Κύπελλο Ανδρών: Με βασικό και σκόρερ Αραμπατζή η ΑΕΚ απέκλεισε τον Διομήδη και έφυγε για τελικό

Η ΑΕΚ επικράτησε με 34-25 του Διομήδη Άργους και προκρίθηκε στον τελικό του final-4 του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών που διεξάγεται στην Κοζάνη.

Το πρώτο 30λεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να συμβάδιζουν στο σκορ μέχρι δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, προτού η «Ένωση» φτάσει σε διαφορά 3 τερμάτων την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη του.

Μέχρι και το 45’ ο πολύ μαχητικός και ανταγωνιστικός Διομήδης βρισκόταν κοντά στο σκορ, πλησιάζοντας μάλιστα και στο ένα γκολ (21-20 στο 39’ και 22-21 στο 42’). Ωστόσο η ΑΕΚ είχε την εμπειρία και τις δυνάμεις για να κυριρχήσει πλήρως. Στο 21’ ο Μπουνέτα έγραψε το 28-22 και κάπου εκεί το σασπένς της αναμέτρησης τελείωσε για να φτάσουμε στο τελικό 34-25.

Εξαιρετική η παρουσία του Εβρίτη διεθνή εξτρέμ Βαγγέλη Αραμπατζή, ο οποίος αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ήταν σκόρερ τριών τερμάτων, σε κομβικά σημεία για την ομάδα του. Πιο συγκεκριμένα με τα δύο συνεχόμενα γκολ του η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο +3 (14-12, 15-12), ενώ παράλληλα ανέβασε τη διαφορά στα 4 γκολ στο 47’ (26-22).