Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην ισόπαλη αναμέτρηση της Λιβαδειάς

Ο ΑΟΞ προβλημάτισε με την εμφάνισή του κυρίως στο πρώτο μισό της αναμέτρησης στην Λιβαδειά, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League 2, αλλά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε τουλάχιστον να μην χάσει, ενώ παραλίγο να φύγει με με τους τρεις βαθμούς με το φανταστικό τελείωμα του Καπνίδη από το κέντρο να περνάει ελάχιστα άουτ.

Παρακάτω ακολουθεί μια αποτίμηση της απόδοσης των παικτών αλλά και του προπονητή της ομάδας της Ξάνθης με την υποκειμενικότητα προφανώς που έχουν τέτοιες κρίσεις:

Βίκτορ Σαο Μπέντο: Σταθερός για άλλη μια φορά κάτω από τα γκολπόστ. Δεν φέρει άμεση ευθύνη στην φάση του γκολ αν και θα μπορούσε στην αρχική απόκρουση να διώξει καλύτερα ώστε να μην δοθεί η δεύτερη ευκαιρία στους αντίπαλους επιθετικούς. Κατά τα άλλα, όποτε χρειάστηκε είχε τις απαντήσεις στις απειλές του Λεβαδειακού. Σε γενικές γραμμές σταθερός στις εξόδους σε φάουλ και κόρνερ. 7/10

Ντάριλ Βέρκερ: Βασικός μαζί με τον Τζούρμαν στο κέντρο της άμυνας. Δέχθηκε πολύ πίεση ειδικά στο πρώτο 25λεπτο που ήταν και το χειρότερο διάστημα της Ξάνθης. Δεν παρασύρθηκε σε προσωπικά λάθη. 6/10

Μάθιου Τζούρμαν: Έχει ευθύνη στην «πρόχειρη» πάσα προς τον Τσαμούρη, με δεδομένη την πίεση των γηπεδούχων, πριν χαθεί η μπάλα για το 1-0. Σε γενικές γραμμές οι ίδιες δυσκολίες με τους υπόλοιπους στο πρέσινγκ των γηπεδούχων. 6/10

Γιάννης Στάθης: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβήματα από την δεξιά πλευρά ο αρχηγός ακόμα και στο διάστημα της υψηλής πίεσης των γηπεδούχων, που κυρίως χτυπούσαν από την απέναντι πλευρά. Προσπάθησε και λίγο να ανέβει στο β’ ημίχρονο πιο μπροστά, χωρίς αποτέλεσμα. 7/10

Κώστας Τσαμουρης: Δύσκολο το πρώτο 45λεπτο με πολλά λάθη στο αριστερό άκρο της άμυνας. Πολλά προβλήματα στην έντονη πίεση των γηπεδούχων που χτυπούσαν συνεχώς από την πλευρά του. Σε ένα από αυτά τα λάθη αυτά ήρθε και το 1-0. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Κέβιν. Έχει ωστόσο ελαφρυντικα καθώς υπενθυμίζεται ότι η φυσική του θέση είναι στόπερ. Εκτεθηκε χωρίς απαραίτητα να φταίει ο ίδιος για αυτό. 3/10

Κώστας Θυμιάνης: Ο σκόρερ της αναμέτρησης για την Ξάνθη μετά το κόρνερ του Έμπερτ. Υπέπεσε σε λάθη όπως οι περισσότεροι στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος έβρισκε καλύτερα πατήματα. Συνέχισε παρά τον μικροτραυματισμό του και «εσωσε» την Ξάνθη από την ήττα, κερδίζοντας πόντους στην βαθμολόγησή του. 7/10

Ελίνι Δημούτσος: Αρκετά προβήματα, όπως σχεδόν όλοι, στην αρχή του παιχνιδιού, υπέπεσε σε σοβαρό λάθος στο 11′ με τον Ενομό να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά βρήκε καλύτερα πατήματα παράλληλα με την ομάδα. 6/10

Ανδρέας Τάτος: Ο κορυφαίος για την Ξάνθη στην αναμέτρηση. Σχεδόν αλάνθαστος στις μεταβιβάσεις, ξεδίπλωσε την ποιότητά του στο γήπεδο. Ακόμα και στο κακό κομμάτι της Ξάνθης πρέσαρε όσο περισσότερο μπορούσε. Φανταστική κάθετη στον Σιατραβάνη στο 34′. Κέρδισε όλες τις κάρτες των αντιπάλων χαφ. 8/10

