Süper Lig: Αντικατέστησε τον Μπακασέτα ο Σιώπης στο 2-2 της Τραμπζονσπόρ με την Μπεσίκτας στην Πόλη

Μπεσίκτας και Τράμπζονσπορ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην Κωνσταντινούπολη για τη 10η αγωνιστική της Süper Lig, σε ένα ντέρμπι με πολλή ένταση, επεισόδια, αποβολές και τον Τάσο Μπακασέτα να συμβάλλει με μία ασίστ.

Ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά στο 11′ και ο Μάξι Γκόμες με κεφαλιά απ’ τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ. Το αυτογκόλ του Γενς Στρίγκερ Λάρσεν στο 29′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όμως στο 36′ ο Τρεζεγκέ ανέκτησε το προβάδισμα των πρωταθλητών.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν ολοκληρωτικά κυρίαρχοι, με την Τράμπζονσπορ να παίζει άμυνα. Άντεξε μέχρι το 70′, όταν ο Τζενκ Τοσούν ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Μανώλης Σιώπης αντικατέστησε τον Μπακασέτα στο 80′ και στα τελευταία λεπτά ο εκνευρισμός οδήγησε σε διαρκείς συρράξεις, σε αποβολή του Γιουσούφ Γιαζιτζί για τάκλιν στα πόδια αντιπάλου από πίσω και σε διακοπές για αντικείμενα από τις κερκίδες.