LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – AO Τρίκαλα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον ΑΟ Ξάνθη και τον ΑΟ Τρίκαλα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Τρίκαλα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ωρα 13:26 Τα Πηγάδια έχουν πλέον βαφτεί κόκκινα και ουσιαστικά κάνουν τα αποκαλυπτήριά τους σε αυτό το παιχνίδι.

Ωρα 13:32 Η Ξάνθη προέρχεται από τη νίκη ανάσα μέσα στην Άρτα επί της ΑΕ Καραϊσκάκης που ήταν και η πρώτη της εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Ο μέχρι στιγμής απολογισμός του ΑΟΞ είναι δύο νίκες, μια ήττα και τρεις ισοπαλίες.

Ωρα 13:38  Ο ΑΟ Τρίκαλα ταξίδεψε στην Ξάνθη προερχόμενος από την εντός έδρας λευκή ισοπαλία με τον Εργοτέλη την περασμένη Τετάρτη. Έχει και αυτός τρεις ισοπαλίες και μια ήττα, μετράει όμως τρεις νίκες καθώς έχει παίξει ένα ματς περισσότερο από τον ΑΟΞ.

Ωρα 13:45 Η Ξάνθη έχει κατά συνέπεια εννιά βαθμούς αλλά μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Δόξα Δράμας. Απέχει 6 βαθμούς από την κορυφή όπου βρίσκεται ο Λεβαδειακός. Από την άλλη ο ΑΟ Τρίκαλα βρίσκεται στην τρίτη θέση στους -3 από την κορυφή και στους +3 αλλά με παιχνίδι περισσότερο από την Ξάνθη.

Ωρα 13:52 Η αναμέτρηση ξεκινά στις 14:45 και την ίδια ώρα διεξάγεται και το κρητικό ντέρμπι ανάμεσα στα Χανιά με τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Ωρα 13:58 Τα άλλα πέντε παιχνίδια της αγωνιστικής θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή και είναι τα Ιωνικός – ΑΕ Καραϊσκάκης, Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας, Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου, Παναχαϊκή – Λεβαδειακός.

Ωρα 14:03 Βγαινουν καποιοι παίκτες για ζέσταμα, αναμένουμε σύντομα και τις συνθέσεις των ομάδων.

Ωρα 14:05 Υπενθυμίζεται ότι ο αγωνας θα διεξαχθεί με όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, κεκλεισμένων δηλαδή των θυρών.

Ωρα 14:09 Η Ξάνθη είχε και ένα κρούσμα κορονοϊού που ανακοινώθηκε χθες θυμίζουμε, αλλά δεν ανακοινώθηκε όνομα. Προφανώς αφορά κάποιον από αυτούς που δεν μετέχουν στην αποστολή της ομάδας.

Ωρα 14:13 Λίγο παραπάνω από μισή ώρα πριν την έναρξη έχουμε συνθέσεις

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 14:18 Οι ειδήσεις σε πρώτη φάση που προκύπτουν είναι ότι ο Τόνι Πόποβιτς ξεκινά στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά τον γιπ του Κριστιαν.

Ωρα 14:21 Επίσης ο Ανδρέας Τάτος, σήμερα είναι όχι απλά εκτός 11άδας αλλά και εκτός αποστολής. Εκτός αρχικού σχήματος και ο πρώτος αρχηγός της ομάδας στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια Γιάννης Στάθης.

Ωρα 14:24 Γενικά ο Πόποβιτς προτιμά το πιο ορθολογικό σχήμα των τελευταίων αγώνων σχετικά με εκείνα που είχε επιλέξει στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και στο οποίο είχε επιμείνει κιολας, δείχνοντας προσαρμοστικότητα.

Ωρα 14:26 Ουσιαστικά άλλαξε Κέβιν με Παντελιαδη, Ποποβιτς με Τεσιγια και Ντινα με Σιατραβανη σε σχέση με την Άρτα

Ωρα 14:29 You’ll never walk alone από τα μεγάφωνα, ο υμνος της Λιβερπουλ δηλαδή – ασορτί πλέον με το κόκκινο γήπεδο των Πηγαδίων.

