Α2 Γυναικών: Ηττήθηκε στο Ιβανώφειο από τον πρωτοπόρο Ηρακλή η Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα με 72-44 γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης στο Ιβανώφειο από τον πρωτοπόρο και πολύ ισχυρό Ηρακλή στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Ο Ηρακλής καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με επί μέρους 20-9, σε συνδυασμό και με το +7 της πρώτης περιόδου, έφτασε τη διαφορά στο +16 για το 38-21 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ανέβασε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα τη διαφορά για το τελικό +28 και το 72-44.

Πρώτη σκόρερ για την Ασπίδα η Μπουτσούκη με 17 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ για τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Τσουμπερλή με 14 και 1 τρίποντο.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης – Θώμος

Δεκάλεπτα: 18-12, 38-21, 53-28, 72-44

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάνναρος-Κολοκυθάς): Καράλη 11, Τσουμπερλή 14(1), Πάπα 7(1), Γιαννούδη 6, Παπαροϊδάμη 10, Κατσαρέα 7, Μαναβή, Πατούνη 10(3), Ουζούνη 2, Νικοδήμου 2, Σωτηρέλη 3.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 6(1), Καραλίδου Σ. 9(1), Μπουτσούκη 17(5), Βασιλειάδου Δομ., Βασιλειάδου Δεσ. 4, Πετρίδου 4, Τσιμπίδου,  Καραλίδου Β. 4.