Πάλεψαν Ευσταθιάδης και Ρούμογλου αλλά ηττήθηκε η Εθνική από τη Λιθουανία

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο στοίχισε στην ελληνική ομάδα που ηττήθηκε από τη Λιθουανία με 85-69 στη 2η μέρα του European Challenger στο Τελ Αβίβ. Αύριο (5/8) στις 17.00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Πορτογαλία.

Διαφορά που έφτασε και στους εννέα πόντους, με ένα σερί 10-0, δημιούργησε η ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο (19-10, 7’30’’). Οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν το προβάδισμα (24-18 στο 10’40’’, 32-27 στο 15’15’’) με τη Λιθουανία να παίρνει δεύτερες ευκαιρίες μέσα από τα ριμπάουντ για να ισοφαρίσει (33-33, 16’20’’) και να πάρει για λίγο το προβάδισμα (33-34, 18’). Η Ελλάδα ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (38-37). Μερμίγκης και Μπαζίνας με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν ήδη διψήφιοι στο εικοσάλεπτο, ενώ στο αντίστοιχο διάστημα ο Ζούγρης είχε μαζέψει εννέα ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα έχτιζε μικρές διαφορές με τους Λιθουανούς να τις εξαλείφουν, φτάνοντας να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-65, 30’). Η διαφορά έφτασε στο +13 (61-74, 35’30’’) με τη Λιθουανία να σφραγίζει τη νίκη με το τελικό 69-85.

Ο Γιάννης Ευσταθιάδης σε 23μισι λεπτά είχε 8 πόντους με 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και ο Απόστολος Ρούμογλου τελείωσε με 3 πόντους με 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 26μισι λεπτά.