Α2 Γυναικών: Κρατούσε τη νίκη αλλά ηττήθηκε από την Πρέβεζα η Νίκη Αλεξανδρούπολης

Ματς ανατροπών και συγκινήσεων ήταν αυτό ανάμεσα σε Νίκη Αλεξανδρούπολης και Πρέβεζα, με τις φιλοξενούμενες να φεύγουν με μια σπουδαία νίκη από την Αλεξανδρούπολη.

Η Νίκη μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 9-6 και 15-12, με την Πρέβεζα να μένει σε απόσταση αναπνοής. Τα κορίτσια του Σάκη Μουστακίδη έστειλαν το σκορ στο 24-21 αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έκαναν το 24-24, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο σε εκείνο το σημείο, όπου η Νίκη έκανε το 1-0 με 31-29.

Άμεση αντίδραση για την Πρέβεζα, η οποία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 10-14 και 18-23, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1 με 19-25.

Παρά την ισοφάριση, η ομάδα της Νίκης δεν επηρεάστηκε από το προβάδισμα της Πρέβεζας με 7-9, μειώνοντας το σκορ αρχικά, και έπειτα προσπερνώντας με 18-15. Η Νίκη κράτησε τη διαφορά, ούσα αποτελεσματικότερη στην επίθεση και έτσι προηγήθηκε εκ νέου με 2-1 και 25-19.

Η Πρέβεζα παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, αρχικά να ισοφαρίσει και έπειτα να κάνει τη μεγάλη ανατροπή για τη νίκη. Στο 4ο σετ μπήκε πολύ δυνατά και με καταιγιστικό ρυθμό προηγήθηκε με 11-17, κάνοντας το 2-2 με 17-25, οδηγώντας την αναμέτρηση στο πέμπτο σετ.

Στο 5ο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ προσεκτικά την αναμέτρηση αλλά η διαφορά που έχτισε στα μέσα του σετ με 5-8 η Πρέβεζα ήταν αρκετή για να της δώσει το σετ με 10-15 και τη νίκη με 2-3, φεύγοντας έτσι με ένα σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα των πλει οφ της Α2 Γυναικών.

Τα σετ: 31-29, 19-25, 25-19, 17-25, 10-15

NΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπαρή, Χατζηχαραλάμπους, Προφαντή, Σαράντη, Καραμιχάλη, Παπάζογλου, Καρμπάση (λ) / Πασπαλά (λ), Λαμπρίδου, Αφεντουλίδη, Στεφάνου, Aθανασοπούλου