LIVE από το AEL FC Arena το μεγάλο ματς παραμονής του ΑΟΞ στη Super League: ΑΕ Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό το κρίσιμο ματς της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΑΟΞ, στο οποίο κρίνεται βάσει της υπάρχουσας βαθμολογίας και των δεδομένων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή η παραμονή της ομάδας της Ξάνθης στην Super League. Το ThrakiSportS είναι το μόνο μέσο ενημέρωσης από την Θράκη που βρίσκεται στη Λάρισα και θα έχετε λεπτό προς λεπτό ενημέρωση.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορηθείτε την εξέλιξη του αγώνα ΑΕΛ – ΑΟΞ για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλί άουτ της Super League.

Ωρα 18:05 Είναι το ματς της χρονιάς για την ομάδα της Ξάνθης έτσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση. Κερδίζει και δεδομένα ουσιαστικά μένει για 32η χρονιά στην Super League, χάνει και περιμένει τι θα γίνει στο ματς του Ατρομήτου με τον Πανιώνιο.

Ωρα 18:09 Η Ξάνθη υπενθυμίζεται ότι μετά την αφαίρεση 12 βαθμών βρέθηκε να παλεύει για την παραμονή της στον αγώνα που ο Κούγιας υποσχέθηκε ότι θα γίνει της… Σουζάνας.

Ωρα 18:13 Παντως για την ώρα ο dj από τις 6.00 και μετά δεν έχει παίξει καθόλου αυτό το άσμα. Ξεκίνησε με We will rock you (Quenn), ακολούθησε το Eye of the Tiger και τώρα ακούμε Bon Jovi.

Ωρα 18:16 Πριν περίπου μισή ώρα ήρθε η ομάδα της Ξάνθης στο γήπεδο και οι παίκτες έκαναν μια πρώτη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, που αξίζει να σημειωθεί ότι είναι σε άριστη κατάσταση.

Ωρα 18:23 Στο μπροστινό μέρος της φανέλας της ΑΕΛ υπάρχει το μήνυμα «Σώστε την Αγιά Σοφιά», για την απόφαση του Ερντογάν να την μετατρέψει σε τζαμί

Ωρα 18:30 Μολις ηρθαν οι συνθέσεις. Ουτε 18αδα δεν εχει η ΑΕΛ, στον πάγκο ο Καστρο και με Κοβασεβιτς μπορστά η Ξάνθη

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 18:37 Τωρα η εισοδος της Ξάνθης και αμέσως αλλάζει το ρεπορτόριο με την Σουζάνα

Ωρα 18:41 Και η αυθεντική εκτέλεση της Σουζάνας αμέσως μετά ενώ κάνει προσθέρμανση και η ομάδα της Ξάνθης πλέον το γηπεδο.

Ωρα 18:45 Ερχεται ο Κουγιας και περνά μπροστά από τον ΠΑΟΚ της Ξάνθης, χαιρετισμος με Καραγεωργιου

Ωρα 18:46 Ενταση από τον Κουγια στον παγκο της Ξάνθης, μάλλον με τον Γιάννη Παπαδημητρίου. Λεκτικά ανταλλάξησαν κάποια γαλλικά μάλλον, δεν είμαστε μπροστά. Ψυχραιμος δειχνει ο Παπαδημητρίου,

Ωρα 18:51 Σταματά η Σουζάνα και τα μεγάφωνα παίζουν τον ύμνο του… ΠΑΟΚ.

Ωρα 18:56 Αποσυρονται οι ομάδες ενω η ενταση συνεχίστηκε, ανεβαινει χωριστο θεμα στο ThrakiSportS

Ωρα 19:00 Απο πανω από τα δημοσιογραφικά ακούστηκαν (γυναικείες κυριως) φωνες υπέρ των παικτων της Ξάνθης, καθώς αποχωρούσαν, προφανως υπάρχουν καποιοι στην σουίτα από Ξανθη αλλα δεν ξερουμε ποιοι

Ωρα 19:04 Υπενθυμίζεται ότι μεγάλη σημασία έχει και το παιχνίδι Ατρόμητος – Πανιώνιος που ξεκινά την ίδια ώρα.

Ωρα 19:07 Στην εξέδρα και βρίσκεται και ο πρώην διεθνής Βαγγέλης Μόρας.

Ωρα 19:11 Σταματουν οι ΣΟυζανες και μπαίνει ο υμνος της ΑΕΛ για την εισοδο στο γηπεδο. Χωριστα μπαινουν οι ομαδες λογω Covid

Ωρα 19:14 Περιμένουμε πλέον την έναρξη από τον διαιτητή Τάσο Σιδηρόπουλο

Ωρα 19:16 Καθυστερηση, ειναι με τα κινητα στο χερι προφανως για να ξεκινησουν ιδια ωρα τα ματς

1′ Εναρξη του αγωνα

3′ Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για την Ξάνθη. Από το λάθος του Ηλιάδη η μπάλα έφτασε στον Ντε Αμορίμ πλάγια μέσα στην περιοχή, αλλά στο σουτ του τελευταίου είχε απάντηση ο Κρίστινσον που έδιωξε σε κόρνερ.

8′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ με διαγώνιο σουτ του Τόρζε έξω από την περιοχή, εύκολα μπλόκαρε ο Αμπάντ.

