Κύπελλο Ελλάδος: Πρώτη νίκη με πρόκριση στα προημιτελικά για Σάββα Παντελίδη με τη Λαμία μέσα στην Καλλιθέα

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Λαμία, η οποία πέρασε νικηφόρα από το «Γρ. Λαμπράκης» όπου επικράτησε 2-1 της Athens Καλλιθέας FC.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι χάνοντας δύο ευκαιρίες για γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 10ο λεπτό, το σουτ του Λουκίνα μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε από τον Σαράνοφ, ενώ στο 12′ ο Ντεμέτριους στάθηκε άτυχος καθώς η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ από στατική φάση στο 34′, με τον Ρόμανιτς να εκτελεί φάουλ και τον Μανούσο με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή να σημειώνει το 0-1.

To δεύτερο μέρος άρχισε με μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα καθώς στο 52′ ο Νίλι μέσα από την περιοχή πάσαρε για τον Λουκίνα, αλλά πριν φτάσει σ’ αυτόν η μπάλα ο Σιμόν με τακουνάκι έδιωξε και ουσιαστικά αποσόβησε το 2-2, αφού ο Σαράνοφ ήταν εξουδετερωμένος.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 72ο λεπτό με τον Καινούργιο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off side, ενώ στο 75′ ο Σλίβκα έκανε εξαιρετική κάθετη, ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Καλλιθέας, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από την εστία του Πάντου.

ΑTHENS ΚΑΛΛΙΘΕΑ FC (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Βασιλούδης, Κολτσίδας, Βλάχος, Καινούργιος (79΄Ρέντζας), Μπουλούλης (80΄Δούμτσης), Σαντάνα (58΄Λασκαράκης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (80΄Τσιντώνης).

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σαραμαντάς (58΄Γκοράνοφ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Τζανδάρης (58΄Ντε Βινσέντι), Νούνιες (68΄Σλίβκα), Σιμόν, Μαρτίνεθ (58΄Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς (79΄Γιακουμάκης), Μανούσος.