LIVE από τα Πηγάδια για την 27η αγωνιστική της SL2: ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ για την 27η αγωνιστική της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ για την 27η αγωνιστική της Super League 2.

Ώρα 14:40 Η Ξάνθη εδώ και καιρό έχε μείνει εκτός μάχης στην κούρσα της πρωτιάς, αλλά θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία με τα Τρίκαλα εκτός έδρας (1-1), σε ένα παιχνίδι με άρωμα… Super League.

Ώρα 14:46 Η ΑΕΛ θέλει επίσης τη νίκη για να διατηρήσει τις όποιες πιθανότητες να φτάσει τη Βέροια στα εναπομείναντα παιχνίδια, ενώ προέρχεται από δύο συνεχόμενες νίκες με Αναγέμνηση Καρδίτσας εκτός έδρας (2-3) και Πιερικό εντός (1-0), αμφότερες στις καθυστερήσεις.

Ώρα 14:52 Η ΑΕΛ είναι στην 2η θέση με 53 βαθμούς σε 24 αγώνες, 8 πόντους κάτω από τη Βέροια που έχει 61 αλλά με ένα παραπάνω παιχνίδι. Η Ξάνθη είναι στην 5η θέση με 40 βαθμούς, κάτω από τη Νίκη Βόλου που έχει 41 με ένα ματς παραπάνω.

Ώρα 14:57 Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Ξάνθη είχε υποστεί βαριά ήττα με 4-0 στο Αλκαζάρ, στην αναμέτρηση που σταμάτησε το σερί τον επτά νικών με τον Νίκο Κεχαγιά στον πάγκο και ξεκίνησε η… κατρακύλα.

Ώρα 15:04 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Κρητικός, Διαμαντόπουλος, Αλί Μπαμπά, Βιθέντε, Τζανακάκης, Τσέλιος, Δόρης, Ουνγιαλίδης.

Ώρα 15:12 Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Γλυνός, Κολομπίνο, Όγκμποε, Μπέρτος, Γαρουφαλιάς, Μαυριάς, Παπαγεωργίου, Ομάρ.

Πιερικός – Απόλλων Λάρισας 0-1
Αναγέννηση Καρδίτσας – Ολυμπιακός Β (ΑΝΑΒΟΛΗ)

Ώρα 15:20 Ελάχιστος κόσμος στα Πηγάδια. Το γήπεδο είναι άδειο παρά τον εξαιρετικό καιρό.

Ώρα 15:25 Όλα έτοιμα για τη σέντρα σε λίγα λεπτά.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση.

10′ Διαδικαστικό πρώτο δεκάλεπτο χωρίς τίποτα αξιοσημείωτο.

13′ Αναμένεται η άφιξη του ισχυρού άνδρα της Λάρισας Αλέξη Κούγια στα Πηγάδια σε λίγα λεπτά, καθώς είχε υποχρεώσεις το πρωί στα δικαστήρια της Ξάνθης αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει σύμφωνα με τους ανθρώπους της ΑΕΛ.

17′ Πατάει καλύτερα η ομάδα της Ξάνθης όσο περνάει η ώρα χωρίς να έχει τη μεγάλη φάση.

18′ Γκοοοοοολλλλλ για την Ξάνθη. Η μπάλα έμεινα στα καρέ της ΑΕΛ και ο Βιθέντε με κοντινή προβολή νικάει τον Θεοδωρόπουλο και ανοίγει το σκορ. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ 1-0.

20′ Η Ξάνθη εκτός των άλλων θέλει και τη ρεβάνς για το βαρύ 4-0 του πρώτου γύρου, που σταμάτησε το νικηφόρο σερί των επτά αγώνων και ξεκίνησε την.. κατρακύλα. Μέχρι στιγμής έχει ξεκινήσει ιδανικά παίρνοντας το προβάδισμα.

22′ Ημίχρονο στα άλλα παιχνίδια:
Βέροια – Ηρακλής 3-0
Καβάλα – ΠΑΟΚ Β’ 1-1
Θεσπρωτός – Τρίκαλα 1-0
Απόλλων Πόντου – Πανσερραϊκός 1-0

28′ Mεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Διαμαντόπουλο σε πρώτο χρόνο να σουτάρει στην κίνηση και τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Ηλιάδη, ενώ στη συνέχεια σούταρε ο Τσέλιος και μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

34′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Όγκμποε να φεύγει στην πλάτη της άμυνας απέναντι από τον Ίτσο, αλλά καθυστέρησε πολύ να πλασάρει και στη συνέχεια προσπάθησε να περάσει τον γκολκίπερ της Ξάνθης που έπεσε στα πόδια του και καθάρισε τη φάση.

35′ Πολλές διαμαρτυρίες στον πάγκο της Ξάνθης για offside στη φάση του Όγκμποε και κίτρινη κάρτα στον Ανυφαντάκη.

37′ Δοκάρι για την Ξάνθη με το σουτ του Τζανακάκη. Αμέσως μετά την ευκαιρία της ΑΕΛ για ισοφάριση οι Ξανθιώτες χάνουν σπουδαία στιγμή για το δεύτερο γκολ.

42′ Λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης.

43′ Κίτρινη στον Γαρουφαλιά.

45+1′ 1 λεπτό οι καθυστερήσεις.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ 1-0.

46′ Σέντρα στο β’ μέρος.

50′ Η ΑΕΛ την κατοχή στα πρώτα λεπτά.

52′ Γκοοοοοολλλλλ για την Ξάνθη. Ο Διαμαντόπουλος με φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή νίκη τον Θεοδορώπουλο για δεύτερο γκολ. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ 2-0.

55′ Στα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Βέροια – Ηρακλής 3-1
Θεσπρωτός – Τρίκαλα 2-0
Πιερικός – Απόλλων Λάρισας 2-2

60′ H ΑΕΛ έχει την κατοχή αλλά η Ξάνθη αμύνεται σωστά και δεν απειλείτε. Μένει με άνεση το 2-0 μέχρι στιγμής.

70′ Αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Πολίμος στη θέση του Τζανακάκη.

75′ Τελικά αποτελέσματα:
Πιερικός – Απόλλων Λάρισας 3-2

79′ Αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Τάσος Παπάζογλου στη θέση του Δόρη.

83′ Οδεύουμε προς το φινάλε. Δύσκολα θα αλλάξει κάτι με το 2-0 να παραμένει με σχετική άνεση. Δεν έχει ούτε φάση η ΑΕΛ.

86′ Κίτρινη στον Γιάκο.

89′ Κίτρινη στον Παπάζογλου.

90′ Tρεις αλλαγές για τον ΑΟΞ. Δημητριάδης, Τσιλιγγίρης και Τσελεπάκης στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Τσέλιου, Κρητικού και Διαμαντόπουλου.

90+1′ 5 λεπτά έξτρα χρόνου.

90+6′ Tέλος αγώνα. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΛ 2-0.