Σάββας Σιατραβάνης: Κινείται ταχύτατα με ή χωρίς την μπάλα στους χώρους. Αρκετά δραστήριος, εχασε σπουδαία ευκαρία για το 0-1 μετά την κάθετη του Τάτου. Αν βελτιώσει την τελική του προσπάθεια (που στο παρελθόν έχει δείξει ότι την έχει), θα βρει αρκετά τέρματα στους επόμενους αγώνες. 7/10

Πατρικ Εμπερτ: Έχει τα «κρέντιτς» για την άψογη εκτέλεση του κόρνερ από το οποίο ήρθε η ισοφάριση. Σε γενικές γραμμές μπλοκαρισμένος επιθετικά, φάνηκε σαν να μην παίρνει πολλές πρωτοβουλίες. 6/10

Θανάσης Παπάζογλου: Πρέσαρε ψηλά και κυνηγούσε κάθε φάση στο πρώτο μισάωρο με την Ξάνθη σε χαμηλό ποσοστό κατοχής. Επιθετικά όμως η Ξάνθη περιμένει σαφώς περισσότερα από έναν παίκτη τέτοιου βεληνεκούς. Δεν βρήκε την στιγμή του, κυρίως με κάποια σέντρα. 5/10

Κέβιν Γκαρσία: Έπαιξε στο δεύτερο μέρος στο αριστερό άκρο της άμυνας στην θέση του Τσαμούρη. Αναμφίβολα πιο επιθετικό μπακ, πήρε πρωτοβουλίες. Ανασταλτικά δεν μπορεί να κριθεί απόλυτα, καθώς «απέφυγε» το μισάωρο έντονης πίεσης που δημιουργήθηκαν και τα περισσότερα προβλήματα. 7/10

Ράντι Βόλτερς: Μπήκε στο 77′ στην θέση του Σιατρανβάνη. Κέρδισε μια κάρτα. Σίγουρα λίγος χρόνος για να κριθεί.

Τάσος Παπάζογλου: Μπήκε στο 86′ στην θέση του Θυμιάνη στα χαφ. Επίσης δεν μπορεί να κριθεί.

Αντώνης Καπνίδης: Πέρασε στο παιχνίδι στο 90’+4′ και παραλίγο να ξαναγίνει ο ήρωας του αγώνα μετά το ματς με τον Ιωνικό, αφού και πάλι στην μοναδική του επαφή με την μπάλα έκανε μια λόμπα από το κέντρο που κρέμασε τον Γκέκα αλλά πέρασε ελάχιστα άουτ. Αν έπρεπε να κριθεί από αυτό το ενάμισι λεπτό ενδεχομένως να έπαιρνε… άριστα, αλλά ουσιαστικά δεν μπορεί να κριθεί.

Τόνι Πόποβιτς: Προβλήματα όχι τόσο στο στήσιμο της ενδεκάδας, όσο στην ανετοιμότητα για το πρέσινγκ του Λεβαδειακού που έκανε δύσκολη την ζωή της Ξάνθης. Επιλέγει αλχημείες με παίχτες που δεν παίζουν στην φυσική τους θέση. Σωστή η αλλαγή του Κέβιν στο ημίχρονο, αλλά ενδεχομένως δεν έπρεπε να είναι η μόνη σε εκείνο το χρονικό σημείο με τον ΑΟΞ πίσω στο σκορ. Άργησε πολύ να ρίξει στην μάχη τον Καπνίδη. Επέλεξε τις μεσοεπιθετικές αλλαγές μετά το 75′ για άλλη μια φορά. Μεγαλύτερο «φάουλ» ωστόσο ήταν οι δηλώσεις του στο τέλος με την ικανοποίησή του για τον βαθμό, που δεν δείχνουν να αντιπροσωπεύουν μια ναι μεν ολοκαίνουρια ομάδα, αλλά με ακριβό ρόστερ (σε σχέση με τα δεδομένα της κατηγορίας) που θέλει να πάρει το πρωτάθλημα «τρένο». Και εκνευρίζουν τον κόσμο, που ήδη «βράζει». 4/10