Pre Leαgue: Άγγιξε την ολική ανατροπή από το 0-2 για 5 πόντους η Κομοτηνή αλλά λύγισε στο φινάλε από τον Πανερυθραϊκό

Κοντά στην ολική ανατροπή έφτασε η ΑΕ Κομοτηνής αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-3 από τον Πανερυθραϊκό, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική των πλει άουτ της Pre League.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έχοντας την απουσία του τραυματία Ναζαρένο ηττήθηκε στο πρώτο σετ με 19-25, αν και μέχρι τα μέσα του ήταν ισόπαλη με 14-14. Στο δεύτερο σετ όπως σχεδόν και στο πρώτο οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ (17-18), με την ομάδα της Ερυθραία με έναν καταπληκτικό Τσικάτο να ξεφεύγει 17-21 και να επικρατεί με 22-25.

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 5-1 και 9-5 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 14-13, αλλά τους Θρακιώτες να ξεφεύγουν με σερί 6-0, 22-14 επικρατλωντας 25-18 και μειώνοντας σε 1-2. Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή μπήκε επισης δυνατά, προηγληθηκε 11-6 και 20-15 επικρατώντας 25-21 στέλνωντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Σε αυτό παρά το αρχικό 0-3 και 4-6, η ΑΕΚ προηγήθηκε 9-6 και 10-8 αλλά ένα σερί της Ερυθραίας με μπλόκ και λάθη έφερε το 10-12 και την ήττα με 12-15 και 2-3 σετ.

Με τον πόντο αυτό που πήρε η Κομοτηνή έφτασε τους 5 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί στο Ανδρέα Βαρίκας κόντρα στον άποντο Πανιώνιο με στόχο την νίκη που θα την επιτρεψει να αγωνιστεί στην επόμενη φάση των πλέι αουτ.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 22-25, 25-18, 25-20, 12-15)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Γκονας, Αρμπύρος, Αραούχο, Ζαίμης, Σκαρλατιδης, Κυριακίδης, Πάντσιος (λ)/ Παπαζογλου, Θεοδωρακόπουλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Λάιος): Ρεστεμης, Τσικάτος, Κρέτσης, Μαμαλης, Τασάκος, Κωλτσιανης, Πλημμένος (λ)