Pre League: Υπέκυψε στον ανώτερο Πιερικό η ΑΕ Κομοτηνής

Ένα ωραίο παιχνίδι σημειώθηκε στο Κλειστό της Κομοτηνής ανάμεσα σε ΑΕ Κομοτηνής και Πιερικό, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές.

Οι Κατερινιώτες μπήκαν εξαιρετικό στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 7-12, και παρότι η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε σε 16-19, τα λάθη από πλευράς των γηπεδούχων και η αποτελεσματικότητα του Πιερικού έκαναν το 0-1 με 16-25.

Το δεύτερο σετ είχε το χαρακτήρα ντέρμπι και για τις δύο ομάδες. Ο Πιερικός προηγήθηκε με ένα 4-9, δείχνοντας να έχει βρεί καλό ρυθμό, αλλά η ΑΕ Κομοτηνής ισοφάρισε σε 10-10 και πέτυχε και το προσπέρασμα με 11-10. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 22-22, όπου ο Πιερικός έκανε το 22-23 και το 22-24, με την ΑΕ Κομοτηνής να μειώνει σε 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με 23-25.

Παρότι πίσω στο σκορ με 0-2 σετ, η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7-4, αλλά γρήγορα ο Πιερικός μείωσε τη διαφορά και προσπέρασε με 10-11, ενώ διεύρυνε τη διαφορά στο 15-18, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, κάνοντας έτσι το 0-3, με 19-25.

Με την ήττα αυτή η ΑΕ Κομοτηνής παραμένει σε τροχιά υποβιβασμού, ενώ αντίθετα ο Πιερικός δείχνει να κλειδώνει την παραμονή στην κατηγορία.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 19-25

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Xoσέλο, Ματέους, Σκαρλατίδης, Γκόνας, Κυριακίδης, Ζαϊμης / Πάντσιος (λ), Πετρίδης (λ), Παπάζογλου, Άρμπυρος, Δουκίδης.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ (-): Δημητριάδης, Ντος Σάντος, Χήρας, Τσαλικιάν, Λαμπρινός, Γρηγοριάδης / Παπαδημητρίου (λ), Σαμαλής, Γερομίχαλος, Μούρτζιος.