Β’ Εθνική: Την απο-ΔΕΚΑ-τισε άμυνα που «σπάει κόκκαλα» ο Λεύκιππος Ξάνθης

Την εντυπωσιακή νίκη με 65-49 πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης επί της Ακαδημίας ΔΕΚΑ, παίρνοντας ρεβάνς για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος, στο ντεμπούτο του κόουτς Παπαδόπουλο για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Ξανθιώτες κυριάρχησαν έδωσαν πολύ έμφαση στην άμυνα από την αρχή του παιχνιδιού και κατάφεραν να κρατήσουν τη νεανική ομάδα της ΔΕΚΑ στους 24 πόντους στο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (33-24).

Σε εξαιρετική μέρα οι δίδυμοι πύργοι Παλλάκης και Μπουτσακτσή με 19 και 9 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να κάνει φοβερή δουλειά στην επίθεση και τον δεύτερο να έχει 5 μπλοκ μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς ουσιαστικά «καθάρισε» στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους 15-6 και το +18 (48-30), ενώ μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο και μς το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί η άμυνα του Λεύκιππου χαλάρωσε και δέχτηκε 19 πόντους, για το τελικό και επιβλητικό +16 (65-49).

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Ντούρας-Νέδογλου (Σαλικίδης)

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-24, 48-30, 65-49

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Τζίμης 2, Γιοβάνοβιτς 12 (1), Παλλάκης 19 (1), Τσίλογλου, Τσαλαπατάς, Κατσαμούρης 12(2), Κάλτσος, Βοϊβατόπουλος, Χρήστου 5(1), Μαλανδρής, Μακαρατζής 6, Μπουτσακτσή 9.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλουπής 8 (2), Βαϊντερλής, Παλαμίδας 5, Καπετάκης 2, Καλαποθαράκος 6, Τσιροπούλης Ι. 9(2), Τσιροπούλης Μ. 2, Λιοτόπουλος 13 (2), Θεογιάννης, Πατρίκης 4.