Α2 Ανδρών: Νίκη του Έβρου Σουφλίου στο τάι μπρέικ επί της ΕΑ Λαρίσης

Η ομάδα του Έβρου Σουφλίου κέρδισε στο τάι μπρέικ την ΕΑ Λαρίσης (3-2), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός κρατώντας τους φιλάθλους σε αγωνία και η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο σετ ο Έβρος Σουφλίου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-7 έκανε την ολική ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ 15-11, 21-16 και τελικά το κέρδισε με 25-17.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε ισορροπία (5-5, 10-10). Η ΕΑ Λαρίσης προηγήθηκε με 11-15 και 13-18 δίχως ν’ αφήσουν τους γηπεδούχους περιθώριο να αντιδράσουν και πήραν το σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-7. Οι παίκτες του Νίκου Μούχλια αντεπιτέθηκαν και πέρασαν μπροστά με 10-7 και 15-12 διατηρώντας μια διαφορά ως 5 πόντους. Τελικά κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-20 κάνοντας τα σετ σε 2-1.

Ανατροπή έγινε στο τέταρτο σετ. Οι Θεσσαλοί πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 2-5, 3-10 διατηρώντας διαφορά ασφαλείας 6-12, 8-15, παίρνοντας το σετ με 16-25 και οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάλι τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Πήραν διαφορά δύο πόντων 3-5, την οποία διατηρήσαν στο ελάχιστο 6-7. Η αλλαγή των τερέν βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 7-8. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10, έπειτα διατηρούσαν τον έλεγχο με 13-12 και τελικά πήραν το σετ με 16-14, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 16-25, 25-20, 16-25, 16-14.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Παπαδημητρίου, Ιασ. Αλεξούδης, Κων. Αλεξούδης, Κάλφας, Σταθέλος, Σταυρόπουλος, Σαρδανίδης (λ), Τάσιου, Ζιώγας, Μπαρμπούδης.

Αυτό ήταν η πέμπτη νίκη για τους παίκτες του Σουφλίου που βρίσκονται στη μέση της βαθμολογίας έχοντας 13 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική στο Θρακιώτικο ντέρμπι θα παίξουν εκτός έδρας με την ΑΕ Κομοτηνής. Οι Θεσσαλοί είναι στην 8η θέση με 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψουν στην Καβάλα.