LIVE από την Ριζούπολη το τελικό μπαράζ για μια θέση στην Super League: Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά λεπτό προς λεπτό από το ThrakiSportS τον κρισιμότατο αγώνα μπαράζ που δίνουν τα πιτσιρίκια του ΑΟΞ με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη με έπαθλο μια θέση στο νέο πρωτάθλημα της Super League 1.

Καλησπέρα σας από το Στάδιο Γεώργιος Καμάρας της Ριζούπολης. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη στο μπαράζ της Ξάνθης με τον Απόλλωνα Σμύρνης για μια θέση στο νέο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Ωρα 18:45 Ο αγωνας ειναι ο επαναληπτικος της αναμετρησης της περασμενης Τεταρτης, οταν είχε ο ΑΟΞ ηττηθεί με 1-0 στα Πηγάδια και καλείται να ανατρεψει αυτο το αποτέλεσμα

Ωρα 18:50 Η ομάδα βρίσκεται ήδη στο γηπεδο αφού στις 6.00 αναχωρησε απο το ξενοδοχείο της στην Νέα Ερυθραία για το γήπεδο της αναμετρησης με το πουλμαν της ΠΑΕ που βρισκεται εξω απο το Καμάρας

Ωρα 18:55 Ο αγωνας διεξαγεται χωρις θεατες λογω των μετρων για τον κορονοϊο, αλλά το ενδιαφερον είναι οτι διεξάγεται και χωρίς τηλεοπτική κάλυη αφού δεν βρέθηκε η χρυσή τομή ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και ΕΡΤ

Ωρα 19:00 Βρισκόμαστε ακριβώς μια ωρα πριν την έναρξη της αναμετρησης

Ωρα 19:06 Υπενθυμίζεται ότι η Ξάνθη ουσιαστικά παρατάσσεται με παιδιά της Κ19 και της Κ17 έχοντας απλά εναν δυο παικτης απο την ανδρικη περσινη ομαδα στην συνθεση της, οπως ο Φασιδης και και ο τερματοφυλακας Μπεντο.

Ωρα 19:11 Ο Απολλωνας ειναι σε σαφως καλυτερη κατασταση με πιο έμπειρους παικτες, αν και ειχαν να παιξουν 6 μηνες μπάλα.

Ωρα 19:15 Στην Ριζούπολη φέτος η Ξάνθη πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νικες της στο πρωτάθλημα, αυτήν με τον Παναθηναϊκό

Ωρα 19:20 Τα μεγάφωνα παίζουν πάντως ωραία ροκ τραγούδια ενώ περιμένουμε την είσοδο των ομάδων για την προθέσμανση

Ωρα 19:23 Τωρα η εισοδος των παικτών της Ξάνθης

Ωρα 19:30 Οπως ισως ειδατε στο live streaming ειχαμε λιγο μετά την ειδοδο και του Απολλωνα

Ωρα 19:35 Απο στιγμή σε στιγμη αναμένουμε να μας φέρουν και τις συνθέσεις για τον αγωνα

Ωρα 19:39 Υπενθυμίζεται ότι ο Νίκος Καραγεωργίου δεν έχει στην διάθεσή του τον Χασάνογλου που αποβλήθηκε στο πρώτο ματς με την βοήθεια του VAR

Ωρα 19:43 Μολις μας ηρθαν οι συνθεσεις. Χωρίς καθυστερηση πάμε να τις δουμε

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 19:47 Οι δυο ομάδες ολοκληρωσαν την προθερμανση και αποχωρούν για τα αποδυτηρια

Ωρα 19:50 Τωρα ο εκφωνητης του γηπεδου διαβάζει και τις συνθέσεις των ομάδων – αλλά για ποιους? Με το ζόρι να ειναι 50-60 άτομα.

Ωρα 19:53 Σε σχεση με το ματς της Τεταρτης εχει δυο αλλαγές η ενδεκάδα της Ξάνθης. Παιζουν Αδαμίδης και Τσιπούρας αντι του τιμωρημενου Χασανογλου και του Τσιλιγγίρη που ειναι στον πάγκο.

Ωρα 19:55 Τωρα ολοκληρωθηκε η αναγνωστη του εκφωνητη με τους διαιτητές. Αρχων ειναι ο Σιδηροπουλος, με τον Φωτιά στο VAR στον πρώτο αγωνα στην Ελλάδα που θα εχει τετοια τεχνολογια χωρις μετάδοση.

