LIVE από το Δημοτικό Στάδιο Βέροιας για την 32η αγωνιστική της SL2: Βέροια – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον αγώνα Βέροια – ΑΟ Ξάνθη για την 32η αγωνιστική της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο παιχνίδι Βέροια – ΑΟ Ξάνθη για την 32η αγωνιστική της Super League 2 και τα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξάγονται την ίδια ώρα (Το ThrakiSportS δεν είναι παρόν στο γήπεδο και η φώτο είναι αρχείου).

Ώρα 13:55 Η Βέροια καίγεται για τη νίκη για να φτάσει ακόμα μια κοντά στην κατάκτηση της πρωτιάς και την διεκδίκηση της ανόδου στα πλέι οφ, ενώ η Ξάνθη έχει χάσει από καιρό την επαφή με την πρώτη θέση.

Ώρα 14:02 Η Βέροια είναι στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 68 βαθμούς, 5 πάνω από την 2η ΑΕΛ που έχει 63, αμφότερες σε 29 αγώνες. Η Ξάνθη είναι στην 4η θέση με 39 βαθμούς.

Ώρα 14:06 Η ομάδα της Ημαθίας προέρχεται από ήττα-σοκ και μάλιστα με ανατροπή, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Πιερικό στην Κατερίνη. Ωστόσο δεν το πλήρωσε απόλυτα, με την ισοπαλία της ΑΕΛ μέσα στη Νίκη Βόλου που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Η Ξάνθη προέρχεται από το εντυπωσιακό 3-3 με τον Ηρακλή στα Πηγάδια.

Ώρα 14:11 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Μιχαήλ, Φαζός, Τζανακάκης, Τσέλιος, Αλί Μπαμπά, Διαμαντόπουλος, Βιθέντε, Ουνγιαλίδης, Θυμιάνης, Τσιλιγγίρης.

Ώρα 14:16 Η ενδεκάδα της Βέροιας: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Οικονόμου, Μούργος, Κάτσε, Γιακουμάκης, Πόζογλου, Πασάς.

Ώρα 14:25 Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Ώρα 14:29 Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Βέροια είχε επικρατήσει με το εντυπωσιακό 0-3 στα Πηγάδια, με την Ξάνθη ωστόσο να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα κορονοϊού εκείνο το διάστημα, έχοντας στον πάγκο τον Νίκο Κεχαγιά.

Ώρα 14:35 Ο Κωνσταντίνος Κατοίκος του συνδέσμου Αθηνών ορίστηκε να διευθύνει το ντέρμπι. Βοηθοί του είναι οι Στεφανής (Καρδίτσας) και Σάββας (Σερρών) και 4ος ορίστηκε ο Μππεκιάρης (Καρδίτσας).

Ώρα 14:42 Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση.

10′ Δεκάλεπτο χωρίς τη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

15′ Στα άλλα αποτελέσματα την ίδια ώρα:
ΑΕΛ – Ολυμπιακός Βόλου 0-0
Απόλλων Λάρισας – Νίκη Βόλου 0-0
Απόλλων Πόντου – Πιερικός 0-0
Ηρακλής – Θεσπρωτός 1-0
Πανσερραϊκός – Καβάλα 0-0

24′ Σε πολύ χαμηλό τέμπο το παιχνίδι χωρίς καμία κλασική φάση για τις δύο ομάδες. Η Ξάνθη κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα.

30′ Μισάωρο στο 0-0 χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο στη Βέροια. Στα άλλα αποτελέσματα:

39′ Απευθείας κόκκινη στον Αλί Μπαμπά για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιακουμάκη. Με 10 παίκτες η Ξάνθη πολύ νωρίς στο ματς.

40′ Μια κίνηση που δεν άρεσε ούτε στους παίκτες της Ξάνθης, με τον Τζανακάκη να του ζητάει τα ρέστα για την αψυχολόγητη ενέργεια που αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΞ, με τον Βελλίδη να νικάει στο τετ-α-τετ τον νεαρό Τσιλιγγίρη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.

44′ Σε λιγότερο από ένα λεπτό η Ξάνθη χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Τσέλιο να μπαίνει στην περιοχή αλλά να χάνει το κοντρόλ και τον Βελλίδη να μπλοκάρει και πάλι. Δεύτερη πολύ σημαντική στιγμή μέσα σε δευτερόλεπτα.

45′ 2 λεπτά οι καθυστερήσεις. Υπολογίζαμε περισσότερες με τόσες διακοπές.

45+3′ Τέλος ημιχρόνου. Ο διαιτητής Κατοίκος στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Βέροια – ΑΟ Ξάνθη 0-0.

Ώρα 15:40 Αποτελέσματα ημιχρόνου:
Απόλλων Λάρισας – Νίκη Βόλου 1-0

46′ Σέντρα στο β’ μέρος.

46′ Mεγάλη στιγμή στα 45” για τη Βέροια, με τον Μούργο να μπαίνει στην περιοχή αλλά το γύρισμά του να κόβεται τελευταία στιγμή. Μπήκαν με διάθεση οι γηπεδούχοι έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα.

55′ Πολύ καλή εικόνα της Ξάνθης παρά την αναμενόμενη πίεση των γηπεδούχων, κρατάει το μηδέν.

56′ Κίτρινη στον Ουνγιαλίδη.

57′ Αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Γκάβριτς παίρνει τη θέση του Τσιλιγγίρη.

60′ Στα άλλα αποτελέσματα:
Απόλλων Πόντου – Πιερικός 1-0
Ηρακλής – Θεσπρωτός 2-0
Πανσερραϊκός – Καβάλα 1-0

63′ Καλό σουτ του Μούργου, μπλοκάρει ο Ίτσο.

65′ Σε περίπτωση νίκης της Βέροιας και μη νίκης της ΑΕΛ, οι ομάδα της Ημαθίας είναι και μαθηματικά πρώτη. Ωστόσο η Ξάνθη μέχρι στιγμής έχει διαφορετική άποψη.

72′ Aμύνεται εξαιρετικά η Ξάνθη. Κυρίως με σέντρες και κόρνερ προσπαθεί να απειλήσει η Βέροια.

78′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Αποχωρούν Διαμαντόπουλος και Τσέλιος και στις θέσεις τους μπαίνουν οι Δόρης και Δημητριάδης.

80′ Στα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Ηρακλής – Θεσπρωτός 4-0

84′ Έχει μείνει κάτω ο Ίτσο μετά από σύγκρουση στην περιοχή. Δείχνει να πονάει πολύ και δύσολα θα συνεχίσει.

87′ Τρία λεπτά μετά ο Ίτσο σηκώνεται και προσπαθεί να πατήσει το πόδι του. Τελικά συνεχίζει κανονικά.

89′ Επέμβαση του Ίτσο στο σουτ του Κουατένγκ.

90′ 5 λεπτά έξτρα χρόνος.

90+6′ Tέλος αγώνα. Ο διαιτητής Κατοίκος σφυρίζει τη λήξη. Τελικό αποτέλεσμα: Βέροια – ΑΟ Ξάνθη 0-0.

Ώρα 16:42 Τελικά αποτελέσματα:
Ηρακλής – Θεσπρωτός 6-0
Πανσερραϊκός – Καβάλα 2-0