Γ’ Εθνική: Γύρισε ο Λεύκιππος το -17 και πήρε αγχωτική νίκη επί της Καλαμαρίας

Για την 18η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας των ανδρών ο Λεύκιππος υποδέχτηκε στο «Αμοιρίδης» τον Απόλλων Καλαμαριάς με τους πρωτοπόρους αν και τα χρειάστηκαν, κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 70-64 και να παραμείνουν στην κορυφή, αυξάνοντας το ρεκόρ τους στο 14-3.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν, παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο μέρος, φτάνοντας ακόμη και σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-29 στο 14′) και 21-38 στο 18′ αλλα με σερί 7-0 οι Ξανθιωτες μείωσαν στο ημίχρονο με 30-38.

Το σερί της ομάδας των Βαχαρίδη και Μαγιάννη συνεχλιστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωνοντας αρχικά τη διαφορά στο καλάθι (37-39 στο 22′) και περνώντας μπροστά στη συνέχεια με 43-42 στο 25′, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 58-44 χαρη σε ένα επιμέρους σκορ 37-6 (!!!). Στο φιναλε οι Ποντιοι μείωσαν στο τρίποντο 67-64 στο 39′ αλλα ο Λεύκιππος επικρατησε με τελικό σκορ 70-64.

Πρώτος σκορερ για την θρακική ομάδα ήταν ο Νικολόπουλος με 24 πόντους και 6 τριποντα ενώ ακολούθησαν οι Χρήστου και Βοϊβατόπουλος με 15. Από την Καλαμαριά ο Δ. Βογιατζής είχε 14, ο Κυφωνίδης 13, 9 ο πρώην του ΓΑΣ κομοτηνή Σκεμπής και 6 ο Εβρίτης Κεραμαρης.

Την επόμενη αγωνιστική (19η) έχει προγραμματισμένο ρεπό πριν τον αγώνα της μεθεπόμενης αγωνιστικής με την Ασπίδα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 30-38, 58-44, 70-64.

Διαιτητές: Χρυσάφης-Λαδάς

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης-Μαγιάννης): Ιορδάνογλου 1, Παλλάκης 5 (1), Νικολόπουλος 24 (6), Γρούδος 2, Ιωαννίδης, Νταβουλτζόπουλος, Στεργίου, Ζαμπάκης 8 (1), Μακαρατζής, Βοϊβατόπουλος 15, Χρήστου 15 (1), Στύλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Σαμαράς-Ραϊτσεβιτς): Βογιατζής Λ., Βογιατζής Δ. 14 (3), Σκέμπης 9 (1), Κυφωνίδης 13 (2), Καρασίμος 10 (1), Κεραμάρης 6 (2), Κόκκιος 6 (1), Γιαννακός 4, Τσίγκας 2