Α2 Γυναικών: Κοίταξε στα μάτια τους Πάνθηρες αλλά λύγισε στο φινάλε η Ασπίδα Ξάνθης

Τη νίκη με 76-61 πανηγύρισαν οι Πάνθηρες Καβάλας στο Εύμοιρο επί της Ασπίδας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη στην τέταρτη περίοδο με επί μέρους 11-22, καθώς μέχρι το 30ο λεπτό ήταν ντέρμπι.

Πρώτη σκόρερ για τις Καβαλιώτισσες οι Παναγιωτίδου με 15 και 3 τρίποντα, ενώ Τρανταφύλλου και Γιαχολλάρι είχαν από 14.

Για την Ασπίδα, πρώτη σκόρερ της ομάδας και του αγώνα ήταν η Μποτσούκη με 23 και 6 τρίποντα, ενώ 19 είχε η αρχηγός Σταυρούλα Καραλίδου.

Διαιτητές: Τσουρή-Τογανίδου

Δεκάλεπτα: 14-22, 31-43, 50-54, 61-76

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου  2, Καραλίδου 19, Μπουτσούκη 23(6), Χατζηαντωνίου 7(1), Βασιλειάδου 3, Αντώνογλου, Καραλίδου Β.  2, Τασελαρίδου, Χαλκίδου, Μπαϊρακτάρ 3(1), Φουρλακίδου 2.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Πενέλη 7(1),Μαμαλίγκατζη 6(1), Μουταφίδου, Τσάντα 3, Κανελλοπούλου, Γιαχολλάρι 14(4), Παναγιωτίδου 15(3), Τριανταφύλλου 14, Απούλτση, Λυκάκη  12, Πετρουσέφσκα 5.