ΕΠΣ Ξάνθης: Πρόκριση στην παράταση για τη Γενισέα ακολούθησαν το Δροσερό και ο Πετεινός στην επόμενη φάση

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο η πρώτη δόση της Α’ Φάσης του Κυπέλλου με τρία παιχνίδια στα οποία είχαμε τις μεγάλες νίκες της Ελπίδας Γενισέας, του Φίλιππου Δροσερού και του Άρη Πετεινού.

Η Γενισέα πήρε την πρόκριση επί της Αναγέννησης Θαλασσιάς όταν στο 110′ ο Κώστας Ξαντινίδης ευστόχησε στο πέναλτι δίνοντας πλεονέκτημα στη νίκη της Ελπίδας.

Ο Παύλος Μελάς Κουτσού αιφνιδίασε ήταν μπροστά στο σκορ για ένα ημίχρονο τον Πετεινό καθώς προηγήθηκε με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως αντιστράφηκαν οι ρόλοι και ο Άρης πέτυχε 5 τέρματα και πήρε εντυπωσιακά την πρόκριση στη επόμενη φάση. Τέλος ο Φίλιππος Δροσερού προκρίθηκε με την εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στον Άτλα Σελίνου.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ (ΣΑΒΒΑΤΟ)
Άτλας Σελίνου – Φίλιππος Δροσερού 0-1 (Ξιμιτίδης)
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ελπίδα Γενισέας 2-3 (Ορφανίδης 2 – Γκασιμπαγιαζίδης, Τσέκος, Ξαντινίδης)
Άρης Πετεινού – Παύλος Μελάς Κουτσού 5-1 (Τουρατζίδης 2, Χριστοφορίδης, Φλώρος 2 – Γκασπαριάν)