Γ’ Εθνική: Πανηγυρίζει η Ξάνθη για τη ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ της Ασπίδας στις Εθνικές κατηγορίες με νέα νίκη επί του Ανατόλια

Ολοκλήρωσε τον άθλο η Ασπίδα Ξάνθης με νέα τεράστια νίκη επί του Ανατόλια με σκορ 68-67, που της εξασφάλισε την παραμονή και τη νέα σεζόν στη Γ’ Εθνική κατηγορία από την ψυχοφθόρα διαδικασία των μπαράζ.

Οι Ξανθιώτες έπαιζαν σε ένα καυτό Κλειστό Ευμοίρου, με τους φίλους της Ασπίδας να έχουν κατακλύσει το γήπεδα αρκετή ώρα πριν την αναμέτρηση, και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (24-12) στην πρώτη περίοδο, διαφορά που κράτησαν μέχρι την ανάπαυλα (41-30).

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν στους 7 στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-49). Η Ασπίδα κρατούσε το υπέρ της σκορ δύο λεπτά πριν το φινάλε, αφού στο 38ο λεπτό προηγούνταν με 7 (68-61), ωστόσο με σερί 0-6 το Ανατόλια μείωσε στον πόντο και έκανε το παιχνίδι θρίλερ (68-67).

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή και παρότι βρέθηκαν μια ανάσα από τα φετινά πλέι οφ, υποβιβάστηκαν στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Πρώτος σκόρερ για την Ασπίδα Ξάνθης ο Αγγελόπουλος με 20, ενώ ο Στουρνάρας είχε 14 και 2 τρίποντα. Για το Ανατόλια, πρώτος σκόρερ ήταν ο περσινός σούτινγκ γκαρντ του Λεύκιππου Ξάνθης Ανδρέας Μηντζαρίδης με 22 και 3 τρίποντα, ενώ διψήφιοι ήταν οι Βελισσαρίου με 15 και 1 τρίποντο, Καρανώτας με 14 και Αζίζης με 10 και 1 τρίποντο.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 24-12, 41-30, 56-49, 68-67

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δωδος): Σαββουλιδης 9(2), Αγγελόπουλος 20, Παπαϊωάννου, Στουρνάρας 14(2), Παπανικολάου, Διαμαντής, Παυλάκης 7, Μπουραζάνης, Παναγιωτόπουλος, Κάλφας 7(1), Ρούμογλου 6, Πιεβάλιτσα 5.

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Μυστιλιάδης): Καραγιαννάκης 2, Μηντζαρίδης 22(3), Ριζόπουλος 2, Αζίζης 10(1), Καμπούρης, Βελισσαρίου 15(1), Τερζίδης, Ανδρικάκης, Καρανώτας14, Ιατρίδης 1.