Europa League: Πρόκριση στα πέναλτι με ήρωα Βάτσλικ ο Ολυμπιακός και έξαλλα πανηγύρια Κορμπεράν και Μονρόι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού στα πέναλτι (1-1 κ.δ και παράταση) και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ήρωας για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Τόμας Βατσλίκ. Ο Τσέχος τερματοφύλακας, είχε “κρύο” αίμα, έπιασε τρία πέναλτι των φιλοξενουμένων και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Μασούρα στο 2ο λεπτό, ωστόσο ο Πίττας έστειλε το ματς στην παράταση σκοράροντας στο 90ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 100′ εξαιτίας της αποβολής του Μπα, αλλά ο Βατσλίκ βγήκε μπροστά και η βραδιά ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους παίκτες του Κορμπεράν. Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση στα πέναλτι μετά τη Σλόβαν.

Ο Βάτσλικ έπιασε τα τρία από τα τέσσερα πέναλτι του Απόλλωνα Λεμεσού, που είχε βασικό τον πρώην επιθετικό του Πανθρακικού Νικολά Ντιγκινί, και οι ερυθρόλευκοι θα μπουν στην κληρωτίδα του Europa League την Παρασκευή 26 Αυγούστου, όντας μάλιστα στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας.