Στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος RSX ο Βύρωνας Κοκκαλάνης

Στο βάθρο παγκόσμιου πρωταθλήματος ανέβηκε και πάλι ο Βύρων Κοκκαλάνης. Ο πρωταθλητής του RSX κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που έγινε στο Καντίθ της Ισπανίας.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης, από τις πρώτες ιστιοδρομίες της διοργάνωσης, έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Στις περισσότερες από τις ιστιοδρομίες βρέθηκε ανάμεσα στους κορυφαίους (13,  1, 2, (14), 2, 8, 3, 4, και 7) και προκρίθηκε στην κούρσα μεταλλίων.

Στην κούρσα μεταλλίων τερμάτισε 8ος, θέση που του έδωσε το χάλκινο μετάλλιο με 56 βαθμούς στο σύνολο. Πρωταθλητής κόσμου αναδείχθηκε ο Ολλανδός Κίραν Μπάλντοε (22 βαθμούς) και δευτεραθλητής ο Ιταλός Ματία Καμπόνι με 46 βαθμούς.

Η επιτυχία του κορυφαίου εν ενεργεία Έλληνα αθλητή της ιστιοσανίδας, ο οποίο ως γνωστόν είναι Θρακιώτης γαμπρός καθότι έχει παντρευτεί Κομοτηναία όπως έχει γράψει στο παρελθόν το ThrakiSportS, στέλνει θετικά μηνύματα εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκυο.

Υπενθυμίζεται ότι ο Βύρων Κοκκαλάνης είχε κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο και το 2013 (Βραζίλια).