Vollley League: Με Κουμεντάκη βασικό κέρδισε εύκολα τον Μίλωνα ο ΠΑΟΚ

Σοβαρός και αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ κατάφερε, έχοντας βασικό τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, να κερδίσει εύκολα τον Μίλωνα και να σημειώσει το δεύτερο σερί τρίποντο.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πήραν από νωρίς το προβάδισμα (1-3 άουτ Κουμεντάκη) για να μετατρέψουν το 4-6 σε 4-8 με νέο άουτ από τον Κουκλίνσκι και άσο του Ούρτσεβιτς. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τα σερβίς του Κουκλίνκσι (8-9) για να ακολουθήσει νέο σερί που μετέτρεψε το 10-11 σε 14-11. Κι αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ το γρήγορο 5-2 υπέρ του ΠΑΟΚ έγινε 6-6, ωστόσο και πάλι ο δικέφαλος μπόρεσε να ξεφύγει με 11-7 για να απαντήσει ξανά ο Μίλωνας μειώνοντας στον πόντο (11-10).

Οι παίκτες του Ψάρρα όμως δεν είχαν και τρίτη επιστροφή με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να κάνει τη διαφορά και το σκορ να μετατρέπεται από 14-12 σε 18-12 και 20-13 για να έρθει σχετικά εύκολα το 2-0.

Η εκκίνηση του τρίτου σετ θύμισε αρκετά αυτή του πρώτου με τον Μίλωνα να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 4-9 (μπλοκ σε Κουκλίνσκι) και 6-11 (άουτ Μπράουν) ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 9-12 με άσσο του Κουμεντάκη και 11-13 με μπλοκ του Μπράουν στον Ματσέι για να ισοφαρίσει 14-14 με τον Ούντρις.

Ο Μίλων κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 17-18, που έγινε 19-18 με άουτ επίθεση του Καϊσλασάλο, για να κριθεί το σετ στο 22-21. Μετά το τάιμ άουτ του Ψάρρα, ο Ούντρις πήρε άσσο για το 23-21 για να φτάσει ο ΠΑΟΚ σε ματς μπολ με την επίθεση του Μπράουν και να τελειώσει τον αγώνα με επίθεση του Κουκλίνσκι με 25-22 και 3-0 σετ.

Για τον ΠΑΟΚ, του Γιάννη Καλμαζίδη, ο Ραφαήλ Κουμεντάκης τέλειωσε την αναμέτρηση με 7 πόντους (5/10 επ., 2 άσσοι, 56% υπ.-33% άριστες), κάνοντας μια μεστή εμφάνιση, ενώ για τον Μίλωνα ο Βασίλης Μούχλιας πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.