Ωρα 14:32 Αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες που διεξάγεται σε αυτό το γήπεδο. Αλλα 15 έχουν διεξαχθεί στην Ξάνθη, ολα στο γήπεδο του ΑΟΞ με τους γηπεδουχους να έχουν 11 νίκες και καμία ήττα, τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα. Αρα η παράδοση ειναι με το μέρος του ΑΟΞ.

Ωρα 14:36 Ολοκληρωσε την προθέρμανση η Ξάνθη, εχουν αποχωρήσει και οι των Τρικάλων και περνάμε σιγά σιγά σε αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη.

Ωρα 14:39 Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γιώργος Βρέσκας από την Πιερία με βοηθούς τους Δημόπουλο (Φλώρινας) και Μποζατζίδη (Μακεδονίας) ενώ 4ος Διαιτητής ορίστηκε Τακίδης (Κιλκίς). Παρατηρητής θα είναι ο Βασίλης Γαβριηλιδης της ΕΠΣ Θράκης.

Ωρα 14:42 Βγαίνουν πρώτα οι γηπεδούχοι και μετά οι φιλοξενούμενοι σύμφωνα με το πρωτόκολλο.

Ωρα 14:45 Σέντρα για την Ξάνθη με τον Καπνίδη.

1′ Εναρξη του αγωνα

2′ Πρώτο κόρνερ για τον ΑΟΞ που κέρδισε ο Σχρόιγεν από αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε.

3′ Πρώτη καλή στιγμή φγια τον ΑΟΞ, την σέντρα του Έμπερτ δεν πρόλαβε ο Καπνίδης

7′ Καλός ρυθμός καί από τις δύο ομάδες στα πρώτα επτά λεπτά με διάθεση για ποδόσφαιρο – πιο κινητική όμως η ομάδα του ΑΟΞ

10′ H Ξάνθη την κατοχή της μπάλας που προσπαθεί να επιτεθελι κυρίως από αριστερά με τον κινητικό Σρόιγεν.

13′ Φάουλ σαν κοντινό κόρνερ για τον ΑΟΞ από δεξιά, μετά την ωραία ατομική προσππαθεια του Ντίνα.

14′ Επιθετικό φάουλ και λήξη συναγερμού.

15′ Πιέζει πολύ ψηλά ο ΑΟΞ και δημιουργεί προβλληματα στην ανάπτυξη των Τρικάλων. Πολλές παρατηρήσεις του κόουτς Χαραλαμπίδη για τις μη σίγουρες μεταβιβάσεις.

18′ Φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά που κερδίζει ο Έμπερτ.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Έμπερτ εκτέλεσε, ο Βέρκερ πήδηξε μόνος τοηυ για κεφαλιά αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα.

20′ Πρώτα 20′ Ξάνθη – Τρίκαλα 0-0 και Χανιά – ΟΦ Ιεράπετρας 0-0.

21′ Ο κόουτς Χαραλαμποίδης έχει σηκώσει ήδη 4 παίχτες για ζέσταμα.

22′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Ο Σρόιγεν σέντραρε ξαι ο Καπνίδης ανενόχλητος στο ύχος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

26′ Iσορροπημένο παιχνίδι λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας. Ελαφρώς καλύτερη η Ξάνθη.

28′ Επικύνδυνο γύρισμα του πολύ θετικού Παντελιάδη από αριστερά, απομάκρυνε ο Παπαγεωργίου.

30′ Μισή ώρα παιχνιδιού, το 0-0 παραμένει και στα 2 παιχνίδια.

31′ Παραλίγο να κάνει το τεράστιο λάθος ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Γιακουμής, αλλά πρόλαβε την μπάλα και κέρδισε το επιθετικό φαουλ από τον Καπνίδη. Πιέζει πολύ ψηλά ο ΑΟΞ και δημιουργεί προβλήματα.

32′ Άλλαξαν πλευρές Σρόιγεν και Ντίνας.

