στο Ανθή Καραγιάννη της Καβάλας. Η Μηχανιώνα είναι 8η με 10 βαθμούς και την Κυριακή αγωνίζεται εκτός με τον Μεγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σακης Λαπατας της ΕΠΣ Θράκης.

ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Νίκος Ουσταμπασίδης): Μαδένης, Τσιεγγελίδης, Πεταλωτής, Λογαράς, Λιάνας, Θεμελής, Σταματόπουλος, Οτέμπερης (75′ Σπυρόπουλος), Λαζαρίδης (75′ Τηλέγραφος), Ανδρεάδης, Πασχαλίδης (31′ Μιλοβάνοβιτς).