Ωρα 19:58 Όλα έτοιμα για την σεντρα. Οι δύο ομάδες δίνουν τον καθιερωμένο όρκο νίκης

1′ Σέντρα στο μεγάλο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίζουν πρώτοι την μπάλα

2′ Πρωτη καλή ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κοτοπουλο που έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

3′ Υποψια ευκαιριας για την Ξάνθη. Μακρινό σουτ Θυμιάνη από τα δεξιά, πολλά μέτρα άστοχο αλλά η Ξάνθη δειχνει διαθεση να βγει μπροστά

6′ Πρβτη φαση για τον Απόλλωνα. Σουτ Τσαμπούρη από τα δεξιά του ημικύκλιου, στην αγκαλιά του Μπέντο.

7′ Σέντρα Τσαμπουρη από τα δεξιά, προβολή Ιωαννίδη υπό πίεση στο πρώτο δοκάρι, πάνω από την εστία της Ξάνθης.

8′ Φάουλ για την Ξάνθη από τα αριστερά στα 35 μέτρα, Θυμιάνης εκτελεί, απευθείας άουτ.

12′ Πεναλτι για τον Απόλλωνα, το κερδισε ο Καραγκουνης σε ανατροπή μεσα στην περιοχη απο γυρισμα του Τσαμπουρη. Εμφανης η απογοητευση.

14′ Γκολ για τον Απολλωνα. Σκορερ ο Μπεντινελι με ευστοχο χτυπημα πεναλτι. Ο σκορερ και του πρώτου ματς με τον ιδιο τρόπο. Ακομα πιο δυσκολα τα πράγματα για τον ΑΟΞ. Απόλλων – ΑΟΞ 1-0

15′ Με το γκολ αυτό, κοντρα στην ροή του ματς, δειγμα της απειρίας των νεων παιδιών του ΑΟΞ περισσότερο και της εμπειρίας των αντιπάλων, εξαλείφεται οποιοδήποτε ενδεχόμενο παράτασης και πέναλτι.

16′ Κόρνερ για την Ξάνθη με τον Θυμιάνη από τα αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο για την ομάδα της Θράκης.

18′ Πλεον η Ξάνθη θέλει δυο γκολ για να παραμείνει στην κατηγορία Με νίκη με οποιοδήποτε σκορ παραμένει, με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα υποβιβάζεται

20′ Προσπαθεί να εξισορροπήσει η Ξάνθη, κέρδισε και ένα φάουλ από αριστερά όπως επιτιθεται αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

23′ Κουλινγκ μπρέικ από τον Σιδηρόπουλο, πάνε στους πάγκους τους οι δυο ομάδες.

24′ Ξαναρχισε το ματς, Η Ξάνθη αξιζει να σημειωθει οτι στο μισο του πρώτου μέρους η Ξάνθη εχει κατοχη 58% (σε αντίθεση με το πρώτο ματς) αλλα το σημαντικο ειναι οτι ειναι πισω στο σκορ

25′ Αρκετά εκνευρισμένος και εκτός νερών του δείχνει να βρίσκεται ο Νικος Καραγεωργιου.

27′ Αποβολή για την Ξάνθη. Ακομα πιο δυσκολα τα πράγματα. Ο Αδαμίδης τραβηξε τη φανέλα λίγο εξω από την περιοχή στον Καραγκούνη. Αμεσως καταλογισε το φαουλ και εδειξε την κοκκινη ο Σιδηροπουλος.

28′ Αν ηταν μεσα στην περιοχη θα ηταν κιτρινη και πεναλτι. Το φαουλ εκτελεσε ο Μπετινέλι, στο τειχος, αλλά τα πράγματα ειναι ακομα πιο δύσκολα πλεον για την Ξάνθη

30′ Καποια κιτρινη στον παγκο της Ξάνθης εδειξε ο Σιδηροπουλος αλλά επειδή ειμαστε ακριβως απο πισω και ψηλά, δεν ειμαστε σε θεση να γνωρίζουμε ποιος την αντίκρυσε

34′ Γκολ για τον Απόλλωνα με αυτογκολ για την Ξάνθη. Ο Καραγκουνης έκανε την σεντρα απο αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Ξάνθης (μαλλον στον Θυιάνη ή στον Τενεκέ, δεν ειδαμε καλά αλλά ειλικρινά δεν έχει σημασία σε ποιον) εστειλε την μπάλα στα δικτυα του Μπέντο. Απόλλων – ΑΟ Ξάνθη 2-0

36′ Απογοήτευση στους παίκτες της Ξάνθης και ιδίως στον αθελα του σκορερ, που εμεινε πολυ ωρα πεσμενος στο γηπεδο. Δειχνει να τελειώνει ποιλυ νωρις η υποθεση παραμονη.

40′ Καλεσε τρεις παικτες για προθερμανση ο Καραγεωργίου απο την εξέδρα οπου βρισκονταν. Βαλσαμη Αραμπατζη, Γιωργο Τσιλιγγιρη και Γιώργο Μανισογλου.

