Super League: «Καταιγιστική» η Ένωση στον Βόλο – Βασικοί Αθανασιάδης και Μπαριέντος

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ από το ημίχρονο κόντρα στον Βόλο. 0-3 το σκορ στο ημίχρονο, 0-4 το τελικό αποτέλεσμα. Βασικός για την Ένωση ο πρώην τερματοφύλακας του Πανθρακικού Γιώργος Αθανασιάδης, βασικός και ο πρώην παίκτης της Ξάνθης Μπαριέντος για τους Βολιώτες. Έκτος λόγω τραυματισμού ο Μάνταλος.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η ΑΕΚ δεν άφησε με παράπονο τους πάνω από δέκα χιλιάδες φίλους της και σκόραρε κατά ριπάς. Στο 16′ ο Μήτογλου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, ο Πινέδα έκανε το 0-2 στο 30ο λεπτό και ο Φαν Βέρτ στο 35′ σκόραρε και αυτός κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Στο 2ο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέτυχε άλλο ένα γκολ και έκανε διαχείριση δυνάμεων. Το γκολ το πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία στο 67′. Η ΑΕΚ με την νίκη αυτή έφτασε τους 35 βαθμούς και ο Βόλος παρέμεινε στους 25.