13′ Η Ξάνθη προσπαθεί να αναπτυχθεί χωρίς μεγάλη επιτυχία, με την Λάρισα να περιμένει στο μιό του γηπέδου.

18′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον Σεσέροβιτς της ΑΕΛ μετά από επικύνδυνο μαρκάρισμα στον Τζουρίτσκοβιτς.

23′ Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους, με την άμυνα του ΑΟΞ να απομακρύνει χωρίς δυσκολία.

25′ Cooling Break.

27′ Επιστροφή στο ματς μετά το cooling break

28′ Καλή σέντρα του Κασάδο στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει ο Φιλίπ προ του Στάρτζεον.

32′ Χωρίς μεγάλη φάση μετά το μισάωρο. Αρκετά σκληρό παιχνίδι στο χώρο του κέντρου ειδικά από την ομάδα της Λάρισας.

38′ Τρία συνεχόμενα κόρνερ για τον ΑΟΞ σε διάστημα ενός λεπτού, όλα εκτελεσμένα με κοντινή πάσα χωρίς επιτυχία.

39′ 39′ Κίτρινη στον Πινακά της ΑΕΛ.

40′ Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο χωρίς την μεγάλη φάση σε ένα κακό ματς, με τον ΑΟΞ να προσπαθεί περισσότερο να δημιουργήσει καταστάσεις.

43′ Πάντα το 0-0 στο Περιστέρι στο ίδιο λεπτό μεταξύ Ατρομήτου και πανιωνίου με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι μέχρι τώρα. Ο Παναιτωλικός έχει σκοράρει κόντρα στον Βόλο, προηγείται με 1-0 και φαίνεται να έχει καθαρίσει την υπόθεση παραμονή.

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1‘ Μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς, εύκολα μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

45’+3′ Ο Σιδηρόπουλος σφυρίζει τρεις φορές και στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΕΛ – ΑΟΞ 0

Ωρα 20:10 Ξαναμπαίνει το «Σουζάνα» στα ηχεία του AEL FC Arena.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς κάποια αλλαγή από τις δύο ομάδες

50′ Χωρίς φάσεις ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχορνο, με σκληρά μαρκαρίσματα από αμφότερους.

53′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τζουρίτσκοβιτς έξω από την περιοχή, κατευθείαν στον Κρίστινσον που μπλόκαρε εύκολα.

55′ Κίτρινη για τον Τζουρίτσκοβιτς για σκληρό μαρκάρισμα.η πρώτη για τον ΑΟΞ.

58′ Όρθιος ο Στέλιος Μαλεζάς, ζει έντονα το παιχνίδι από τον πάγκο.

59′ Φάουλ σε καλή θέση στο όριο της περιοχής και πλάγια μετά από χέρι του Μπέρτου.

60′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Εκτέλεση με πάσα εκτός περιοχής, το σουτ του Κοβάσεβιτς κοντράρεται σε ένα σώμα με έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ξάνθης. Καθήστε κάτω τους λέει ο Κούγιας από τον πάγκο της ΑΕΛ.

60′ Καλή στιγμή για την ΑΕΛ με την κεφαλιά του Βινίσιους να περνά δίπλα από το δοκάρι.

61′ Tεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Σεσέροβιτς μετά από γύρισμα του Μιλοσάβλιεβιτς από το ύψους του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

62′ Κάρτα στον Ηλιάδη.

63′ Οι κίτρινες συνεχίζονται, αυτή τη φορά στον Κασάδο.

68′ Cooling break

68′ Παραμένει το 0-0 στο Περιστέρι. Μεγάλη αγωνία στα δύο γήπεδα.

70′ Ο Φοσέ στη θέση του Γκαργκαλατζίδη. Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΞ.

75′ Πρώτη αλλαγή για την Λάρισα. Ο Λουφάκης στη θέση του Μιλοσάβλιεβιτς.

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο με πολύ ένταση στο ματς. 0-0 και στα δύο γήπεδα.

81′ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την Ξάνθη που δυστυχως μένει ανεκμεταλλευτο, αφού το σουτ του Κοβασεβιτς πήγε πανω στο τειχος

84′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μιχαήλ αντί του τραυματία Μάρκοβιτς.

85′ Δεύτερη αλλαγή και για την Ξάνθη, ο Κάστρο μέσα ο Τζουρίτσκοβιτς αποχωρεί.

89′ Ο Σόσα στη θέση του Ντε Αμορίμ.

90′ Μπηκαμε στις καθυστερήσεις που θα είναι εξι τα λεπτα της αγωνίας.

93′ Ο Αμπαντ διωχνει δυσκολα σε κορνερ εξυπνο σουτ του Φιλιπ.

94′ Παραμένει το μηδεν και στο Περιστερι, ο Πανιώνιος τελευταιος εχοντας μια μεγαλη φαση με τον Τσιλουλη στο φιναλε. Η Ξανθη δεν πρεπει να δεχθει γκολ για να αποφυγει το μοιραιο.

90+6′ Λήξη αγώνα! Μηδεν στην Λαρισα και μετά από μια περιπετειώδη σεζόν ο ΑΟΞ θα παραμείνει και για μια κόμη σεζόν στην Α’ Εθνική. Τελικό αποτέλεσμα Λάρισα-ΑΟ Ξάνθης 0-0

Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθεί πλούσιο ρεπορταζ και φωτορεπορτάζ από το AEL FC Arena