32′ Μεγάλη στιμγή για τον ΑΟΞ. Ο Μπριλάντε με μαγική μπαλιπά βρήκε δεξιά τον Σρόιγεν, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα από τον Γιακουμή και πλάσαρε σε κενή εστία, με τον διαιτητή να έχει σφυρίξει επιθετικό φάουλ, κάτι που δεν φάνηκε με την πρώτη ματιά.

33′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Ντίνα από αριστερά, μπλοκάρει ο Γιακουμής.

34′ Σπουδαία ευκαιρία για τα Τρίκαλα, ο Παπαγεωργίου βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε, με το σουτ να κοντράρει και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο.

37′ Ωραίο παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις στα τελευταία λεπτά, παραμένει το 0-0.

40′ Φάουλ σε καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση έξω από την περιοχή για τον ΑΟΞ, που κέρδισε ο Σρόιγεν.

41′ Εκτέλεσε ο Ντίνας πάνω στον τοίχος.

45+1′ Τέλος ημιχρόνου. Λευκή ισοπαλία σε ένα γεμάτο πρώτο μέρος με πολύ όρεξη για ποδόσφαιρο κυρίως από τους γηπεδούχους και φάσεις εκατέρωθεν. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Τρίκαλα 0-0.

Ωρα 15:35 Το 0-0 παραμένει και στην Κρήτη ανάμεσα σε Χανιά και ΟΦ Ιεράπετρας.

Ωρα 15:40 Αρκετά καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής στα Πηγάδια με σαφώς πιο δραστήρια την Ξάνθη αλλά τη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι να την έχουν τα Τρίκαλα

Ωρα 15:44 Ετοιμάζονται Σταθης και Σιατραβάνης για να μπουν με την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου.

Ωρα 15:46 Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, ενώ παίζει ροκιές ο dj και έχει αρχίσει να γίνεται ακόμα πιο τσουχτερό το κρύο.

46′ Σεντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σταματη για τα Τρικαλα. Δυο φορές του ζήτησε να επαναλάβει την σέντρα ο διαιτητής. Η πρώτη αλλαγή είναι τελικά ο Στάθης στην θέση του Μίλος Πέτροβιτς.

47′ Κάρτα για τον Ζώγκα, η πρώτη στο ματς, για μαρκαρισμα πανω στον Έμπερτ στον χώρο του κέντρου

47′ Κεχαγιάς πεσμένος στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Καπνίδη και διακοπή στο ματς. Στο μεταξύ με βάση τις πρώτες κινήσεις στο β’ μέρος επέστρεψε ο Ντίνας δεξιά και ο Σχρόιγεν αριστερά

48′ Σηκωσε όλον τον πάγκο ο Πόποβιτς για προθέρμανση. Εξι παίκτες συνολικά προθερμαίνονται, όλοι πλην τερματοφύλακα.

52′ Συνεχίζει το πρέσινγκ ψηλά η Ξάνθη όπως και στο πρώτο μέρος.

53′ Έχει μείνει κάτω και σφαδάζει ο Ριζογιάννης πιάνοντας το γόνατο του.

53′ Σηκώθηκε και συνεχίζεται το ματς. Για λίγο με 10′ τα Τρίκαλα, φαίνεται πως θα συνεχίζει όμως το ματς ο ΡΙζογιάννης.

54′ Επιστρέφει ο Ριζογιάννης στο παιχνίδι.

55′ Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο β’ μέρος, χωρίς μεγάλο ρυθμό με τις συνεχόμενες διακοπές.

58′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΟΞ. Στην θέση του Ντίνα ο Σιατραβάνης και στην θέση του Πόποβιτς ο Τεσίγια.

59′ Ο Σιατραβάνης μένει δεξιά και ο Σρόιγεν αριστερά.

60′ Κόρνερ για τα Τρίκαλα με το γύρισμα του Σταμάτη να απομακρύνει ο Ίτσο.

