Α2 Ανδρών: Νίκη τετράδας για τον Έβρο Σουφλίου που θα βρεθεί αντίπαλος του Εθνικού στα μπαράζ ανόδου

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος για τον Έβρο Σουφλίου καθώς πέτυχε 7η σερί νίκη και κατέλαβε την 4η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.

Στην αναμέτρηση του Σαββάτου που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Σουφλίου η ομάδα του Νίκου Μούχλια επικράτησε με 3-1 του Πανοράματος και τερμάτισε στην 4η θέση στο πρωτάθλημα.

Χάρις σ’ αυτή τη θέση που κατέλαβε ο Έβρος Σουφλίου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον πρώτο Εθνικό το Σάββατο 6 Μαΐου στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» στην Αλεξανδρούπολη, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πηγαίναν σχεδόν μαζί στο σκορ 8-6, 16-14, αλλά με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια ισχνή διαφορά με 2 πόντους μέχρι το 21-20. Εκεί ήρθε ο Μάριος Σταυρόπουλος που πέντε σερί σερβίς και λανθασμένες υποδοχές από τους φιλοξενούμενους έφερε το σετ στο τελικό 25-21.

Το 2ο σετ ανήκε στους φιλοξενούμενους που από την αρχή του με 6-8 και 13-16 έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο. Ήταν συνέχεια μπροστά 18-21 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 22-25 εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως και το πρώτο με τον Έβρο Σουφλίου να έχει συνέχεια μπροστά στο σκορ 8-6, 16-11 και με όπλο τις καλές επιθέσεις και τα σερβίς να φτάνει στο 21-16 και να το κερδίζει με 25-22.

Το 4ο σετ ο Έβρος Σουφλίου κυριάρχησε δίχως να αφήσει το Πανόραμα να έχει περιθώριο να πάρει κάτι περισσότερο. Ήταν συνέχεια μπροστά 8-4 και 16-7 με την διαφορά να φτάνει ως το 21-8 ώσπου στο τέλος να επικρατούν με 25-11.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 22-25, 25-22, 25-11)

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Σταυρόπουλος, Κάλφας (λ), Παπαδημητρίου (c), Σταθέλος, Ιασ. Αλεξούδης, Μούχλιας, Κων. Αλεξούδης, Μπαρμπούδης, Ζιώγας, Τάσιου, Σαρδανίδης.

ΑΕΝ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ: Πρώιος (c), Παπακωνσταντίνου, Τσομπάνογλου, Γιαννούλης, Αραμπατζής, Σβάρνας, Χριστοφιλόπουλος.