43′ Πλεον εχει αλλαξει το παιχνίδι, εχει την απόλυτη κατοχη η ομάδα του Απολλωνα και παιζει στο μισο γηπεδο

45′ Τεσσερα λεπτά οι καθυστερησεις

45+4′ Στελνει τις δυο ομάδες στα αποδυτηρια ο Σιδηροπουλος. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Ξάνθη 2-0

Ωρα 20:52 Οι παίκτες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, ο Καραγεωργίου που δειχνει πολύ εκνευρισμένος κράτησε και μιλούσε πολύ ώρα στους συνεργατες του

Ωρα 20:55 Ξαναμπαίνουν ροκ τραγουδια. Sweet home Alabama για την ωρα.

Ωρα 21:02 Επιστρεφουν σιγα σιγα οι παικτες

Ωρα 21:04 Τσιλιγγιρης και Αραμπατζης ετοιμαζονται να μπουν, βγαίνει ο Τσιπούρας και ο Ισαακίδης

46′ Εναρξη του δευτεροου ημιχρόνου με την Ξάνθη στη σεντρα.

50′ Πιο ορεξάτος ο Απολλων στο πρωτο πενταλεπτο, δειχνει να μην το πιστει πλεον κανεις

55′ Εξαιρετικά εκνευρισμενος ο Νικος Καραγεωργιου στον παγκο

57′ Γκολ για τον Απολλωνα. Ο Βιτλης εβγαλε την σεντρα, ο Μπετινελι που ειχε ανοιξει το σκορ μεσα απο την πειροχή βρήκε δίχτυα και πλέον ακόμα και η όποια ελπίδα μπορούσε να υπάρχει σε κάποιος, εξανεμίζεται. Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Ξάνθη 3-0

58′ Αλλαγη για την Ξάνθη. Η τρίτη. Βγαινει ο Φακκης, μπαινει ο Γιωργος Μανισογλου

62‘ Ενα φαουλ μεταξυ κεντρου και περιοχης υπερ της Ξανθης φερνει κοκκινη στον Λαγό. Με 10 παικτες και ο Απόλλων Σμύρνης για το υπολοιπο του αγωνα.

63′ Πολυ καλή εκτελεση του φαουλ από τον Θυμιανη, εντυπωσιακή επεμβαση του Αναγνωστόπουλου. Η πιο καλη ευκαιρια της Ξάνθης και στα δυο ματς

66′ Μεγαλη ευκαιρια για τον Απολλωνα με τον Βιτλη που ελιχθηκε απο αριστερα, επιασε το σουτ αλλά εδιωξε ο Μπέντο σε κόρνερ

68′ Κουλινγκ μπρέικ απο τον Σιδηρόπουλο

70′ Ξαναξεκινά το ματς, που είναι πλέον τυπική διαδικασία

74′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Πολυ καλό σουτ από τον Βασίλη Φασίδη μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα φευγει ελάχιστα άουτ

78′ Ευκαιρία με τον Μανισογλου για την Ξάνθη αλλά διωχνει ο Αναγνωστόπουλος

80′ Οι δυο τελευταιες αλλαγες για την Ξάνθη. Τσιτσερίδης και Κοτόπουλος εξω, Τασος Παπαδόπουλους και Αλί Ερτορούλ. Ολοκληρώνει τις αλλαγες η Ξανθη.

81′ Αλλαγη για τον Απολλωνα. Μάρκος Μπλάντιτς βγαίνει, Ιωάννης Βαρκας μπαίνει

83′ Πεναλτι για την Ξάνθη σε ανατροπη του Θυμιάνη μέσα στην περιοχή από τον Αναγνωστοπουλο.

84′ Γκολ για την Ξάνθη. Ο Φασίδης ανέλαβε την εκτέλεση. Γκολ της τιμής για την ομάδα της Θράκης. Απόλλων – ΑΟ Ξάνθη 3-1

86′ Βγαινουν πεντε του Απολλωνα απεναντι σε δυο της Ξανθης, καθως εχουν ανεβει οι φιλοξενουμενοι, αλλά κοβουν τελικά την επιθεση και χανεται η ευκαιρια.

89′ Κιτρινη κάρτα στον Νικο Καραγεωργίου που σε όλο το ματς δειχνει εκνευσιμένος.

90′ Μολις δυο λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων

90+2′ Τελος του αγωνα. Πικρος υποβιβασμός για την Ξάνθη μτά από 31 χρόνια στην Α’ ΕΘνική, η Ελαφρά Ταξιαρχία επιστρέφει στην SL. Τελικό αποτέλεσμα: Απόλλων ΣΜύρνης – ΑΟ Ξάνθη 3-1