61′ Γκοοοολλλλλ για τον ΑΟΞ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με πάσα, η μπάλα απομακρύνθηκε, ο ΑΟΞ ξεχύθηκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Σρόιγεν από αριστερά, την μπάλα να απομακρύνεται στο πρώτο σουτ του Έμπερτ σε κενή εστία από τον αμυνόμενο, με τον Καπνίδη στην επαναφορά να σημειώνει με ωραίο σουτ το γκολ. ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Τρίκαλα 1-0.

65′ Ο ΑΟΞ πιέζει για δεύτρερο τέρμα με ψυχολογία. Παραμένει το 1-0 στην Ξάνθη και το 0-0 στα Χανιά.

67′ Διπλή αλλαγή για τα Χανιά. Ο Ευθυμίου περνά στην θέση του Αλμπάνη και στην θέση του Ζώγκου περνά ο Φασίδης.

68′ Ανοίγουν το σκορ τα Χανιά. Χανιά – ΟΦ Ιεράπετρας 1-0.

70′ Μακρινό σουτ του Ριζογιάννη, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

73′ Λάθος του Βέρκερ στον χώρο του κέντρου, σέντραρε ο Φασίδης από δεξιά αλλά μπλόκαρε ο Ίτσο. Θέλουν προσοχή τέτοια λάθη καθώς ο ΑΟΞ τα έχει πληρώσει πολύ ακριβά στα προηγούμενα παινχίδια.

75′ Φάουλ για την Ξάνθη έξω από την περιοχή μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Σρόιγεν.

76′ Διπλή αλλαγή για τα Τρίκαλα. Στην θέση του Νιάρου περνά ο Διαμαντόπουλος και στην θέση του Σταμάτη περνά ο Καρουνγκάλ.

78′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Στην θέση του Σρόιγεν περνά ο Βόλτερς.

79′ Ο Πόποβιτς ενισχύει το κέντρο, με τον Έμπερτ να παίζει με μια πρώτη ματιά στα αριστερά στην θέση του Σρόιγεν.

80′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή των Τρικάλων για διαμαρτυρία.

82′ Έχουμε μπει στην τελική ευθεία, παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης.

83′ Φάουλ του Σιατραβάνη έξω από την περιοχή και στα αριστερά. Ευκαρία για γέμισμα. Φθηνό φάουλ καθώς ο παίχτης είχε πλάτη.

84′ Εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου, μπλόκαρε σταθερά ο Ίτσο.

85′ Τελευταία αλλαγή για τα Τρίκαλα, στην θέση του Πέλκα περνά ο Κλεμέντ.

86′ Κρατά το προβάθισμα ο ΑΟΞ χωρίς να απειλειται. ΑΝαμένονται με αγωνία τα τελευταία λεπτά.

86′ Φάουλ για τα Τρίκαλα έξω από την περιοχή από αριστερά, σαν κοντινό κόρνερ.

87′ Εκτελέστηκε το φάουλ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

88′ Επικύνδυνη επίθεση από δεξιά για τα Τρίκαλα, κέρδος ένα κόρνερ.

88′ Μπαίνει ο Τζούρμαν στην θέση του Καπνίδη.

89′ Δυσκολέυτηκε να απομακρυνεθί η μπάλα, αλλά η Ξάνθη κέρδισε το επιθετικό φάουλ. Λήξη συναγερμού.

90′ Επιπλέον χρόνος 4′.

90+2′ Η Ξάνθη διαχειρίζεται το προβάθισμά της χωρίς κίνδυνο.

90+3 Ο Παπάζογλου μένει στον αγωνιστικό χώρο για περίπου μισό λεπτό, αλλά σηκώνεται και συνεχίζει.

90+5 Πέναλτι για τα Τρίκαλα στα τελευταία δευτερόλεπτα για ανατροπή του Παπάζογλου στον Φασίδη. Έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

90+5 ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ! Πιάνει το πέναλτι του Ριζογιάννη ο Ίτσο στην αριστερή του γωνία.

90+6′ Τέλος παινχνιδιού. Με ήρωα τον Ίτσο που έπιασε το πέναλτι στο 96′ ο ΑΟΞ παίρνει τεράστιο τρίποντο. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Τρίκαλα 1-0.