Γ’ Εθνική: Κράτησε το εντός έδρας αήττητο με σούπερ εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ Κομοτηνή αφήνοντας εκτός πλέι οφ το Ανατόλια

Τη νίκη με σκορ 78-53 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί του Ανατόλια στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Γ’ Εθνικής, πραγματοποιώντας φανταστικό δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή βρέθηκε με 5 πόντους πίσω στο ημίχρονο με τους περισσότερους να προετοιμάζονται για μεγάλο ντέρμπι στο Κλειστό, ωστόσο με… διαστημική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και επί μέρους 51-21 (!!), όχι μόνο δεν το έκανε ντέρμπι, αλλά επικράτησε με το εντυπωσιακό +25 για το 78-53.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του αγώνα για την ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη ο Κομοτηναίος γκαρντ Ανδρέας Περρής με 21 πόντους και 2 τρίποντα, ωστόσο στάθηκε άτυχος στο φινάλε και αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, αναμένοντας στην ομάδα το χρονικό διάστημα που θα απουσιάσει ενόψει και των πλέι οφ.

Διψήφιοι ακόμα ήταν οι Αρχιμανδρίτης με 13, Κουτσοβασίλης με 11 και 3 τρίποντα αλλά και ο Μπίλιος με 10 και 3 τρίποντα.

Η ομάδα της Κομοτηνής ολοκλήρωσε αήττητη εντός έδρας την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ωστόσο θα πρέπει να την υπερασπιστεί και στα επερχόμενα πλέι οφ με αντίπαλο το ισχυρό Ρούπελ Σιδηροκάστρου, με το σκορ στο 1-1 και το πλεονέκτημα έδρας για τον ΓΑΣ.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 14-18, 27-32, 53-44, 78-53

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μπίλιος 10(3), Ζώτος, Χωματάς 3(1), Περρής 21(2), Αβδάλας, Αρχιμανδρίτης 13, Κουτσοβασίλης 11(3), Παπανδρεόπουλος 9(1), Χριστοφορίδης, Χαλίλ 2, Μάντιτς 2, Ναλμπαντης 7(1).

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Μυστιλιάδης): Καραγιαννάκης 7(1), Μηντζαρίδης 3(1), Ριζόπουλος 5, Αζίζης 14(3), Καμπούρης, Βελισσαρίου 7(1), Τερζιδης, Ανδρικάκης 4(1), Καρνώτας 11, Ιατρίδης 2.